Prawie recenzja Acronis True Image Home 2012

Łatwe tworzenie i odzyskiwanie kopii zapasowych systemów, aplikacji i plików komputerowych – takim hasłem na pudełku reklamuje się Acronic True Image Home 2012. Przez kilka lat korzystałem z Acronis True Image 2009. Byłem zadowolony z tego programu. W wielu sytuacjach mi pomógł – na przykład podczas klonowania partycji systemowej na nowy dysk. Kilka dni temu przez przypadek trafiłem na wersję testową wersji 2012 i postanowiłem sprawdzić co się zmieniło i czy warto kupić nowszą wersję.

Do czego służy?

W skrócie program służy do tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych danych. Ale nie tylko i nie tak prosto. Przede wszystkim można tworzyć kopie cały partycji jak i wybranych folderów.

Kopia zapasowa dysku

Kopia zapasowa dysku

Tworzenie kopii całej partycji jest przydatne w przypadku partycji systemowej i tych, na których instalowane są programy. Tworzenie folderów to przede wszystkim funkcja dedykowana dla folderów gdzie przechowywane są ważne pliki.

Gdzie zapisywać kopie danych?

Korzystając z programu do tworzenia kopii zapasowych trzeba pamiętać o jednym. Kopia powinna być umieszczana na innym dysku – fizycznie innym. Acronis True Image Home 2012 pozwala na wybór wielu miejsc bezpiecznego składowania kopii danych.

Lista kopii zapasowych

Lista kopii zapasowych

 

Gdzie można zapisywać dane? Przykładowe lokalizacje:

  • Inny dysk – jeżeli w komputerze zamontowany jest drugi dysk powinien on być wykorzystywany do tworzenia kopii danych. Ryzyko awarii obu dysków w tym samym czasie jest znacznie mniejsze niż jednego. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne.
  • Dysk USB – tworzenie kopii na dysku zewnętrznym jest dobrym rozwiązaniem, które zmniejsza ryzyko uszkodzenia dysku z kopiami w czasie awarii komputera. Dodatkowo pozwala przechowywać kopie danych w innym miejscu niż komputer.
  • Dysk sieciowy – rozwiązanie pozwalające na archwizację danych na własnym dysku, który jest w tej samej sieci, ale fizycznie w zupełnie innym miejscu.
  • Dysk Acronis online – dodatkowo płatna usługa oferująca 250GB miejsca na kopie zapasowe na serwerach firmy Acronis (ok. 5 euro za miesiąc lub 50 za rok).

Tworzenie kopii danych na tym samym fizycznym dysku nie jest najlepszym pomysłem. Można to robić, ale jest to tak samo rozsądne jak zapisanie numeru do infolinii blokującej karty debetowe na karcie debetowej.

Prawie jak Dropbox

Ciekawą funkcją Acronis True Image Home 2012 jest opcja pozwalająca na prowadzenie synchronizacji podobnej do tej oferowanej w Dropboxie. Nie miałem pełnej okazji przetestowania tej funkcji, ale jest ona bardzo szczegółowo opisana w instrukcji obsługi, którą można pobrać ze strony firmy Acronis.

Synchronizacja danych pomiędzy komputerami korzystającymi z Acronis

Synchronizacja danych pomiędzy komputerami korzystającymi z Acronis

Generalnie korzystając z tej funkcji można utworzyć folder, z którego dane będą wysyłane na serwer Acronis i wszystkie inne powiązane komputery. Folder może być wspóldzielony z innymi osobami korzystającymi z True Image.

Kopia online

Tworzenie kopii online pozwala na archiwizację ważnych danych na serwerze firmy Acronis. Dzięki czemu nawet w najbardziej skrajnych sytuacjach awaryjnych kopie zapasowe danych będą bezpieczne.

Tworzenie kopii zapasowej online

Tworzenie kopii zapasowej online

Za 50 euro rocznie lub 5 miesiecznie można wykupić dostęp do 250GB miejsca na serwerze Acronis. Z całą pewnością jest to odpowiednia przestrzeń na najważniejsze dane, których utrata byłaby sporym problemem. Cena jest wysoka, ale za komfort bezpieczeństwa można tyle zapłacić.

