Storino – polski program do synchronizacji i kopii danych online

W poprzednim wpisie pisałem na temat Dropboxa czym zapoczątkowałem serię wpisów na temat narzędzi do synchronizacji i kopii danych online. Tym razem przyjrzę się polskiej usłudze Storino. Jest ona przedstawiana jako alternatywa dla Dropboxa i nie jest to przypadkowe.  

Program Storino dostępny jest pod adresem:
- https://storino.pl/pl/component/user/?task=register&referrer=SS4E18287940197.

Uwaga! Klinięcie w ten link skutkuje bonusem w postaci dodatkowych +500MB
dla mnie i dla klikającego,Bonus jest przyznawany jeżeli klikający założy
i aktywuje konto w Storino (maksymalnie konto można rozszerzyć o dodatkowe 2GB).

Podobnie jak w przypadku Dropboxa instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga wiedzy tajemnej. Po instalacji na partycji C: utworzony będzie folder Storino (który później można przenieść) zawierający folder, który będzie synchronizowany przez usługę.

Jak działa Storino?

Dokładnie tak samo jak Dropbox. Widać, że autorzy tej usługi starali się przenieść wszystko to co oferuje Dropbox. W skrócie. Wrzucony do folderu plik natychmiast jest wysyłany do serwera. Operacje na plikach takie jak aktualizacja, usunięcie są odnotowywane przez usługę i odpowiednio uwzględniane w kopii przechowywanej online.

Folder usługi Storino

Folder usługi Storino

Do folderu można się dostać otwierając odpowiedni folder w drzewie katalogów (domyślnie jest to C:/Storino/Sky Moje Dokumenty lub klikając w jego ikonkę, która w przypadku Windowsa znajduje się w pasku zadań niedaleko zegara i ma postać chmurki na niebieskim tle.

Podwójny klik ikony otwiera folder, w jakim znajdują się pliki synchronizowane przez Storino. Pod prawym przyciskiem (lub pojedyczym kliknięciem) znajduje się menu opcji, które pozwala na kilka działań związanych z działaniem programu.

Ikona w pasku zadań i menu podręczne programu Storino

Ikona w pasku zadań i menu podręczne programu Storino

Menu podręczne programu Storino zawiera następujące opcje:

  • Otwórz folder Storino – domyślna akcja ikony, która powoduje otwarcie folderu synchronizowanego przez usługę.
  • Ostatnio zmienione – lista plików, które ostatnio były w kręgu zainteresowanai programu.
  • Okno transferów – informacje na temat wysłanych i pobranych plików.
  • Udostępnienie – otwiera menu, które pozwala na zarządzanie udostępnianymi folderami.
  • Linki publiczne – lista publicznych linków oraz narzędzie umożliwiajace tworzenie nowych linków publicznych.
  • 0,9% (8,85 MB) zajęte z 1,00GB – informacja na temat stopnia wykorzystania usługi.
  • Przerwij synchronizację – pozwala zatrzymać synchronizacje, opcja przydatna wtedy kiedy z jakiegoś powodu synchronizacja plików w danej chwili nie jest pożądana.
  • Powiększ konto – przejście na stronę poprzez, którą można powiększyć swoje konto, oczywiście najłatwiej zrobić to wykupując przestrzeń.
  • Otwórz stronę Storino – przejście na stronę projektu. Za jej pośrednictwem można zarządzać plikami, które znajdują się już na serwerze.
  • Ustawienia… – zbiór kilku ustawień wpływających na działanie aplikacji. Opcje są proste i nie wymagają dodatkowego komentarza.
  • Pomoc – strona pomocy usługi.
  • Wyloguj – pozwala wylogować się z usługi. Przydatne w przypadku korzystania z kilku kont.
  • Zakończ – służy do wyłączenia programu.

Trudno nie zauważyć, że menu jest bardzo podobne do Dropboxowego. Nie można tego uznać za wadę, po co wynajdować na nowo koło … na szczęście autorzy nie zrobili kopii 1:1, a w kilku miejscach pomyśleli nad tym jak poprawić użyteczność takiej aplikacji i efekty tego są całkiem dobre.

