Diablo 3, recenzja kogoś kto przeszedł grę

Udało się! Bez większych problemów w grze, ale wielu technicznych z battle.net, po tygodniu przeszedłem barbarzyńcą Diablo 3 na normalnym poziomie trudności. Czy było warto poświecić czas na pokonanie zła i przywróceniu ładu na świecie?

[important]Wpis nie jest ani poradnikiem, ani streszczeniem gry. Jest to krótka recenzja gry, która udowodniła, że rynek gier PC ma się dobrze.[/important]

Pytanie nie jest trudne. Tak warto było. Mimo, że nigdy wcześniej nie grałem w Diablo dość szybko odnalazłem się w grze. Gra na poziomie normalnym (tylko ten jest dostępny na początku, kolejne odblokowują się wraz z kolejnymi przejściami gry) mnie relaksowała. Nawet jeżeli gdzieś miałem jakieś problemy to wynikały one bardziej z nieoptymalnego dopasowania umiejętności i przedmiotów – ale jako początkujący w tego typu grach miałem do tego prawo.

Barbarzyńca w trakcie walki w Diablo 3

Barbarzyńca w trakcie walki w Diablo 3

Poziom trudności, czyli czy jest łatwo?

Na normalnym poziomie trudności gra nie jest banalnie prosta, ale z całą pewnością dla wiekszości graczy nie będzie specjalnie wymagająca. Mimo, że wiele osób zarzuca grze niski poziom trudności, to z kolejnymi aktami przeciwnicy stwarzają coraz większe problemy. Wynikają one bardziej z niedostosowania umiejetności i przedmiotów do przeciwnika niż z tego, że przeciwnik jest wymagający – po prostu z czasem trzeba się skupić na rozwoju postaci i poszukiwaniu odpowiednich przedmiotów.

Walka w Diablo 3

Walka w Diablo 3

[important]Aktualizacja 2012-06-27: Przeszedłem grę po raz drugi. Tym razem na wyższym poziomie (Koszmar). Gra nabiera rumieńców i trzeba mocniej skupić się na doborze umiejętności i przedmiotów. Większość przeciwników nie stwarza problemów, ale ci z niebieską lub żółtą poświatą potrafią napsuć krwi. Bossowie są bardziej aktywni. Po drugim przejściu moja postać jest na 51 poziomie doświadczenia.[/important]

Czy gra w singla wymaga dostępu do Internetu?

Wszechobecne piractwo – nie tylko nad Wisłą – wymusiło na twórcach zastosowanie kontrowersyjnego zabezpieczenia antypirackiego. Gra w Diablo 3 możliwa jest tylko po zalogowaniu do usługi Battle.net. Twórcy zdecydowali się na architekturę Klient – Serwer co powoduje, że wiele istotnych dla przebiegu rozgrywki elmentów jest obliczanych na sewerach, a nie komputerze gracza.

Rozwiązanie to powoduje, że piraci maja spory problem, ponieważ złamanie zabezpieczeń wymaga stworzenia serwera. Dla firmy jest to doskonała wiadomość, która z całą pewnością przełoży się na zyski. Dla uczciwych graczy to kolejny pstryczek w nos, że mimo płacenia muszą na swojej drodze po raz kolejny natrafiać na coraz większe przeszkody.

Spojrzenie na problemy w Diablo 3

Spojrzenie na problemy w Diablo 3

Bez dostępu do Internetu nie da się grać w Diablo 3. Czasem dostęp do Internetu to też mało. W ciągu tygodnia od premiery miały miejsce dwie awarie, które spowodowały, że przez wiele godzin zalogowanie do usługi umożliwiającej granie było praktycznie niemożliwe. A kod 37 oznaczający brak możłiwości zalogowania do Diablo 3 stanie się z całą pewnością elementem, do którego różnego rodzaju twórcy będą często nawiązywać.

Zwyciężanie zła w Diablo 3

Zwyciężanie zła w Diablo 3

Problemy techniczne

Niestety twórcy gry dali ciała. Mimo beta testów, mimo świadomości 2 milionów preorderów pierwszego dnia praktycznie nie dało się grać. Co dokładnie się działo po stronie battle.net nie wiem i nie chcę wiedzieć. Wiem tylko tyle, że trzeba było mieć sporo szczęścia, żeby móc zagrać w dniu premiery oraz w ostatnią niedzielę od południa do późnego wieczoru. Wspomniany wcześniej kod 37 wielu osobom zespsuł radość związaną z premierą gry

Handel w Diablo 3

Handel w Diablo 3

Wersja PC i Mac

Mimo, że na pudełkowej wersji gry w polskich sklepach nie ma wzmianki o wersji na MAC nie ma problemu. Grę bez problemu można zainstalować na komputerach z nagryzionym jabłkiem. Ba, mimo braku oficjalnej polskiej wersji językowej na MAC można go bez problemu ustawić.

Tak wygląda zło w Diablo 3

Tak wygląda zło w Diablo 3

Ile kosztuje i czy warto kupić?

Cena gry nie należy do niskich. W preorderach można było ją kupić od 160 do 200 złotych. W tej chwili jej zakup jest niemożliwy w sklepach stacjonarnych w dniu pisania tekstu). Sprzedawcy na allegro, którzy mają jeszcze jakieś egzemplarze windują jej cenę do poziomu 270-300 złotych. Posiadacze kart kredytowych mogą kupić grę za 60 euro na battle.net lub zamówić w zachodnim sklepie.

[important]Od 2012-06-27 gra ponownie dostępna jest w sprzedaży. Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Ceny są zbliżone do tych z premiery – czyli między 170-200 złotych.[/important]

Jeden z bossów Diablo 3, które należy pokonać

Jeden z bossów Diablo 3, które należy pokonać

Diablo to nie gra na jednorazowe przejście. W zależności od stylu gry przejście jej może zająć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od tego czy wszystkie zakamarki będą eksplorowane.

Podsumowanie

Gra jest świetna.

Gratulacje, ukończyłeś Diablo 3

Gratulacje, ukończyłeś Diablo 3

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Diablo 3, recenzja kogoś kto przeszedł grę, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.