Sitemap.xml dla WordPress

Nie jesteś w Internecie to znaczy, że nie istniejesz. Taki banał od dawna jest powtarzany. Tak naprawdę trzeba to doprecyzować. Nie ma Ciebie w wynikach wyszukiwania to nie istniejesz w Internecie, czyli nie istniejesz. Jednym z narzędzi pomagających w pojawieniu się w wynikach wyszukiwania jest plik sitemap.xml.

W bogatym zbiorze wtyczek do WordPressa bez problemu można znaleźć rozwiązania powalające w ułamku sekundy stworzyć plik sitemap.xml.  Na swoim blogu zdecydowałem się korzystać z wtyczki Google XML Sitemaps. Za nim przejdę do pisania o zaletach tej wtyczki warto pochylić się nad tym czym jest sitemapa i po co jest umieszczana i skąd robot wyszukiwarki wie o jej istnieniu.

Czym jest mapa witryny?

Mapa witryny, czyli po angielsku sitemap może występować w dwóch postaciach:

  1. strony HTML w obrębie serwisu,
  2. pliku XML umieszczony na serwerze serwisu.

Pierwsza postać ma wartość jedynie dla użytkowników, którzy chcą uniknąć klikania po serwisie w celu znalezienia interesującej ich strony. Dzięki istnieniu takiej strony, mają szansę szybko dotrzeć do tego co ich interesowało. Dla robotów wyszukiwarek strona ta jest jedynie spisem linków, często nie zawierającym wszystkich stron, choćby dlatego że serwis jest zbyt duży. Gdyby nawet zawierała odnośniki do wszystkich stron, to robot prawdopodobnie i tak ich by nie sprawdził ze względu na ich nadmiar.

Plik sitemap.xml, czyli druga postać, jest tworzony z myślą o robotach wyszukiwarek. Za jego pośrednictwem można przekazać jednorazowo 50000 adresów URL. Gdyby okazało się, że to za mało to można stworzyć indeks sitemap, który może zawierać listę 50000 sitemap. Zabieg ten pozwala jednemu serwisowi poinformować wyszukiwarkę o 2500000000 (2,5 miliarda) stron.

Umieszczenie pliku sitemap.xml pozwala robotom wyszukiwarek docierać do stron, do których zwykle nie może dobrzeć choćby ze względu na nawigację serwisu. Dodatkowo można przekazać informacje o ważności strony (priorytecie) w strukturze serwisu, dacie ostatniej aktualizacji oraz częstotliwości aktualizacji.

Warto dodać, ze poza mapą serwisu zawierającą listę adresów URL istnieje wiele innych typów map serwisu XML udostępnianych wyszukiwarkom, ale o tym jeszcze kiedyś napiszę.

Co daje mapa witryny?

Mapa witryny tak naprawdę bezpośrednio nic nie daje. Ale może przyczynić się do zwiększenia liczby stron w indeksie wyszukiwarki. Więcej stron w indeksie to więcej szans na zaprezentowanie serwisu w wynikach wyszukiwania, a to może przełożyć się na większą liczbę wizyt z bardzo pożądanego bezpłatnego źródła ruchu, czyli z Google Organic i z innych wyników organicznych innych wyszukiwarek.

Zgłoszenie mapy witryny w Google Webmaster Tools

Proces zgłaszania sitemap.xml do Google jest banalnie prosty. Pod warunkiem, że mamy konto w Google Webmaster Tools.  Gdy nie mamy jest trochę więcej do zrobienia, trzeba między innymi potwierdzić prawa do serwisu, dla którego narzędzia Google mają zostać udostępnione.

Zakładam, że każdy kto czyta ma takie konto lub bez problemu samodzielnie je założy. Po zalogowaniu do Narzędzia dla Webmasterów Google wystarczy przejść do konta naszej witryny, wybrać z menu opcję Konfiguracja witryny, następnie Mapy witryn a po pokazaniu się strony kliknąć przycisk Zgłoś mapę witryny. W polu, które się pojawiło teraz wystarczy podać adres sitemapy, zatwierdzić i koniec. Google już wie, że jest mapa witryny, a nasze zadanie sprowadza się do tego, że trzeba dbać o aktualność pliku sitemap.xml.

Nawet bez tego zgłoszenia robot trafi do pliku, ale pod warunkiem że znajduje się on w folderze głównym serwisu pod nazwą sitemap.xml. Jeżeli zastosowana zostaje inna nazwa w pliku robots.txt należy dodać linijkę:

Sitemap: http://[domena]/[nazwa pliku sitemapy]

Wtyczka Google XML Sitemaps

Ze względu na to, że mapa serwisu nie jest elementem dającym 80% efektu szkoda tracić na nią dużo czasu. Kilkanaście sekund po dodaniu nowego wpisu, czy utworzeniu strony, to odpowiednia ilość czasu. Tutaj z pomocą przychodzi wtyczka Google XML Sitemaps. Za jej pomocą możemy określić jakie typy stron z WordPressa mają być w sitemapie, określić dla nich priorytet, zdefiniować częstotliwość aktualizacji. Po tym zabiegu wystarczy od czasu do czasu ręcznie wywołać zdarzenie aktualizacji tego pliku (można też zaznaczyć opcję Przebudowuj mapę przy zmianie zawartości bloga i przynajmniej w teorii powinien się przebudować plik sitemap.xml).

Sitemapa umieszczana jest w domyślnej lokalizacji, czyli w katalogu głównym, pod standardową nazwą (można to zmienić). Dodatkowo wtyczka sama informuje wyszukiwarki o zmianach w typ pliku. A dla lubiących czytać w prawej kolumnie strony konfiguracyjnej w panelu znajduje się kilkanaście przydatnych linków na temat wtyczki oraz protokołu sitemap.xml. A sama konfiguracja pozwala na naprawdę bardzo wiele, i można mapę witryny dostosować do swoich potrzeb.

Uwaga: Prawa dostępu sitemap.xml i sitemap.xml.gz

Na wszelki wypadek – gdyby ktoś miał z tym problem – poruszę temat praw dostępu i konieczności utworzenia plików wymaganych przez wtyczkę.

Google XML Sitemaps wymaga przed pierwszym uruchomieniem utworzenia dwóch plików: sitemap.xml i sitemap.xml.gz. Po utworzeniu tych plików bardzo ważne jest nadanie im odpowiednich praw. W instrukcji do wtyczki zalecane jest nadanie praw 666 (zapewne zbieg okoliczności 😛 ). Na większości hostingów wystarczy wywołać polecenie chmod 666 [nazwa pliku]. Przy korzystaniu z programu FileZilla można to ustawić we właściwościach pliku (prawy klik, z menu należy wybrać opcję Prawa pliku… i ustawić co trzeba) znajdującego się na serwerze.

Podsumowanie

Nie jestem, nikt nie jest, w stanie nikomu dać gwarancji. że dzięki mapie serwisu w formacie XML jego serwis z dnia na dzień znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania. Nie do tego jest ten plik. Jest on po to, żeby robot miał szansę znaleźć wszystkie zasoby strony i ocenić czy mają one jakąś wartość dla użytkownika. Jeżeli strona nie prezentuje żadnej wartości to poza spamerskim linkowaniem nic jej nie pomoże w zajęciu dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1 ping

  1. […] Na temat mapy witryny pisałem w tekście Sitemap.xml dla WordPress. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.