Konfiguracja programu

Ustawienia pozwalają na zmianę folderu, ustawienie proxy, wymuszenie startu programu w czasie uruchamiania systemu. Czyli to co Dropbox.

Obsługiwane systemy operacyjne

Aktualnie aplikacja dostępna jest tylko dla systemu Windows. Zapowiedziane zostały aplikacje na iPhone i Android, ale ciągle nie ma związanych z tym konkretów. W porównaniu z innymi aplikacjami tego typu Storino ma jeszcze sporo do zrobienia.

Dostęp do usługi przez przeglądarkę WWW

Dostęp przez przeglądarkę jest przydatny tam gdzie nie chcemy lub nie możemy zainstalować aplikacji oraz na komputerach lub urządzeniach, dla których autorzy programu nie przygotowali odpowiedniej wersji aplikacji.

Dostęp do programu Storino przez przeglądarkę WWW

Dostęp do programu Storino przez przeglądarkę WWW

Niestety wygląda na to, że aplikacja w wersji przeglądarkowej nie umożliwia wgrywania plików, a jedynie ich ściąganie. Jeżeli jest taka opcja to bardzo mocno ukryta. W sytuacji kiedy taka opcja jest niedostępna lub jest bardzo mocno ukryta komfort korzystania z aplikacji jest bardzo ograniczony. Według mnie jest to bardzo wielki minus tej aplikacji i powinien być szybko wyeliminowany szczególnie, że wgrywanie plików na tę chwilę dostępne jest tylko poprzez aplikację windowsową.

Mobilność aplikacji

Aplikacja nie ma mobilnych wersji. Wersja przeglądarkowa nie umożliwia wysyłania plików. Wielki minus dla Storino za to. Takie podejście do mobilności na początku skutecznie zniechęca użytkowników korzystający w ciągu dnia z wielu urządzeń pracujących na różnych systemach operacyjnych w różnych sytuacjach.

Pliki publiczne i współdzielenie folderów

Podobnie jak w Dropboxie w Storino można udostępnić plik publicznie lub współdzielić folder. W obu przypadkach rozwiazanie zastosowane przez Storino wydaje się być bardziej dopracowane niż rozwiązanie oferowane w pierwowzorze. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie i wiele osób może uznać, że jest zupełnie inaczej.

Dodatkowo Storino umożliwia stworzenia radia. Tak radia, wystarczy wskazać pliki jakie mają być udostępniane w naszej radiostacji, a po chwili możemy słuchać swoje ulubionej muzyki przez przeglądarkę. Opcja ta może przydać się tam gdzie inaczej niż przez przeglądarkę nie można uzyskać dostępu do swoich zasobów. Tę opcję można wykorzystać też do dzielenia się muzyką ze znajomymi (w tym wypadku warto najpierw zapoznać się z regulacjami prawnymi na ten temat). Tworzenie radia dostępne jest w sekcji menu Linki publiczne.

Udostępnienie pliku to kilka kroków:

  1. Z menu należy wybrać opcję Linki publiczne
  2. Z podmenu należy wybrać interesującą nas opcję: Plik, Galeria, Radio.
    1. Plik – udostęnienie konkretnego pliku.
    2. Galeria – stworzenie galerii zdjęć.
    3. Radio – stworzenie radiostacji.
  3. Następnie trzeba wskazać pliki jakie mają być udostępnione.
  4. Po chwili na liście znajduje się nasz link publiczny, który możemy wykorzystać na własne potrzeby lub komuś podesłać.
  5. Koniec. Przykładowa utworzona galeria dostępna jest pod adresem http://storino.pl/g/FcuL4

Oczywiście w każdej chwili można usunąć link publiczny.

Link publiczny w Storino

Link publiczny w Storino

Poza udostępnianiem plików możliwa jest też opcja współdzielenia folderów. W tym przypadku udostęniony jest prosty w obsłudze panel za pośrednictwem, którego można w każdej chwili udostępnić folder, który ma być współdzielony z innymi użytkownikami usługi.

