Transportoid – rozkład jazdy komunikacji miejskiej na Android OS

Z publicznej komunikacji miejskiej w Polsce korzystają miliony osób – w tym ja. Rozkłady jazdy zmieniają się bardzo często. W miastach, których komunikacja dysponuje różnymi środkami transportu, gdzie są dziesiątki (a może i setki) linii nikt nie jest w stanie zapamiętać całego rozkładu. A nawet jeżeli już opanujemy rozkład to zawsze może nam się zdarzyć podróż do miasta, którego nie znamy, a które ma komunikację miejską. W tym wpisie przedstawię Transportoid. Aplikację, która zna rozkład jazdy w ponad 50 polskich miastach.

Czym jest Transportoid

Transportoid to aplikacja działająca na Android OS będąca elektronicznym rozkładem jazdy dla komunikacji miejskiej. W tej chwili aplikacja prezentuje rozkład jazdy dla ponad 50 miast (lista ciągle się rozszerza).

Ekran ładowania Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Ekran ładowania Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Oferowane funkcje

Funkcje oferowane przez aplikację można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to funkcje dostępne w bezpłatnie, druga to możliwości płatne. Dla większości osób bezpłatna wersja programu będzie w pełni wystarczająca, nie mniej dodatkowo płatne opcje znacząco poprawiają komfort korzystania z programu i przyśpieszają wyszukiwanie połączeń.

W dalszej części tego punktu przedstawię listę funkcji oferowanych przez aplikację. Pierwsze cztery są bezpłatne, pozostałe pięć wymaga wykupienia rocznego abonamentu.

Pełne rozkłady jazdy w telefonie

Funkcja bezpłatna.

W bazie programu znajdują się wszystkie informacje na temat komunikacji łącznie z tym czy jest to kurs niskopodłogowy lub/i do zajezdni.

Aktualizacje przez internet

Funkcja bezpłatna.

Rozkłady jazdy są bardzo często aktualizowane co gwarantuje, że nie zdarzy się taka sytuacja, że nagle czekamy na tramwaj lub autobus, który w czasie wakacji nie jeździ.

Wyszukiwanie połączeń bezpośrednich i z 1 przesiadką

Funkcja bezpłatna.

Szukając połączeń można wybrać opcję czy połączenie ma prowadzić bezpośrednio z punktu A do punktu B, czy może jesteśmy gotowi w czasie jazdy się raz przesiąść. Aż prosi się o dodanie opcji przystanków pośrednich, ale może kiedyś taka opcja się pojawi.

Po zakupie abonamentu można wyszukiwać połączenia pomiędzy grupami przystanków.

Wyszukiwarka połączeń w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Wyszukiwarka połączeń w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Szybki dostęp do ulubionych linii i przystanków

Funkcja bezpłatna.

Aplikacja umożliwia stworzenie listy przystanków i linii, które preferujemy. Płatna wersja umożliwia tworzenie dodatkowo ulubionych tras.

Ulubione połączenia, przystanki i linie w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Ulubione połączenia, przystanki i linie w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Widżety z odjazdami na ekranie domowym

Funkcja płatna.

Aplikacja oferuje dwa typy widżetów (mały i duży) za pośrednictwem, którym można szybko sprawdzić rozkład jazdy dla wybranej linii i przystanku.

Widżet Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Widżet Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Szybki dostęp do ulubionych połączeń

Funkcja płatna.

Rozszerzenie bezpłatnej funkcji umożliwiającej tworzenie listy ulubionych przystanków i linii. Funkcja pozwala na zapamiętanie połączenia między dwoma przystankami lub przystankiem a grupą przystanków, lub dwoma grupami przystanków.

Więcej na temat grup napiszę w dalszej części wpisu.

GPS – wyznaczanie najbliższych przystanków

Funkcja płatna.

Aplikacja na podstawie tego gdzie aktualnie jesteśmy wyszukuje wszystkie przystanki w okolicy. Funkcja może być przydatna szczególnie wtedy kiedy znajdziemy się w okolicy, które zupełnie nie znamy.

