Recenzja RevoDrive, czyli dysk SSD na PCI Express

Od paru miesięcy jestem posiadaczem dysku SSD firmy OCZ z serii RevoDrive. Zanim kupiłem ten dysk miałem wiele wątpliwości, ale rachunek plusów i minusów spowodował, że ostatecznie zdecydowałem się na ten zakup. Czy była to dobra decyzja? Niestety nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele wątpliwości się rozwiało, ale pojawiły się problemy, o których nie pomyślałem bo nie byłem świadomy, że mogą istnieć.

Teraz kiedy już wiem o ich istnieniu podjąłbym inną decyzję. Ze względu na to, że wiele osób może się ciągle zastanawiać przedstawię swoje doświadczenia związane z tym dyskiem, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Dla moich potrzeb wystarczające byłoby kupienie zwykłego dysku z wydajnością na poziomie OCZ Vertex 2. Ale nie to jest teraz ważne.

Na temat dysków pisałem we wpisie:
Dysk SSD czy HDD? Czy warto kupić?

Dysk na PCI Express

RevoDrive to nietypowy dysk twardy. Do jego podłączenia niezbędne jest gniazdo PCI Express, a sam dysk wygląda jak karta rozszerzeń. Oba te atrybuty dysku powodują, że jest on wielką zagadką dla prawie wszystkich użytkowników komputerów, w tym dla wielu pracowników sklepów komputerowych.

Dysk SSD PCI Express OCZ RevoDrive

Dysk SSD PCI Express OCZ RevoDrive

Od razu rozwiewam wszelkie wątpliwości. Podłączenie dysku poprzez PCI Express jest banalnie proste dla średniozaawansowanego użytkownika – oczywiście jest to możliwe tylko w komputerze stacjonarnym wyposażonym w odpowiednie gniazdo.

Po włożeniu do gniazda i uruchomienia komputera będzie się pokazywał w czasie uruchamiania komputera mając swój własny „bios”. Przy pierwszym uruchomieniu zaawansowawszy będzie skonfigurowanie trybu pracy dysku (RAID 0 lub RAID 1).

Po skonfigurowaniu dysku będzie on już prawie gotowy do użytku. Ze strony producenta trzeba ściągnąć sterowniki, które pozwolą korzystać z dysku w systemie operacyjnym Windows. Jeżeli dysk ma być dyskiem systemowym trzeba dokonać jeszcze odpowiedniej zmiany w BIOS-ie płyty głównej.

Awaryjność dysku OCZ RevoDrive

Niestety moja przygoda z dyskiem OCZ RevoDrive rozpoczęła się bardzo źle. Po włożeniu za pierwszym razem dysku i uruchomieniu jego biosu okazało się, że z dwóch dysków ssd znajdujących się na karcie rozszerzeń widoczny jest tylko jeden.

Po restarcie drugi dysk się znalazł. Ucieszony rozpocząłem proces klonowania systemu z aktualnie wykorzystywanego dysku. Niestety pod koniec tego procesu wyskoczył błąd. Ponowne uruchomienie pokazało problem. Jeden z dwóch fizycznych dysków znajdujących się na karcie zniknął.

Próby aktualizacji BIOSu płyty głównej, zmiana ustawień BIOSu i tym podobne akrobacje nic nie dały. Jak nie było dysku tak nie było. Przejrzenie anglojęzycznego forum producenta naprowadziło mnie na wątek, w którym jeden z użytkowników zapytał co ma zrobić w sytuacji identycznej jak moja. Odpowiedź przedstawiciela firmy była jednoznacza: „Wymienić dysk na nowy”.

Pudełko z OCZ RevoDrive

Pudełko z OCZ RevoDrive

Skorzystałem z rady i oddałem zapakowany w oryginalne pudełko dysk na reklamację do sklepu, w których go kupiłem. Po wielu tygodniach wymiany korespondencji ze sklepem otrzymałem nowy i sprawny dysk. Niestety i ten model ma swoje wady – ale to już tylko wady. Nie wynikają one według mnie z wady fabrycznej, ale specyfiki tego urządzenia.