Udostęnienie folderu w programie Storino

Udostęnienie folderu w programie Storino

Cena, czyli koszty używania Storino

Bezłpatnie oferowane jest konto o pojemności 1GB, które można poszerzyć o dodatkowe 2GB polecając usługę innym osobom. Dla osób potrzebujących dodatkowego miejsca zostały przygotowane pakiety miejsca dla użytkowników indywidualnych i biznesowych.

Użytkownicy indywidualni mogą kupić pakiet 4, 8 i 16GB za odpowiednio 55, 99 i 179 złotych rocznie. Dla klientów biznesowych zostały przygotowane pakiety 32, 64 i 128GB za odpowiednio 39, 69 i 129 złotych miesięcznie.

Cennik przestrzeni w Storino

Cennik przestrzeni w Storino

Wady i zalety Storino

Storino jest bardzo podobne do Dropboxa przez co wiele jego wad i zalet się powtarza. Dodatkowo oferując kilka funkcji nie zaimplementowanych w Dropboxie staje się usługą chociaż trochę inną. Poniżej przedstawiłem subiektywne listy wad i zalet.

Wady Storino to:

  • tylko jeden folder,
  • stosunkowo wysoka cena dodatkowej przestrzeni,
  • bardzo małe płatne pakiety przygotowane dla klientów indywidualnych,
  • brak aplikacji mobilnych,
  • dostępny tylko dla Windowsa,
  • aplikacja przeglądarkowa nie pozwala wysyłać plików,
  • niewielkie możliwości konfiguracji,
  • tylko 1GB dla konta bezpłatnego,
  • chyba za mało istotnych różnic w stosunku do Dropboxa.

Zalety Storino to:

  • działa w Windowsie równie dobrze jak Dropbox,
  • bardzo łatwy w obsłudze, domyśle ustawienia są wystarczające do komfortowego korzystania z aplikacji,
  • możliwość współdzielenia folderów, panel bardziej przyjazny niż ten w Dropboxie,
  • w zamian za promowanie usługi darmowe konto można rozszerzyć o 2GB,
  • możliwość tworzenia galerii zdjeć,
  • możliwość tworzenia radiostacji.

Podsumowanie

Storino bardzo silnie wzoruje się na Dropboxie. Niestety na tę chwilę działa w pełni tylko w Windows. Nawet aplikacja przeglądarkowa nie pozwala zrobić tego wszystkiego co jest możliwe w tradycyjnej aplikacji.

Storino jest dobre dla tych, którzy korzystają tylko z Windowsa i lubią mieć aplikacje po polsku. Dla pozostałych szukających prostej aplikacji do synchronizacji plików pomiędzy różnymi urządzeniami aktualnie lepszym rozwiązaniem jest Dropbox.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

5 Komentarzy

3 pings

Skip to comment form

  1. Ciekawa aplikacja. Używam jej od kilkunastu dni. Na ich fanpagu można juz zobaczyć testowe screeny aplikacji mobilnych. Czekam na iOS

  2. Też jej używam i jak na razie nie mam żadnych zastrzeżeń. czekam tylko aż wprowadzą aplikację na androida 😉

  3. witam
    ,,Niestety wygląda na to, że aplikacja w wersji przeglądarkowej nie umożliwia wgrywania plików, a jedynie ich ściąganie. Jeżeli jest taka opcja to bardzo mocno ukryta. W sytuacji kiedy taka opcja jest niedostępna lub jest bardzo mocno ukryta komfort korzystania z aplikacji jest bardzo ograniczony,, czy ktoś uporał się z tym problemem?

  4. już wprowadzili 😉 storino.pl wprowadziło aplikację na system Androida. łatwo i szybko przesyłamy zdjecia, filmiki i pliki miedzy kompem a telem 😉

    1. Zgadza się, jest już aplikacja w wersji beta na Android Market, https://market.android.com/details?id=pl.storino.android – trzeba ją przetestować.

  1. […] pisałem o polskiej alternatywie dla Dropboxa, czyli projekcie Storino. Jednym z zastrzeżeń jakie miałem do tego projektu był brak aplikacji mobilnej. Od kilku dni […]

  2. […] Korzystam z kilku innych programów przeznaczonych do tego – na przykład Dropbox, SugarSync, Storino – i limity miejsca, które tam mam po połączeniu z backupem w LiveDrive są dla mnie w […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.