Recenzja: Karta WiFi USB TP Link TL-WN822N 300Mbit/s

W ostatnich dniach mój dostawca internetu postanowił sprawić mi prezent i sam z siebie zwiększył prędkość łącza z 20 megabitów na 30. Już przy 20 moja wiekowa karta WiFi USB firmy D-Link ledwo sobie radziła -sporadycznie przekraczała 15 megabitów. Wtedy to tak nie bolało, ale wykorzystanie 50% łącza już jest problemem. Dlatego postanowiłem zainwestować w nową kartę.

Nie robiłem jakiś wielkich przeglądów testów tego typu urządzeń. Przejrzałem co było dostępne w sklepach i wybrałem do listy życzeń urządzenia, które mają bardzo dużo pozytywnych opinii. Jedną z nich była karta TP-LINK TL-WN822N.

Karta Wifi USB TP-LINK TL-WN822N

Karta Wifi USB TP-LINK TL-WN822N

Specyfikacja

W skrócie karta jest zgodna ze standardem N, czyli teoretycznie jest w stanie przesyłać dane z prędkością 300mbitów na sekundę. Z komputerem łączy się poprzez kabel USB (w karcie jest mini USB, kabel jest w zestawie), Charakterystyczną cechą są dwie anteny oraz zielone światełko. Nie chcę się skupiać na detalach, ponieważ te bez problemu można znaleźć na stronie producenta.

[important]Pełną specyfikację można znaleźć na stronie http://www.tp-link.com.pl/products/details/?model=TL-WN822N#spec[/important]

Wyniki testu

Wcześniej miałem łącze 20 megabitów i karta pracowała z prędkością od 10 do 18 megabitów, ze wskazaniem na 12-15. Po zwiększeniu prędkości łącza wydajność karty WiFi pozostała na tym samym poziomie. Czyli efektywnie sporadycznie wykorzystywałbym więcej niż 50% łącza.

Wyniki testów prędkości przed i po zmianie karty WiFi

Wyniki testów prędkości przed i po zmianie karty WiFi

Nowa karta w tych samych warunkach (test przeprowadzony w minutowym odstępie) bez problemu osiągała minimum 90% łącza zbliżając się bo pełnej prędkości łącza.

Test karty TP-LINK TL-WN822N

Test karty TP-LINK TL-WN822N

Uzyskany wynik pokazał, że karta jest bardzo szybka, a co za tym idzie pozwala w pełni wykorzystać potencjał dostępnego dla mnie łącza.

Podsumowanie

W zależności od sklepu kartę można kupić od 65 do 80 złotych. Karta sprawdza się znakomicie w przypadku posiadania szybkiego łącza warto w nią zainwestować. Z całą pewnością doskonale sprawdzi się w przypadku 30mbit/s.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Recenzja: Karta WiFi USB TP Link TL-WN822N 300Mbit/s, 10.0 out of 10 based on 5 ratings