SMS z polskimi znakami jest bardzo długi? Sposób rozwiązania problemu

Nie zdarza się to zbyt często, ale szczególnie po zmianie telefonu może się okazać, że długość esemesa wyświetlana w telefonie nie pokrywa się z tą jaką faktycznie ma. Pojawia się to szczególnie wtedy kiedy pisząc używamy polskich znaków, a jeden taki znak może zająć nawet kilkadziesiąt znaków limitu. Czy da się z tym sobie poradzić?

Domyślne ustawienia zestawu znaków SMS

Domyślne ustawienia zestawu znaków SMS

Oczywiście. Zawsze jest jakiś sposób na poradzenie sobie z takim problemem. Kluczem w takiej sytuacji jest korzystanie z telefonu, którego system operacyjny pozwala użytkownikowi na zmianę ustawień dotyczących trybu wprowadzania wiadomości, a dokładnie zestawu znaków.

W większości przypadków dostępny będzie jeden z dwóch trybów: Alfabet GSM albo Unicode. W moim telefonie domyślnie zaznaczona była opcja Automatyczny, która zwykle wybierała ten mniej korzystny dla mnie zestaw znaków.

Zmiana zestawu znaków SMS w Androidzie

Automatyczne wybieranie zwykle wybierało u mnie Unicode, który powodował, że nawet jeden polski znak wykorzystywał nawet kilkadziesiąt znaków limitu.

Po wpisaniu Ą w domyślnym kodowaniu w wiadomości zostało już tylko 69 znaków.

Po wpisaniu Ą w domyślnym kodowaniu w wiadomości zostało już tylko 69 znaków.

Takie działanie systemu powoduje, że nawet nawet wysłanie krótkiej wiadomości może oznaczać konieczność zapłacenia za kilka SMSów.

W przypadku telefonów Samsung z system Android wystarczy wejść do aplikacji wysyłania wiadomości i w menu wybrać Ustawienia, w których trzeba odszukać Tryb wprowadzania, który wyświetli okno dialogowe pozwalające na wybranie trybu jaki ma być wykorzystywany.

Zmienione ustawienia zestawu znaków SMS

Zmienione ustawienia zestawu znaków SMS

W celu ograniczenia ilości znaków wybrałem Alfabet GSM, który spowodował, że wiadomość zaczęła zajmować tyle miejsca ile powinna.

Po zmianie ustawień i wpisaniu Ą w wiadomości jest jest 159 dostepnych znaków

Po zmianie ustawień i wpisaniu Ą w wiadomości jest jest 159 dostepnych znaków

Proste ustawienie i już nie trzeba się przejmować tym, że SMS będzie kosztował za dużo 🙂

Inne systemy operacyjne

W przypadku innych systemów operacyjnych w ustawienia również powinny istnieć opcje pozwalające na zmianę zestawu znaków. Trzeba tylko je odszukać. Zwykle są one dostępne z poziomu aplikacji odpowiedzialnej za wysyłanie SMSów lub w ustawieniach systemu w zakładce związane z wprowadzeniem i przesyłaniem wiadomości.

Podsumowanie

Mimo, że SMSy są coraz rzadziej wykorzystywane ze względu na powszechną dostępność smartfonów i różnorodnych komunikatorów to nadal czasami są one potrzebne. I w takiej sytuacji warto wykorzystać takie ustawienie telefonu, które nie spowoduje, że wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej będzie kosztowało kilka razy więcej niż powinno.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.4/10 (33 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 10 votes)
SMS z polskimi znakami jest bardzo długi? Sposób rozwiązania problemu, 9.4 out of 10 based on 33 ratings