Recenzja Patrician IV i dodatku Narodziny Dynastii

Gra Patrician IV to gra ekonomiczna, która miała światową premierę we wrześniu 2010 roku. Do Polski trafiła pod koniec lipca 2011 wraz z dodatkiem Narodziny Dynastii. Przed graczem stawiane jest zadanie zostania najlepszym kupcem w Hanzie. A przede mną napisanie kilku zdań na temat czy warto tę grę kupić.

Na czym polega gra i jak grać?

Na początku gry gracz otrzymuje jeden statek, kantor w Lubece (w trybie kampanii) i trochę gotówki. To wszystko musi wystarczyć, żeby zbudować imperium.

Patrician IV - Widok miasta

Patrician IV - Widok miasta

Otrzymana kwota nie jest duża i starcza na zakup kilku towarów, które zaraz trzeba sprzedać w innych miastach. Tak właśnie zaczyna się gra. Trzeba kupić tanio w jednym mieście, żeby sprzedać drogo w innym mieście.

Patrician IV - Zakup towarów

Patrician IV - Zakup towarów

Z każdą kolejną transakcją rosną dostępne środki. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć na budowę budynków lub statków, zakup przywijelów oraz zwiększenie sprzedaży.

Patrician IV - Fragment mapy świata

Patrician IV - Fragment mapy świata

W celu usprawnienia sprzedaży z zakupionych statków można tworzyć konwoje, dla których można wyznaczyć szlaki handlowe. Dla każdego odwiedzanego miasta można określić co ma być załadowane a co rozładowane. Towary można kupować w hali targowej, ale też można ładować z kantoru, który do nas należy w mieście.

Patrician IV - Wymiana handlowa pomiędzy miastem a kantorem

Patrician IV - Wymiana handlowa pomiędzy miastem a kantorem

Oczywiście ustawienie raz na zawsze szlaków nie jest możliwe. Poprzez dostarczanie towarów spada zainteresowanie nimi co powoduje, że trzeba regulować długość szlaku, ceny towarów, oraz produkcję.

Patrician IV - Planowanie szlaku handlowego

Patrician IV - Planowanie szlaku handlowego

W każdym mieście w jakim gracz przystąpi do Gildii może wybudować kantor, a następnie kupując dodatkowe przywileje może zacząć produktować towary charakterystyczne dla określonego miasta.

Patrician IV - Planowanie sprzedaży i kupna na szlaku

Patrician IV - Planowanie sprzedaży i kupna na szlaku

Produkcja własnych produktów jest dużo tańsza niż ich zakup na wolnym rynku, ale powoduje też zachwianie podaży i popytu co wymusza modyfikację szlaków, polityki cenowej, produkcji itp itd. Po prostu każde działanie powoduje, że wszystko co wcześniej sprawnie działało przestanie działać. Również bierność może spowodować, że popadniemy w kłopoty, na przykład ze względu na to, że produkcja przewyższa popyt przez co nadmiar jest magazynowany, a to generuje dodatkowe koszty.

Patrician IV - Widok z innego ujęcia

Patrician IV - Widok z innego ujęcia

W grze jest dużo zależności, które wpływają na przebieg gry. Każde miasto z czasem się rozwija zwiększając liczbę mieszkańców, zajmowany obszar itp. Tak naprawdę bardzo cieżko dojść do momentu, w którym zostanie osiągnięta pełna równowaga bo nigdy nie wiadomo kiedy gdzieś wybuchnie jakaś epidemia, która radykalnie zmniejszy liczbę mieszkańców a tym samym moce produkcyjne miasta i popyt na produkty.

O grze

W Polsce gra zosta wydana w pakiecie z dodatkiem Narodziny Dynastii. Swoją przygodę rozpocząłem od wersji podstawowej. Po przejściu kampanii zainstalowałem dodatek, który poprawie grafikę, usprawnia mechanikę gry i tak naprawdę niewiele różni się w ogólnych założeniach od gry postawowej, dlatego każdemu polecam rozpoczęcie przygody z grą od dodatku. Niewiele stracicie poza nerwami, które mogą się pojawić przy wersji podstawowej, a których już nie ma w dodatku.

Przed rozpoczęciem gry polecam poczytać na temat Hanzy. Skąd się wzięła
i na czym polegała. Trochę na ten temat jest
na http://pl.wikipedia.org/wiki/Hanza, ale zdecydowanie więcej informacji
jest na angielskiej wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Hanseatic_League.
W sieci jest mnóstwo innych materiałów na ten temat.

Podsumowanie

Gra nie jest dla każego. Zdecydowanie trzeba być miłośnikiem tego typu gier. Osoby, które nigdy nie czuły się dobrze w strategiach ekonomicznych, w których trzeba planować, reagować na zmiany będą się nudzić lub irytować, albo to i to. Dla mnie ta gra to bardzo dobry sposób na relaks i odprężenie. Jest dla mnie uzupełnienie sesji z Anno 1404 :). Polecam każdemu fanowi gatunku!

Ocena

Dla miłośników tego typu gier 8+/10

Dla innych 6+ / 10

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Recenzja Patrician IV i dodatku Narodziny Dynastii, 6.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.