Czarna lista na Android, czyli automatyczne odrzucanie niechcianych połączeń telefonicznych

Wiele miesięcy temu pisałem o tym w jaki sposób możemy zablokować możliwość dzwonienia do nas z numerów zastrzeżonych we wszystkich dużych polskich sieciach. Niestety mimo, że jest to super rozwiązanie to ciągle zostają numery jawne, które męczą. W takich przypadkach trzeba skorzystać z dodatkowej aplikacji. Ze względu na to, że mam telefon z Androidem przedstawię aplikację dla tego systemu o nazwie Black List (Czarna Lista). W przypadku innych systemów dostępne są podobne aplikacje.

Aplikacja jest dość prosta w konfiguracji, a po doborze odpowiednich ustawień praktycznie niewidoczna dla użytkownika.

Menu opcji

W głównym menu dostępne jest 8 opcji. Część z nich dostępna jest tylko w płatnej wersji aplikacji, dlatego nie wiem jak dokładnie działają. Opcje z jakich na pewno można korzystać to:

 • Czarna lista – lista reguł określających jak mają być traktowane połączenia ze wskazanych numerów telefonicznych.
 • Filtr Tekstu – pozwala na ustawienie filtrów wiadomości tak, żeby eliminować wiadomości niepożądane.
 • Ustawienia Kopii – pozwala zrobić kopię danych.
 • Ustawienia, a tak naprawdę Ustawienia Przywróć – opcja ze strzałka w lewo, pozwala przywracać kopię ustawień.
 • Ustawienia – pozwala skonfigurować program – wiele opcji, które odpowiednie skonfigurowane powodują, że aplikacja działa całkowicie w tle.
 • Widżet – pozwala skonfigurować widżet.
Czarna lista - Menu opcji programu

Czarna lista - Menu opcji programu

Niewymienione opcje dostępne są tylko w płatnej wersji. Korzystając z aplikacji nie czułem, że czegoś mi brakuje.

Log zdarzeń dla numeru

Dla każdego blokowanego numeru przedstawiany jest log z informacją o zablokowanych połączeniach. Dzięki niemu można zobaczyć jaki numer i kiedy próbował się połączyć. Nie tworzyłem reguł dla blokowania SMSów, bo bardzo rzadko dostaję spamerskie wiadomości.

Czarna lista - Log zdarzeń dla numeru

Czarna lista - Log zdarzeń dla numeru

Domyślnie aplikacja informuje o udanej próbie odrzucenia połączenia, więc te informacje są serwowane na bieżąco. Po wyłączeniu informowania o udanych próbach blokowania numeru tylko w logu można zapoznać się z tymi informacjami.

Blokowanie numerów prywatnych i spoza listy kontaktów

Wiele miesięcy temu już pisałem jak skorzystać z usług operatora do blokowania połączeń z numerów zastrzeżonych. Jeżeli to się nie uda nic straconego. Aplikacja Black List umożliwia ustawienie reguł blokowania na numerów prywatnych, ale też dla numerów które nie znajdują się na liście kontaktów.

Czarna lista - Numery prywatne

Czarna lista - Numery prywatne

Wykorzystanie tej opcji pozwala skutecznie pozbyć się połączeń z numerów, których nie znamy. W przypadku posiadania numeru tylko dla wybranych rozwiązanie to jest idealne!

Opcje blokowania numeru

Dla numeru dodanego do listy można wybrać jedną z 6 opcji.

Czarna lista - Opcje blokady numeru

Czarna lista - Opcje blokady numeru

Dostępne opcje, które są wykorzystywanie w momencie kiedy następuje połączenie ze wskazanego numeru to:

 • Turn off ringer + Block SMS -wyłącz dzwonek i zablokuj SMS.
 • End call + Block SMS -zakończ połączenie i zablokuj SMS.
 • Turn off ringer only – tylko wyłącz dzwonek.
 • End call only – tylko zakończ połączenie.
 • Block SMS only -tylko zablokuj SMS.
 • Do not block –  nic nie blokuj. Przydatne jeżeli domyślnie wszystkie numery mają być blokowane i tworzone są wyjątki dla wybranych numerów.

Czarna lista numerów telefonicznych

Podsumowując na stronie ustawień czarnej listy znajdują się 3 bloki. Pierwszy to reguła dla numerów spoza listy kontaktów, drugi to regułą dla numerów prywatnych, a trzeci to zablokowane numery wraz informacjąo zastosowanych reguł dla poszczególnych numerów.

Czarna lista - Lista blokowanych numerów

Czarna lista - Lista blokowanych numerów

Skąd pobrać i ile kosztuje?

Bezpłatna wersja aplikacji dostępna jest w Android Market pod adresem https://market.android.com/details?id=org.baole.app.blacklist. Dla osób oczekujących większej funkcjonalności przewidziana jest płatna wersja za około 8,50zł.

W jakich sieciach działa ta aplikacja?

We wszystkich. Nie ma znaczenia, czy ktoś dzowni do nas z Orange, Plus, T-mobile, Play czy jakiejkolwiek innej sieci komórkowej lub stacjonarnej. Po dodaniu numeru do czarnej listy można mieć pewność, że ten telefon już przez nas nie zostanie odebrany.

Podsumowanie

Mimo pewnych wad i pewnej toporności program idealnie sprawdza się w swojej roli. W moim przypadku po zablokowaniu numerów zastrzeżonych u operatora i ustawieniu czarne listy telefon dzwoni tylko wtedy kiedy powinien i nawet jeżeli odbiorę niechciany numer to wiem, że będzie to ostatni raz :). Polecam aplikację. Na Android Market dostępne jest wiele alternatyw. Ja swoje testy zakończyłem na tej aplikacji bo robi to czego potrzebowałem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (18 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
Czarna lista na Android, czyli automatyczne odrzucanie niechcianych połączeń telefonicznych, 7.7 out of 10 based on 18 ratings

3 Komentarze

1 pings

  • Pawel on 2012-07-15 at 13:03

  Niestety lipa ten program. Nie dość że blokuje dopiero po jednym sygnale to jeszcze na 5 prób jedno połączenie zostało całkowicie przepuszczone.

  To już wolę normalnie dodać gościa do kontaktów jako np. xyzdebil i ustawić przekierowanie na pocztę głosową.

 1. Ja nie miałem takich problemów z aplikacją. Jak narazie działa skutecznie. Ale może po prostu nie atakują mnie telefoniczni natręci.

  • agata on 2012-12-13 at 15:13

  aplikacja naprawdę dobrze się sprawdza, wreszcie na mój telefon przestały dobijać się niechciane osoby polecam programik

 1. […] Czarna lista na Android, czyli automatyczne odrzucanie niechcianych połączeń telefonicznych – wpis na temat programu pozwalające na tworzenie listy, która pozwala na skuteczne pozbycie się niechciany połączeń telefonicznych, ale też filtrowanie wiadomości SMS. […]

Komentarze zostały wyłączone.