SMS z polskimi znakami jest bardzo długi? Sposób rozwiązania problemu

Nie zdarza się to zbyt często, ale szczególnie po zmianie telefonu może się okazać, że długość esemesa wyświetlana w telefonie nie pokrywa się z tą jaką faktycznie ma. Pojawia się to szczególnie wtedy kiedy pisząc używamy polskich znaków, a jeden taki znak może zająć nawet kilkadziesiąt znaków limitu. Czy da się z tym sobie poradzić?

Domyślne ustawienia zestawu znaków SMS

Domyślne ustawienia zestawu znaków SMS

Oczywiście. Zawsze jest jakiś sposób na poradzenie sobie z takim problemem. Kluczem w takiej sytuacji jest korzystanie z telefonu, którego system operacyjny pozwala użytkownikowi na zmianę ustawień dotyczących trybu wprowadzania wiadomości, a dokładnie zestawu znaków.

W większości przypadków dostępny będzie jeden z dwóch trybów: Alfabet GSM albo Unicode. W moim telefonie domyślnie zaznaczona była opcja Automatyczny, która zwykle wybierała ten mniej korzystny dla mnie zestaw znaków.

Zmiana zestawu znaków SMS w Androidzie

Automatyczne wybieranie zwykle wybierało u mnie Unicode, który powodował, że nawet jeden polski znak wykorzystywał nawet kilkadziesiąt znaków limitu.

Po wpisaniu Ą w domyślnym kodowaniu w wiadomości zostało już tylko 69 znaków.

Po wpisaniu Ą w domyślnym kodowaniu w wiadomości zostało już tylko 69 znaków.

Takie działanie systemu powoduje, że nawet nawet wysłanie krótkiej wiadomości może oznaczać konieczność zapłacenia za kilka SMSów.

W przypadku telefonów Samsung z system Android wystarczy wejść do aplikacji wysyłania wiadomości i w menu wybrać Ustawienia, w których trzeba odszukać Tryb wprowadzania, który wyświetli okno dialogowe pozwalające na wybranie trybu jaki ma być wykorzystywany.

Zmienione ustawienia zestawu znaków SMS

Zmienione ustawienia zestawu znaków SMS

W celu ograniczenia ilości znaków wybrałem Alfabet GSM, który spowodował, że wiadomość zaczęła zajmować tyle miejsca ile powinna.

Po zmianie ustawień i wpisaniu Ą w wiadomości jest jest 159 dostepnych znaków

Po zmianie ustawień i wpisaniu Ą w wiadomości jest jest 159 dostepnych znaków

Proste ustawienie i już nie trzeba się przejmować tym, że SMS będzie kosztował za dużo 🙂

Inne systemy operacyjne

W przypadku innych systemów operacyjnych w ustawienia również powinny istnieć opcje pozwalające na zmianę zestawu znaków. Trzeba tylko je odszukać. Zwykle są one dostępne z poziomu aplikacji odpowiedzialnej za wysyłanie SMSów lub w ustawieniach systemu w zakładce związane z wprowadzeniem i przesyłaniem wiadomości.

Podsumowanie

Mimo, że SMSy są coraz rzadziej wykorzystywane ze względu na powszechną dostępność smartfonów i różnorodnych komunikatorów to nadal czasami są one potrzebne. I w takiej sytuacji warto wykorzystać takie ustawienie telefonu, które nie spowoduje, że wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej będzie kosztowało kilka razy więcej niż powinno.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.4/10 (33 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 10 votes)
SMS z polskimi znakami jest bardzo długi? Sposób rozwiązania problemu, 9.4 out of 10 based on 33 ratings

11 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Dzięki wielkie za pomoc! Przez dłuższy czas męczyłam się z dłuuugimi smsami, które spowodowane były polskimi znakami. Teraz wszystko wróciło do normy 🙂 dziękuję

 2. Przy zmianie trybu wprowadzania na alfabet gsm nie działają mi emotikony, zamiast tego odbiorca dostaje znaki zapytania, czy można to jakoś zmienić? chodzi mi o telefon Samsung galaxy grand prime

 3. Mam samsunga grand i mam ten sam problem. dłuższy smsy jest wysyłany jako mms. jak ktoś nie ma smartfona nie pobierze mojej wiadomości. są problemy. Pogrzebałam w ustawieniach – zmieniał na alfabet GSM i nic. Nadal długi sms zmienia w MMS. Co zrobić?

 4. Jesteś wielki! Bardzo dziękuję za ten tutorial. Serdecznie pozdrawiam

 5. mam to samo
  Przy zmianie trybu wprowadzania na alfabet gsm nie działają mi emotikony, zamiast tego odbiorca dostaje znaki zapytania, czy można to jakoś zmienić?
  telefon Samsung Note 4

 6. Mam Samsunga Galaxy A3 i też z tym walczyłem. Jak ustawiłem „alfabet GSM” to pisało długie sms-y jednak nie wysyłało emotikonów. Po przestawieniu na tryb „automatyczny” skraca długość sms jednak emotikony dochodzą bez problemu. Ja mam darmowe sms-y więc ich długość i łączenie kilku mam gdzieś i pozostawię tryb „automatyczny” jednak gdy ktoś płaci za sms to musi coś wybrać – albo długość w trybie „alfabet GSM” , albo albo emotikony w trybie „automatycznym”. Jak to wypośrodkować tego niestety nie wiem.

 7. W trybie alfabet GSM odbiorca zamiast emoji dostaje znaki zapytania. Po zmianie na unicode problem zniknął.

  1. przy zmianie na unicode samsung galaxy 5 też liczy smsy za 4, trzeba na alfabet gsm i coś za emoticony

 8. Jak zmienić w samsungu s5 tryb wprowadzania na automatyczny .Nigdzie nie mogę znaleźć tej opcji

 9. W Ustawieniach wiadomości poszukaj ustawienia SMS i chyba w Zaawansowanych. Na pewno jest to w ustawieniach wiadomości

 10. Też mi nie chciał telefon wysyłać emoji usunęłam Tryb alfabetu GSM i wszystko w porządku ,emoity dochodzą. Miałam Handcent Next SMS ,dochodziły emoity ,ale nie pisało liter polskich .
  Teraz wszystko chodzi jak w zegarku
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.