Główne problemy jakie zaobserwowałem to:

 • znikający dysk po restarcie – po wielu godzina korzystania z komputera i ponownym uruchomieniu systemu zdarza się, że dysk nie zostaje odnaleziony. Pozwolenie na ostygniecie komputerowi rozwiązuje ten problem. Nie wiem czy rozgrzanie jest problemem, ale na razie nie znam żadnego innego logicznego wytłumaczenia tej sytuacji.
 • problemy z podkręcaniem procesora – w momencie kiedy próbowałem podkręcić swój procesor (bardziej dla zabawy niż w celu stałego podniesienia wydajności komputera) okazało się, że dysk zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie. A dokładnie przestaje być widoczny dla płyty głównej. Nie wiem jakie są przyczyny, ale generalnie skutecznie zniechęciło mnie to do zabawy w OC. Może kiedyś znajdę sposób na obejście tego problemu. Dodam, że na podanych parametrach płyta główna startowała bez problemu, nawet z procesorem podkręconym o 20%. Sytuacja ta powoduje, że kiedyś RevoDrive przestanie być moim dyskiem systemowym.
 • duże wahania prędkości odczytu i zapisu – od czasu do czasu po wielu godzinach korzystania z dysku zdarza się, że jego prędkość spada bardzo mocno. Uruchomienie w takich momentach testów prędkości wykazuje transfery na poziomie kilku megabajtów. Wyłączenie komputera na kilka minut rozwiązuje ten problem. Nie jest on częsty, ale dość irytujący, jeżeli pojawi się w ważnym momencie. I na pewno przyczyna jest podoba jak w przypadku okazjonalnego braku widoczności dysku po restarcie.
 • po tym jak się zestarzeje nie da się przełożyć do laptopa – trochę głupkowaty problem, ale dyski jak każdy element komputera maja ten problem, że z czasem pojawiają się lepsze modele. Niestety ten dysk w przeciwieństwie do dysków SSD w wersji 2,5 cala nie da się przełożyć do laptopa. A jak wiadomo w notebookach generalnie montowane są bardzo wolne dyski – modele 7200 obrotów są rzadkością. A dyski SSD zdarzają się sporadycznie.

Dlaczego wybrałem OCZ RevoDrive zamiast OCZ Vertex 3?

Zanim zacząłem rozważać zakup OCZ RevoDrive moim dyskiem numerem 1 na liście życzeń był OCZ Vertex 3 lub podobny model innego producenta. Niestety moja płyta główna nie ma odpowiedniego złącza SATA III. Podłączenie do wolniejszego nie ma sensu, ponieważ nie wykorzystałbym w pełni możliwości dysku.

Dokupienie odpowiedniego kontrolera nie jest proste, ponieważ na rynku jest ich bardzo mało, a te które są nie mają zbyt dobrych opinii i praktycznie przy każdym były zastrzeżenia, że tylko z nazwy są one zgodne z wymaganym standardem.

Taka sytuacja spowodowała, że mając wolne gniazdo PCI Express postanowiłem rozważyć zakup RevoDrive, który nie tylko przy tej samej pojemności miał niższą cenę, ale oferował podobne parametry bez konieczności dokupowania dodatkowego kontrolera.

Wydajność dysku SSD na PCI Express

Wielokrotnie sprawdzałem wydajność dysku w programie ATTO. W najlepszym i najbardziej stabilnym teście dysk uzyskał wyniki takie jak zaprezentowane na grafice poniżej.

Wyniki testów OCZ RevoDrive

Wyniki testów OCZ RevoDrive

Praktycznie już od próbki 4KB RevoDrive osiąga prędkości lepsze większość zwykłych dysków HDD zapis na poziomie 58MB/s i odczyt 106MB/s – zwykłe dyski takie prędkości osiągają przy znacznie większych próbkach.

Dla próbki 32KB osiągane wyniki są znacznie lepsze niż wielu dysków SSD z generacji OCZ Vertex 2 na próbce 8M osiągając przy zapisie i odczycie prędkości 213MB/s i 379MB/s.

Przy zapisie próbki większej lub równej 512KB dysk osiągnął zapis powyżej 320MB. a przy odczycie osiągał prędkość powyżej 500MB/s.

Liczby mówią same za siebie. Dysk jest oszałamiająco szybki. Tak szybki, że przy codziennym zastosowaniu nie widać różnicy między nim, a dyskiem OCZ Vertex 2. Tylko przy obróbce olbrzymich plików można odczuć znaczącą różnicę.