Dostępne funkcje

Jedną z najciekawszych funkcji poza archiwizacją danych jest możliwość przetestować aplikacji bez konieczności wprowadzenia trawałych zmian w systemie.

Try&Decide, czyli bezstresowe testowanie aplikacji w Acronis True Image Home 2012

Try&Decide, czyli bezstresowe testowanie aplikacji w Acronis True Image Home 2012

Funkcja Try&Decide pozwala na instalowanie aplikacji w taki sposób, że wszystkie zmiany są tymczasowo zapisywane w wyznaczonym miejscu. Dopiero po tym uznamy, że dzialanie jest zgodne z oczekiwaniami zostaną one trwale zapisane. Jeżeli coś nie działa jak należy wystarczy je odrzucić, a system wróci do stanu sprzed uruchomienia funkcji.

Dostępne narzędzia w True Image Home 2012

Dostępne narzędzia w True Image Home 2012

Do innych wartych uwagi funkcji można zaliczyć:

  • Klonowanie dysków – przydatne przy wymianie dysku twardego. Pozwala przenieść idealnie wszystkie wykorzystywane partycje bez konieczności isntalowania na świeżo systemu operacyjnego i całego zestawu oprogramowania.
  • Narzędzia ochrony – kilka narzędzi pozwalających na przywrócenie danych w razie poważnej awarii.
  • Bezpieczeństwo i prywatność – narzędzia pozwalające na usuwanie historii używania komputera, trwałe usuwanie danych.

Subiektywne porównanie wersji 2009 z wersją 2012

Widzę różnicę pomiędzy wersją 2009, a 2012. Nie chodzi tylko o wygląd, ale o kulturę dzialania programu, intuicyjność rozłożenia elementów interfejsu, wiele usprawnień pozwalających na lepsze zarządzanie kopiami zapasowymi.

Dziennik zdarzeń True Image Home 2012

Dziennik zdarzeń True Image Home 2012

W wersji 2009 głównym widokiem był dziennik zdarzeń. W wersji 2012 jest on dostępny jako dodatkowa opcja. Teraz najważniejsze są kopie zapasowe.

Planowanie harmonogramu kopii zapasowej w Acronis True Image Home 2012

Planowanie harmonogramu kopii zapasowej w Acronis True Image Home 2012

Tworząc harmonogram kopii zapasowej podobnie jak wcześniej można ustawić wiele opcji. Mi spodobały się dwie. Pierwsza, która pozwala ustawić opóźnienie z jakim ma się uruchomić zadanie kopii od momentu uruchomenia systemu. Druga polegająca na dodawaniu do nazw kopii zapasowych informacji o dacie i/lub godzinie wykonywania kopii.

Historia kopii zapasowej w Acronis True Image Home 2012

Historia kopii zapasowej w Acronis True Image Home 2012

Zmian jest znacznie więcej, ale moim celem nie jest tworzenie instrukcji obsługi. Szczególnie, że jest ona dostępna w polskiej wersji językowej i opisuje każdy element działania programu. Po prostu zmiany są widoczne.

Podsumowanie

Przez trzy lata program rozwinął się bardzo mocno. Wprowadzone zmiany są na plus. Interfejs stał się bardziej przyjazny, działanie aplikacji w tle jest mnie odczuwalne, oferowany zestaw narzędzi został rozszerzony i usprawniony przez co pozwala na bardzo wiele w obszarze ochrony danych, a dodatkowo płatne opcje pozwalają rozszerzyć działanie aplikacji o elementy wnoszące program na wyższy poziom.

Po testach jestem na tyle zadowolony z aplikacji, że kupiłem już licencję wersji 2012. Osoby, które szukają dobrego programu do kopii zapasowych powinny poważnie rozważyć zakup Acronis True Image Home 2012. Osoby, które mają 3 lub więcej letnią wersją skorzystają na zakupie nowej wersji programu, bo widać różnicę.

Przydatne linki:
Instrukcja obsługi
Wersja testowa dostępna jest na tej stronie www.acronis.pl.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Prawie recenzja Acronis True Image Home 2012, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.