Recenzja Fallout New Vegas

Od ostatniego wpisu na blogu minęło trochę czasu. Winna temu jest gra Fallout New Vegas. Jestem wielkim fanem serii Fallout i każdą grę w tym świecie czekam. Przed pierwszym uruchomieniem najnowszej części serii ciągle się zastanawiałem czy gra będzie bardziej Falloutem 3, czy może będzie to nawiązanie do 1 i 2 części gry gdzie często zadanie można było rozwiązać na wiele sposób w tym te nie wymagające wybicia wszystkiego co się rusza. Liczyłem, że będzie to bardziej 1 i 2 mające z F3 wspólny jedynie silnik. Jak jest? Jest dobrze.

Fallout New Vegas działa na dokładnie tym samym silniku co Fallout 3. Zmiany jeżeli zostały wprowadzone to na pewno nie w obszarze wydajności, bo gra potrafi zwolnić w najmniej oczekiwanym momencie. Na przykład w czasie rozmowy kiedy tak naprawdę poza prezentacją popiersia postaci nic więcej na ekranie się nie dzieje. Tutaj muszę dodać, że gram na PC, który nie należy do wolnych. Na szczęście kiedy odrzucimy warstwę wizualną zostaje naprawdę wciągająca gra.

Pierwsze przejście gry zajęło mi 60 godzin. Pewne jest, że jeszcze wiele wiele godzin poświęcę na grę zarówno na zwiedzanie świata sprzed ostatniej misji – niestety nie da się grać po zakończeniu gry – ja i drugie podejście z większą świadomością konsekwencji swoich działań. Grając nie spieszyłem się z przejściem i prawdopodobnie nadal bym grał gdyby nie to, że osiągnąłem 30 poziom doświadczenia i już nie mogłem rozwijać swojej postaci (a przy jej rozwoju popełniłem mnóstwo błędów, które spowodowały, że spora część finału gry była bardzo wymagająca – ale spoilerów nie będę umieszczał) a brak nowych punktów doświadczenia nudzi… inaczej, odbiera chęć do działania.

Nie chcę się zbyt rozpisywać, dlatego zalety i wady gry przedstawię w formie list. Kolejność na listach jest losowa. Każda wada tak samo irytuje.

Zalety:

 • ciekawa historia,
 • duży różnorodny świat,
 • duża różnorodność misji, które można przejść na wiele sposobów
 • brak wyskakujących zza każdego krzaka wrogów,
 • możliwość dołączenia do zespołu oryginalnych postaci,
 • przemyślany rozwój postaci ułatwia przejście gry
 • gra jest znacznie bliżej cRPG niż FPS,
 • klimat nawiązuje do Fallout 1 i Fallout 2.

Wady:

 • wymaga steam – nie lubię tego, że po przejściu gry nie mogę jej komuś dać lub pożyczyć, albo odsprzedać
 • bardzo dużo błędów:
  • wrogowie blokują się w ścianach,
  • towarzyszący nam bohaterowie potrafią się zgubić lub przestać chodzić,
  • w niektórych lokacjach gra potrafi pokazać nam pulpit,
  • sporadyczne trwałe zmrożenia obrazu.
 • momentami fatalna wydajność (na przykład w czasie rozmów),
 • działa na silniku Fallout 3, czyli ma jego wszystkie wady,
 • nie można grać po skończeniu gry,
 • tylko 30 poziomów doświadczenia nie pozwalające nacieszyć się ilością dostępnych zadań.

Podsumowując większość wad dotyczy warstwy wizualnej, którymi gra jest obciążona w wyniku pracy na starym silniku, ale gatunek do jakiego należy Fallout New Vegas powinien wyróżniać się ciekawą wielowątkową historią pozwalającą na jej zakończenie na wiele sposobów. I to gra oferuje – grafika jest sprawą drugorzędną a może i nawet trzeciorzędną. Przy każdej misji cały czas pojawia się myśl jak to co właśnie robię może wpłynąć na koniec gry – przy napisach końcowych dowiadujemy się dokładnie do czego doprowadziliśmy, nie wszystko mi się podobało, ale sam do tego doprowadziłem. I to jest właśnie siła tej gry, poza wykonywaniem zadań trzeba się zastanowić jak zmienimy świat gry i czy nam to odpowiada.

Grę mogę polecić każdemu fanowi świata Fallout, który w swoim umyśle nie stworzył alternatywnego świata Fallout swoich marzeń. Od wielu lat czekałem na grę, która będzie godną kontynuacją Fallout 1 i 2. Doczekałem się. Tak naprawdę to ta gra jest Falloutem 3, a nie ta, którą wypuszczono 2 lata temu. Choć poprzednia część nie była zła to nie miała w sobie tego czegoś. Jeżeli nadal się wahasz to przestań. Kup grę i daj się jej wchłonąć. A jeżeli ciągle błędy są dla Ciebie problemem to Fallout 1 i 2 też miały ich mnóstwo i dopóki nie powodują, że nie da się przejść gry to można z nimi żyć i cieszyć się rozgrywką.

Oceny cząstkowe:

 • Grafika 6 (waga 0,1)
 • Dźwięk 8 (waga 0,1)
 • Mechanika i wydajność gry 5 (waga 0,2)
 • Grywalność, czyli to coś 10 (waga 0,6)

Ocena końcowa wynosi 8,4!

[Aktualizacja 1]: Do gry został wydany patch, który bardzo pozytywnie wpływa na wydajność gry. Jest znacznie znacznie lepiej. Niestety wiele błędów nadal istnieje, ale jest nadzieja, że zostaną naprawione.

[Aktualizacja 2]: Można znieść blokadę na liczbę poziomów doświadczenia w Fallout New Vegas, a dokładnie zmienić z 30 na 100. Wystarczy w odpowiednie miejsce skopiować plik z tej strony http://www.newvegasnexus.com/downloads/file.php?id=34782 . Sprawdzałem, działa bez problemów.

[Aktualizacja 3]: Olbrzymią skarbnicą na temat Fallout New Vegas, ale również innych gier osadzonych w tym świecie jest serwis http://fallout.wikia.com/wiki/Portal:Fallout:_New_Vegas . Polecam zajrzeć tam po zakończeniu gry. Jeżeli mamy zapisany stan gry sprzed punktu bez powrotu (misji kończącej grę) warto wrócić do niego i od tego momentu razem z tą stroną szukać tego co przegapiliśmy (tak szukając zrobiłem ścieżkę alternatywnego zakończenia, zyskując przy okazji kilka poziomów doświadczenia). Lepsze to niż bezsensowne łażenie po mapie z nadzieją, że coś się trafi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.