W czasie obróbki zdjęć czy plików wideo w Full HD nie odczułem znaczącej różnicy w stosunku do Vertex 2. W przypadku wideo wynika to raczej z tego, że były to kilku lub kilkunastominutowe nagrania.

Zalety, czyli nie jest aż tak źle

Wtedy kiedy nie pojawiają się problemy to dysk ma też kilka zalet. Podstawową jest kosmiczna prędkość. Testy z poprzedniego punktu pokazały, że dysk przy odczycie jest w stanie „rozkręcić się” do blisko 520MB/s! A przy zapisie nawet do około 395MB/s. Wyniki te zostały uzyskane po uruchomieniu dysku jako systemowego, więc w czasie testu był dodatkowo obciążany.

Komfort korzystania z systemu zainstalowanego na tym dysku jest bardzo wysoki. Programy instalują i uruchamiają się bardzo szybko. Dotyczy to też gier. Kopiowanie danych na ten dysk i z tego dysku odbywa się błyskawicznie. Jedynym ograniczeniem są parametry dysku biorącego udział w wymianie.

Ostatnią zaletą jest to, że wykorzystuje gniazdo PCI Express, które zwykle i tak jest niewykorzystane czym samym nie zajmuje w obudowie miejsca na zwykły dysk.

Podsumowanie

Niestety negatywnych doświadczeń związanych z dyskiem nie rekompensuje jego wydajność. Głównie dlatego, że okazało się, że w zwykłych zastosowaniach nie ma on przewagi nad zwykłymi dyskami SSD.

Gdybym teraz kupował dysk wybrałbym OCZ Vertex 2. A OCZVertex 3 lub podobny kupiłbym dopiero po wymianie płyty głównej na model z odpowiednim kontrolerem SATA III.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Recenzja RevoDrive, czyli dysk SSD na PCI Express, 16.0 out of 10 based on 1 rating

42 Komentarze

1 ping

Skip to comment form

 1. W 200% zgadzam sie z opisem dysku. Niestety ja mam podobne problemy. Dysk zareklamowałem, ale zażądałem zwrotu pieniędzy. Być może nowe firmware rozwiązuje problem gubienia jednego dysku oraz dziwnego niewytłumaczalnego zwalniania, w pliku tekstowym jest bardzo dużo poprawek. Szkoda, ze firmware można wgrywać w tym modelu dysku jedynie w linuksie. Ogólnie mam mieszane uczucia, bardziej skłaniam sie do opinii, że jest to niedopracowany bubel.

  1. A ja boję się cokolwiek w nim aktualizować. Na szczęście problemy ostatnio nie są zbyt częste. Coś niepokojącego dzieje się raz na tydzień lub dwa 🙂 Stanowczo zbyt często, ale na szczęście ogranicza się to do problemów w czasie ponownego uruchamiania komputera i prób z OC.

 2. witam serdecznie mam ten dysk i jestem ogolnie zadowolony tylko mam pytanie co zmienic w biosie plyty glownej zeby startowal mi od razu z biosu ocz anie najpierw z biosu plyty gownej a nastepnie ocz. dzieki za pomoc

  1. Chyba nie rozumiem pytania.

   U mnie proces korzystania z dysku wygląda tak:
   1. Naciskam POWER i całe ustrojstwo zaczyna się uruchamiać.
   2. W pierwszej kolejności startuje płyta główna.
   3. Po tym jak zrobi co do niej należało pojawia się okno z informacjami o dysku + skrót do biosu dysku.
   4. System startuje z REVODRIVE.
   5. Pojawia się ekran logowania.

   Przy pierwszym uruchomieniu dysku utworzyłem na nim raid, w biosie płyty ustawiłem bootowanie z revo (na liscie pojawiał się jako raid sil…). Oczywiście żeby korzystać z dysku jako systemowego trzeba w windowsie zainstalować odpowiednie sterowniki dostępne na stronie producenta.

   Ale chyba nie tego dotyczyło pytanie. Tak jak pisałem na początku nie za bardzo je zrozumiałem, bo nie wiem jak można wystartować przed biosem płyty głównej, chyba że to jakiś skrót myślowy.

