Dysk SSD czy HDD? Czy warto kupić?

Od blisko roku w swoim komputerze mam zainstalowany dysk SSD. Po tak długim czasie testowania postanowiłem się podzielić swoimi przemyśleniami na temat tego podzespołu. Szczególnie, że dysk SSD są drogie i wiele osób rezygnuje z ich zakupu ze względu na cenę. W moim odczuciu popełniają błąd.

Co to jest dysk SSD?

W skrócie jest to dysk składający się z pamięci Flash, podobnej jak w pendrive’ach. Nie ma w nich żadnej części mechanicznej przez co nie może się tak po prostu zepsuć. Dodatkowo pracuje bezgłośnie. Specyfika pamięci powoduje, że czas dostępu do danych jest praktycznie zerowy, a uzyskiwane prędkości maksymalne ciągle są podnoszone i niektóre dyski oferują już prędkości na poziomie kilkuset megabajtów na sekundę.

Całkiem sensowny opis dysków SSD znajduje się na wikipedii.

Co to jest dysk HDD?

To urządzenie, w którym dane zapisywane są na talerzach magnetycznych. Dane odczytywane z są za pomocą głowic. Konieczność korzystania z głowicy i wyszukiwania danych na talerzach powoduje, że między żądaniem odczytania a wysłaniem odczytanych danych występuje opóźnienie. Dodatkowo pracy dysku towarzyszy hałas i emisja dużych ilości ciepła. Dyski HDD są bardzo wrażliwe na upadki i wstrząsy szczególnie w czasie pracy.

Dla tych, którzy chcą więcej wiedzień o HDD polecam wikipedię.

Test porównawczy SSD i HDD

W swoim PC aktualnie mam zainstalowane 3 dyski: 1 SSD i 2 HDD:

 • SSD: OCZ-VERTEX2 – pełni rolę dysku systemowego i instalacyjnego dla programów i gier.
 • HDD: WDC WD1001FALS – pliki prywatne, konta użytkowników itp.
 • HDD: WDC WD10EADS – głównie archiwizacja danych (kopie zapasowe, zdjęcia).

Wszystkie dyski przetestowałem pod względem wydajności a uzyskane wyniki przedstawiłem w dwóch kolejnych podpunktach.

Prosty test odczytu SSD vs HDD

Pierwszy test jaki przeprowadziłem polegał na sprawdzeniu prędkości odczytu danych z dysku. W tabeli poniżej znajduje się wynik testu.

Model Prędkość [MB/s] Czas dostępu [ms]
Minimum Maksimum Średnia
OCZ Vertex 2* 132,0 207,9 151,5 0,2
WDC WD1001FALS 53,6 105,8 86,1 12,2
WDC WD10EADS 39,1 87,9 68,8 16,0

* Dysk systemowy co może mieć wpływ na wydajność dysku.

Test zdecydowanie wygrał dysk SSD. Uzyskana średnia prędkość ponad 150 MB/s oraz czas dostępu (jest to czas między wysłaniem żądania a otrzymaniem odpowiedzi) na poziomie 0,2ms to przepaść w porównaniu z dyskami HDD, które osiągają czasu znacznie powyżej 10ms.

Drugi na liście dysk WD1001FALS należący do serii wydajnych dysków osiągnął średni transfer na poziomie 86,1 MB/s co w większości przypadków jest wystarczające, ale SSD jest o  ponad 75% szybszy, a porównanie czasu dostępu nie ma sensu, bo to jest nokaut.

Ostatni w zestawieniu  WD10EADS osiągnął 68,8 MB/s co na dysk z serii energooszczędnych nie jest złym wynikiem, ale dla dysku systemowego może być prędkością zbyt niską do komfortowej pracy. Szczególnie, że osiągnięta minimalna prędkość na poziomie 39,1MB/s nie robi szczególnego wrażenia.

Test oczytu i zapisu w ATTO Disk Benchmark 2.47

Test polegał na sprawdzeniu prędkości zapisu i odczytu dla plików różnej wielkości – od 0,5KB do 8192KB. Testowi zostały poddane 3 wcześniej przedstawione dyski.