 3. Dzięki za szybko odpowiedz. Dokładnie opisze jak się uruchamia u mnie system:

  1. Naciskam POWER i rusza płyta
  2. Następnie rusza ssd bios
  3. następnie system
  wszystko ok tylko na necie widziałem ze trwa to o wiele szybciej bo u mnie od momentu naciśnięcia powera komputer gotowy jest po 50s. Czy to norma? Dzięki za odpowiedz i pozdrawiam.

  1. Hmm. Jeżeli między przyciskiem POWER a ekranem logowania mija 50 sekund to według mnie nie ma powodów do zmartwień. W testach czas ładowania systemu liczy się od momentu pojawienia się ekranu ładowania systemu do ekranu logowania do systemu. I tutaj REVO wypada bardzo bardzo korzystnie.

   To co się dzieje między POWER a ekranem ładowania systemu w dużej mierze zależy od ustawień płyty. Np sekwencja butowania. Jeżeli w BIOS ma w ustawieniach, że ma szukać dyskietki (nawet jak jej fizycznie nie ma), napędu optycznego a na końcu dysku to zajmuje to kolejne sekundy. W swoich ustawieniach mam ustawione tylko ładowanie z dysku. Wszystkie inne napędy są usunięte z listy. Daje to trochę oszczędności. Dodatkowo przez to, że mam kartę WIFI wyłączyłem układy LAN zintegrowane na płycie głównej. W ustawieniach płyty głównej mogą być też dodatkowe ustawienia związane z testowaniem płyty głównej czy na pewno wszystko działa.

   W przypadku mojej płyty, ASUS, dodatkowo na początku domyślnie pojawia się ekran express gate (czyli prosty system operacyjny przeznaczony do szybkiego skorzystania z internetu)… ponieważ z niego nie korzystam to go wyłączyłem.

   Podejrzewam, że każda płyta ma niewykorzystywane urządzenia, porty, dodatki w postaci testów, systemów z płyty, bootowania wszystkiego co się da, które można wyłączyć i uzyskać przez to tempo ładowania takie jak w testach publikowanych na youtube… oczywiście mówię o tych, które nie są specjalnie zmontowane.

 4. dzięki bardzo za pomoc. wszystko chodzi jak należy po ustawieniach :):) Teraz zabawka naprawde cieszy. Pozdrawiam

  1. Cieszę się 🙂

 5. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc przesyłam link do screana mojego testu :

  http://screenshooter.net/9654866/inxythp

  SSD to jest to :):)

  1. A który dokładnie masz model?

 6. Dokładnie taki:

  OCZ SSD 240GB PCIE RevoDrive3 X2 1500/1225 MB/s TRIM 230k IOPs

  1. No to nieźle. Wyniki testu bardzo zbliżone do deklarowanych przez producenta. Widać w tej generacji wyeliminowali problemy jakie pojawiają się w pierwszej. Stabilny transfer blisko maksimum.

   Może jednak kiedyś jeszcze raz kupię jakiś SSD na PCI-E 🙂

 7. Witam. Ja ponownie bez zastanowienia na dzień dzisiejszy raz jeszcze kupiłbym ten dysk. Jestem graczem i zainstalowałem na nim oprócz system również gry takie jak: BF3, MW3. te gry maja na prawde duże wymagania a różnice widzę gdy łączę się online zazwyczaj długo czekam na graczy no sama przyjemność pracy na necie czy przy jakiej kolwiek aplikacji. dzieki raz jeszcze za pomoc i pozdrawiam

  1. Witam,
   ja kupilem taki model OCZ SSD 240GB PCIE RevoDrive3 1000/900 MB/s TRIM 130k IOPs i po benchmarku ATTO wyniki sa takie: zapis 882182, odczyt 977313.
   Mysle ze to dobry zakup, przekonamy sie w czasie.