Prędkość oczytu i zapisu OCZ Vertex 2

Dysk SSD OCZ Vertex 2 - wynik testu odczytu i zapisu

Dysk SSD OCZ Vertex 2 - wynik testu odczytu i zapisu

Prędkość oczytu i zapisu WD1001FALS

Dysk HDD WDC WD1001FALS - wynik testu odczytu i zapisu

Dysk HDD WDC WD1001FALS - wynik testu odczytu i zapisu

Prędkość odczytu i zapisu WD10EADS

Dysk HDD WDC WD10EADS - wynik testu odczytu i zapisu

Dysk HDD WDC WD10EADS - wynik testu odczytu i zapisu

Podsumowanie testu odczyt zapis

W tabeli zostały przedstawione wyniki uzyskane przez poszczególne testowane dyski.

Model 0,5KB 16KB 8192KB
Zapis KB/s Odczyt KB/s Zapis KB/s Odczyt KB/s Zapis KB/s Odczyt KB/s
OCZ Vertex 2* 10671 7040 103912 120828 183024 233422
WDC WD1001FALS 9576 4736 100700 97440 100349 106100
WDC WD10EADS 9703 5221 80281 84626 88301 86452

Dla plików o rozmiarze 0,5KB wyniki uzyskiwane przez wszystkie 3 dyski są zbliżone – różnica jest minimalna. W przypadku plików 16KB WD1001FALS i Vertex 2 uzyskują podobne wyniki w zapisie. Od prowadzącej dwójki wyraźnie zaczyna odstawać WD10EADS. Dla plików 8192KB dysk SSD deklasuje oba dyski HDD – nawet gdyby pracowały w RAID z innym dyskiem tego samego modelu miałyby spory problem z osiągnięciem podobnych wyników.

Przeznaczenie dysku SSD według mnie

Dyski SSD ze względu na swoją cenę nie mogą być przeznaczone do wszystkiego. Gwarantują one wysokie bezpieczeństwo danych (nie są wrażliwe na upadek i wstrząsy) oraz często osiągają transfery nieosiągalne dla standardowych dysków. Należy je stosować tam gdzie wysoka prędkość odczytu i zapisu oraz czas dostępu mają kluczowe znaczenie.

Dyski SSD z powodzeniem można wykorzystawać w komputerach stacjonarnych jak i przenośnych. Na rynku dostępne są też rozwiązania hybrydowe (zwykły dysk rozszerzony jest o kilkanaście GB pamięci SSD przez co najczęściej wykorzystywane pliki dysk automatycznie umieszcza w pamięci flash co wyraźnie przekłada się na komfort pracy).

Dysk SSD do Laptop (Notebook) dla zdrowia i bezpieczeństwa

Odporność na upadki ze względu na brak elementów mechanicznych powoduje, że dyski SSD idealnie nadają się do laptopów. Szczególnie dla osób, które dużo przemieszczają się ze swoim oknem na świat. Nie do zingorowania jest fakt, że dyski SSD pobierają znacznie mniej prądu niż zwykły dysk co może wydłużyć czas pracy na bateria w zależności od modelu komputera od kilku do kilkudziesięciu minut. Dodatkowym atutem jest bezgłośna praca – nie ma co się kręcić to i nie ma co hałasować.

Kupując dysk SSD do laptopa nie koniecznie trzeba wybierać najszybszy dostępny na rynku. W większości wypadków laptopy są wyposażane w dyski HDD o prędkości obrotowej 5400 rpm. Są one na tyle wolne, że mały dysk SSD 60-120GB będący nowością rok albo 2 lata temu spokojnie podniesie komfort pracy. Oczywiście taki dysk wystarczy na system, niezbędne programy i pliki. Na inne dane potrzebny będzie dysk zewnętrzny, ale po wymianie dysku wystarczy do niego dokupić odpowiednią kieszeń USB (niektórzy producenci dają ją razem z dyskiem SSD).

Dysk SSD w PC dla ekspresowego działania systemu

W przypadku komputerów stacjonarnych dysk zawsze jest tym elementem, który najbardziej spowalnia cały zestaw. W związku z tym czym lepszy jest procesor i karta graficzna tym szybszy powinien być dysk. Pełne wykorzystanie wydajnego zestawu bez dysku SSD nie jest możliwe.

Wybierając dysk dla PC radziłbym brać pod uwagę modele 120-240GB (lepszy mniejszy, ale szybszy jeżeli mamy odpowiedni kontroler). Ten mniejszy spokojnie wystarczy na system, programy i kilka gier. W przypadku tego dużego można naprawdę dużo zainstalować. Dyski SSD nie służą do przechowywania danych, bo to marnowanie ich potencjału.