 8. Witam! Odebrałem nowy dys po reklamacji. Przyjechał prosto z Tajwanu. Jego firmware ti 1.35. Na stronie OCZ jest 1.34 reklamowany miał 1.33. Wszelki problemy zniknęły. Jest nieco szybszy zero problemów. Panowie wgrywać nowe firmware ze strony OCZ., niestety w linuksie ale można nim wystartować z dyskietki. Choc piszą firmware 1.34 i tak przy wgrywaniu łączy się z serwerem w Tajwanie nie da sie tego spiepszyć. Panowie do roboty szkoda męki bo warto- zero problemów.
  Wgrywająć system windows zainstalować najpierw sterownik z strony OCZ np z pena., wtedy system widzi dysk i można na nim wgrywać system, tak bez stera jest niewidoczny.
  Powodzenia alen0

  1. Sprawdziłem Twoim sposobem i okazało się, że już dostałem wersję z 1.35. Ale przy okazji okazało się, że mój vertex2 miał 1.25 i zaktualizowałem go do 1.35 i ku mojemu zaskoczeniu prędkości zapisu mocno wzrosły (tak o 30%!). Muszę jeszcze powtórzyć te testy, ale jeżeli nie było to chwilowe to nowsze oprogramowanie w tym wypadku daje sporo.

 9. Witam ja mam wersje oprogramowania 2.15 tak wiec chyba jest to nieco nowasza wersja . pozdrawiam

  1. Ty masz Revo3, więc dlatego masz inną wersję oprogramowania. Niestety dla Revo tego co mam ja maks to jest 1.35. I ja taką wersję mam.

 10. Ja natomiast za nic nie mogę zainstalować na Revodrive 80GB Windowsa 7 (bios V1.35). Zatrzymuję się w momencie, gdy wgram sterownik z Pendriwa (widzi dysk) Przyciski formatowania itd Next są nieaktywne, nie mogę przejść dalej. Co może być przyczyną? Windows xp z innego dysku widzi go w systemie elegancko natomiast przy formatowaniu wiesza się. Płyta głowna Gygabyte MA790X – DS4.

  1. Niestety nie instalowałem systemu bezpośrednio na REVO. Sklonowałem zainstalowany system z innego dysku – a sterowniki do dysku zainstalowałem korzystając z systemu jeszcze na 'starym dysku’. Po prostu tak było szybciej. Dlatego jeżeli masz taki problem ze sterownikami to może warto byłoby sklonować system z innego dysku po zainstalowaniu w nim sterowników dysku? Na pewno nie jest to rada jakiej oczekujesz, ale jezeli pomoże to jeden stres zniknie.

  2. Z widocznością dysku sobie poradziłem… zdjąłem partycje instalatorem XP, restart, następnie włożyłem win 7 64, (dobrze, że starego dosa nie musiałem instalować) sformatowałem i instalator poszedł dalej (czeski film). Radość długo nie trwała 😉 dalej w następnych krokach Instalator win7 wiesza się zawsze w tym samym miejscu, walczyłem z tym na różnych konfiguracjach biosu cały dzień. Zmęczyłem się, osłabłem i na razie daje spokój.

   1. Hmm. Niepokojące objawy. A z tego nośnika kiedykolwiek już instalowałeś system?

  3. Dałem rade zainstalować.. kwestia ustawień biosu… powyłączałem co się da. dźwięk itp SATA > AHCI i windows poszedł bez zwisów…coś z pamięciami miałem nie tak, ale wyciągnąłem jedną obniżyłem jej taktowanie na czas instalacji … Ogólnie na koncu zasówa wszystko ja „gupi”.

   1. Za plus i dobrą wiadomość dla innych na pewno można uznać to, że da się mimo problemów.

    Czy te wszystkie wyłączenia nie spowodowały innych problemów?

  4. Nie było problemów, po zainstalowaniu systemu wszystko w biosie przywróciłem do poprzedniego stanu… zapomniałem napisać, ze do płyty głównej GA-MA790X-DS4 uaktualniłem bios do najnowszego F10D beta.

 11. Witam

  Szukałem rozwiązań ale nie znalazłem. Zakupiłem dysk RevoDrive 3 na PCIe. W sumie tego samego względu co Ty opisałeś w http://www.trajdos.pl/2012/01/recenzja-revodrive-czyli-dysk-ssd-na-pci-express/. Nie miałem SATA3 więc skorzystałem z wolnego PCIe. Na wstępie powiem, że jest to już mój 4 dysk. Za każdym razem był wymieniany na nowy u producenta. Żadnych pozytywnych rezultatów.

  Wszystko OK itd, ładnie jest wykrywany i pracuje, podobno pracuje…

  http://www.youtube.com/watch?v=0er2m2Tgj34
  http://www.youtube.com/watch?v=d4w9ROGgsH8
  http://www.youtube.com/watch?v=bqBwzR6L9Xk

  To jest mój problem. Nie mogę przygotować dysku pod instalację systemu ;/ Szukałem i wciąż staram się znaleźć osobę w rejonie Warszawy i okolic, która by pomogłaby mi to w sposób fizyczny naprawić (będąc u mnie lub u tej osoby). Jednak poszukiwania są marne. Zawsze zostaje w postaci mailowej.

  Wiesz może w czym tkwi problem ? Płyta główna jest obsługiwana, ma odpowiedni bios. Przestawiam wg krótkiego guida na RAID albo tą trzecią opcję (nie pamiętam). Żadnych rezultatów. Z podłączonymi dodatkowymi dyskami i bez nich.

  Proszę o pomoc 🙂

  1. Hmm. Dziwne objawy. W sumie nigdy nie instalowałem systemu na tym dysku bo sklonowałem go z innego. Próbowałeś tak zrobić?

  2. Nie próbowałem klonować bo nie umiem, nie wiem jak nawet 😛

   1. To dość prosty proces. Ale trochę trwa. Potrzeba odpowiedniego programu. Ja używam Acronis True Image. Jest płatny, ale są też darmowe odpowiedniki. Żeby sklonować dysk wystarczy wybrać źródłowy i docelowy. Ważne, żeby system, który ma być klonowany miał zainstalowane sterowniki dysku i widział ten dysk poprawnie.

  3. Hmm, i tu jest dziwna kwestia. Program OCZ coś tam nie wykrywa dysku ani sterowników. Mimo tego znajdę dysk w zarządzaniu dyskami i wyświetla się partycja jako niesformatowana

  4. Chciałbym dodać/uzupełnić:

   BIOS wykrywa dysk, nieważne czy jest na IDE czy AHCI
   System wykrywa dysk, nawet menadżer dysków
   Niestety software OCZ Tool(coś tam) już niestety nie widzi ani sterowników ani dysku

  5. A do czego ten OCZ Tool (coś tam) chcesz wykorzystać?

  6. Podejrzewam, że założyłeś partycje i sformatowałeś dysk SSD na innym systemie, a potem próbowałeś na nim instalować win7. Tak? Nie wolno tak robić. Dysk ma być czysty bez założonych partycji i formatowania na innym systemie.
   Rozwiązanie: Pozdejmuj partycje z SSD na tym systemie co ich zakładałeś (np xp), a potem zacznij instalować win7. W trakcie instalacji sformatujesz i pójdzie dalej.

  7. Odepnij wszystkie pozostałe dyski i pozostaw tylko ten na pci-e , mi pomogło , lub poddepnij czysty dysk na sata jako drugi

 12. Witam
  myślęnad zakupem dysku typu Revo, z powou plyty z sata 2 do ktorej juz i tam mam podpiety jako systemowy vertex3 ocza:) tak wiec problemy z instalacja na nimwin7 mnie nie zrazaja bo chcilbym go uzywac jako dysk do pracy_ zrzut okolo 2tys plikow po 12mb kazdy i otwieraniu ich w photoshopie/bridge podglad 100 % rawow.. normalne dyski wymiekaja trwa to kawal czasu i pomyslalem o tym cudzie zamiast kupic kontroler sata3 i podpiac do niego kolejne ssd a ze słabo sie znam na kompterach wiec pytam czy to ma sens przy takim zatstosowaniu… wszyscy pisza o problemach ale w kontakcie z systemem nikt nie uzywa tylko do pracy?:D

  1. WItam 🙂 coś z serii REVO3 gdzie odczyt teoretycznie ma wynieść do 1500MB/s a liczba operacji dojść do 230K na pewno byłyby tym czemu warto się przyjrzeć.

   http://www.ocztechnology.com/ocz-revodrive-3-x2-pci-express-ssd.html

   REVO z tej serii jaki ja mam jest bardzo szybki – ale wyniki są zbliżone do tego co oferuje VERTEX3 na SATA3.