W zależności od posiadanych środków należy starać się wybrać szybki model. Na rynku dostępne są dyski z interfejsem SATA mające 2,5 lub 3,5 cala. 2,5 calowe często w zestawie mają przejściówkę na 3,5 cala. Najszybsze dyski SSD sprzedawane są w postaci kart rozszerzeń na PCI Express – osiągane przez nich prędkości dochodzą do 700-800 MB/s – nie wiem czy są programy, które potrafią to wykorzystać, pewnie profesjonalne do grafiki 3D i tym podobnych zastosować multimedialnych mogą dać radę.

Atuty, o których pisałem w przypadku SSD dla laptopa również w przypadku PC mają zastosowanie.

Podsumowanie

Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego, że zdecydowałem się na zakup dysku SSD. Dysk SSD jest cichy, nieprawdopodobnie szybki, programy uruchamiają się ekspresowo – na zasadzie klikasz i masz. Czego chcieć więcej? Oczywiście niższej ceny i większych pojemności, ale nawet już teraz jeżeli mamy odpowiednie środki warto zainwestować w tego typu dysk. Oczywiście jeżeli komfort pracy jest priorytetem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Dysk SSD czy HDD? Czy warto kupić?, 8.5 out of 10 based on 6 ratings

2 Komentarze

3 pings

  • koxx on 2013-04-09 at 11:24

  Sorry artykuł strasznie tendencyjny, same zalety ssd jakie to cacy i w ogóle, ale o żywotności jakoś zero info. A to bardzo istotna informacja, przy małych ilościach zapisów nie jest to aż tak istotne, ale co z tymi którzy często gęsto korzystają z operacji zapisu ? Deklarowane 3 lata czy 5 lat można między książki włożyć, przy ostrym eksploatowaniu na co dzień można taki dysk zajechać w rok, takie są fakty. Wolę szybki dysk hdd np velociraptror z 10k rpm, do szybkości nie mam zastrzeżeń ani do komfortu pracy, o większej pojemności za dużo mniejsze pieniądze nie wspomnę. Czas dostępu liczony jest w ms… proponuję zapoznać się z tym pojęciem a nie podniecać się że windows ładuje się całe 15 s krócej….

 1. Dysk mam 1,5 roku i wszystko fajnie działa.

  Moze i tendencyjnie – ale to blog prywatny i mam prawo być tendencyjny – ale kiedy to pisałem byłem zachwycony 🙂 w zastosowaniu takim jak korzystanie z systemu operacyjnego, programów do obróbki zdjęć czy gier ten dysk sprawdza się świetnie. Poza tym, że jest bardzo szybko to jest też cicho. Możliwe, że do takich zastosowań ten dysk to przesada, ale takiego zakupu dokonałem. Każdy ma swój rozum i samodzielnie jest w stanie podjąć decyzję czy dla niego to jest dobre urządzenie.

  Nie pracuję na wielkich plikach, więc tutaj nie jestem w stanie powiedzieć czy dysk przy dużej ilości operacji zapisu pogorsza sojwe parametry i skraca żywotność. Pewnie tak jest ze względu na wady pamięci Flash, którymi nie przejmowałem się w dniu zakupu.

 1. […] Na temat dysków pisałem we wpisie Dysk SSD czy HDD? Czy warto kupić? […]

 2. […] i zapisie są to transfery na poziomie 85MB/s. To naprawdę dobre wyniki. W tekście porównującym dyski HDD i SSD 3,5calowy dysk WD o pojemności 1TB i 5400rpm osiągnął podobne […]

 3. […] dysk ssd czy warto – niestety z nie do końca jasnych powodów Google najpierw podmienił stronę na jaką wysyłał korzystających z wyszukiwarki – mimo 1 miejsca bardzo mocno spadła klikalność, a później oceniło, że ta strona jest mniej ciekawa i zepchnęło ją w dół. Zmieniając linkowanie wewnętrzne udało mi się odmienić stronę na tę jaka była wcześniej prezentowana dla tego wyniku, ale niestety pozycji już nie odzyskałem, a tym samym ruchu. […]

Komentarze zostały wyłączone.