   Problemy dotyczą głównie pierwszej serii i generalnie są to wady fabryczne. Po wymianie dysku już nie miałem z nim większych problemów. Część jaka była równie dobrze może być winą systemu operacyjnego.

 13. Witam
  Posiadam takowy dysk – 240 GB, jedynym problemem było wykrywanie dysku przy starcie płyty – poszło po wyłączeniu RAIDa w biosie. Reszty mankamentów, o których powyżej mowa nie zauważyłem – prędkość nie spada, nie ma problemów z instalacją systemu, overclocking nie wpływa na pracę dysku. Płyta: GA-890FXA-UD7. Dysk mogę śmiało polecić jednak lepiej zapoznać się z listą obsługiwanych płyt głównych (info na stronie producenta dysku).

 14. Mam pytanie do użytkowników dysków jak w temacie planuję zakup ssd ale pod sate może faktycznie te dyski nie lubią się z wyższą temperatura w obudowie skoro ktoś się bawi w OC jak wiadomo temp zmieniają się diametralnie może te dyski lepiej pracowały by z zewnętrznym chłodzeniem jakiś wiatrak na obudowie wiem od kumpla że z dyskami pod sate nie ma takich problemów może to po prostu wada fabryczna słabej jakości mteriały

 15. Ja mam RevoDrive 80GB, od początku nie miałem i nadal nie mam żadnych problemów ani ze startem, ani z działaniem. Przy każdym uruchomienie automatycznie wstaje. Może to kwestia tego, że moja mobo jest na liście kompatybilnych, warto zwrócić na to uwagę. W każdym razie dysk chodzi jak burza, komputer zdecydowanie przyspieszył. Zastanawiam się tylko jak można sprawdzić kondycję RevoDrive’a? Wszelkie programy typu SSD Life nie uznają go za SSD.

 16. Zastanawiam się nad zakupem dysku OCZ RevoDrive PCIE 230GB, płyta główna jaką posiadam Intel DP45SG, jest wymieniona w spisie testowanych płyt głównych.
  Jednak za dopłatą można kupić mniejszy dysk, ale nowszy OCZ Revo3 PCIE 120GB, ale tu już moja płyta główna nie występuje w spisie.
  Moje pytanie brzmi, czy jeśli do mojej płyty pasuje starsza wersja RevoDrive, to czy będzie chodził na niej nowszy Revo3.

  Dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

 17. Do jakiegoś czasu posiadam dysk OCZ Revo3 PCIE 240GB Dysk podzielony jest na dwie części. na jednej z nich zainstalowany jest system Win 7. Jak do tej pory nie spotkałem programu którym można wykonać obraz partycji systemowej jako kopii bezpieczeństwa w pełni tego słowa znaczeniu, tzn obraz da się wykonać tylko w przypadku potrzeby jego przywrócenia „dany ” program nie widzi w ogóle dysku na PCIe i partycji z systemem również. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie. Czym zrobić obraz dysku lub partycji systemowej a potem go przywrócić ?

 18. Główne problemy jakie zaobserwowałem to:
  znikający dysk po restarcie – po wielu godzina korzystania z komputera i ponownym uruchomieniu systemu zdarza się, że dysk nie zostaje odnaleziony. Pozwolenie na ostygniecie komputerowi rozwiązuje ten problem. Nie wiem czy rozgrzanie jest problemem, ale na razie nie znam żadnego innego logicznego wytłumaczenia tej sytuacji.

  Mi pomaga po restarcie taki sposób na odpalenie systemu na tym dysku

  wchodzę do biosu płyty głównej ładuje standardowe ustawienia bois-u i ustawiam wszystko od nowa , wychodząc zapisuje i już widzi dysk z systemem na pci-e , dziwne. Wgrywa co rusz nowe aktualizacje biosu ale to nic nie pomaga.

  Płyta główna P9X79 DELUXE – Motherboards – ASUS
  dysk Revodrive3 240GB
  system Windows8 x64

 1. […] 505MB/s przy zapisie i ok. 540MB/s przy odczycie. Wyniki te są znacznie lepsze niż w przypadku dysku SSD RevoDrive na PCI Express, który mam zamontowany w swoim komputerze stacjonarnym. Test wydajności dysku SSD Corsair Force 3 […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.