Prezentacja przystanków i tras na mapach Google Maps

Funkcja płatna.

Trasa na mapie w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Trasa na mapie w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Przydatna funkcja pozwalająca zobaczyć na mapie przebieg tras oraz lokalizację przystanków. Sprawdza się szczególnie w nowej okolicy gdzie przystanki nie są zbyt mocno wyeksponowane – na przykład ukrywają się za drzewami.

Grupy przystanków

Funkcja płatna

Jest to moja ulubiona funkcja w programie. Sprawdza się szczególnie wtedy kiedy punkty pomiędzy, którymi się poruszamy mają w pobliżu wiele przystanków.

Na czym polega ta funkcja? Załóżmy, że w okolicy naszego domu znajdują się trzy przystanki A, B i C. Dojście na przystanek A zajmuje nam 5 minut, na przystanek B dotrzemy w 10 minut a przystanek C jest praktycznie pod domem, i docieramy do niego w ciągu minuty.

Tworzenie grupy przystanków w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Tworzenie grupy przystanków w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Tworząc grupę o nazwie na przykład Dom możemy umieścić w niej wszystkie trzy przystanki łącznie z informacją ile potrzebujemy czasu, żeby dotrzeć do wybranych przystanków.

Mając taką grupę możemy szybko możemy znaleźć najlepsze połączenie, który dojedziemy do punktu docelowego (przystanku lub grupy przystanków). Tworząc grupę Dom i grupę Praca możemy bardzo szybko znaleźć idealne połączenie, które pozwoli nam na wygodne przemieszczanie się między domem a pracą.

Obsługiwane miasta

Lista obsługiwanych miasta jest imponująca. Aktualnie obsługiwane przez aplikację są: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chojnice, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Elbląg, Gniezno, Gorzów Wlkp., Iława, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Koszalin, Kraków, KZK GOP, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrów, Wielkopolski, Piła, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Szczecin, Tarnów, Tczew, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Włocławek, Wrocław, Zamość, Zielona Góra.

Lista jest bardzo długa i wszystko wskazuje na to, że nie jest zamknięta.

Lista miast w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Lista miast w Transportoid (grafika z serwisu transportoid.com)

Ile to kosztuje?

W wersji podstawowej aplikacja jest bezpłatna i dla większości osób może być to wersja wystarczająca. Korzystanie z pełnej listy funkcji możliwe jest po wykupieniu rocznego abonamentu, który kosztuje 10 zł. Cena jest wręcz symboliczna.

Płatności

Mimo, że aplikacja jest dostępna na Android Market płatność za abonament nie odbywa się przez system Google, ale poza nim. Korzystając z PayPal należy wykonać przelew na konto projektu w zamian na maila przysłany zostanie klucz licencyjny pozwalający cieszyć się wszystkimi funkcjami aplikacji przez rok.

Z informacji jakie są na stronie wynika, że abonament można kupić też na Allegro, ale jest to metoda znacznie dłuższa co powoduje, że uzyskanie dostępu do wszystkich funkcji może trwać dłużej.

Cele charytatywne, czyli dobroczynność

Autor deklaruje, że 20% każdej wpłaty jest przekazywane na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej (na stronie projektu znajduje się potwierdzenie przekazania darownizny dla tej organizacji). Szczytny cel i miło widzieć, że nie wszystkie aplikacje są tworzone tylko dla własnej korzyści finansowej.

Podsumowanie

Aplikacja jest ciągle rozwijana, ale oferowane możliwości powodują, że jest to niezbędne narzędzie dla każdego kto ma telefon z Androidem i korzysta z komunikacji miejskiej w jednym z ponad 50 miast znajdujących się w bazie aplikacji.

Roczny abonamet to zaledwie 10 zł. Myślę, że warto te pieniądze zapłacić choćby po to, żeby autor miał motywację do rozwoju tej niezwykle przydatnej aplikacji.  Nawet, jeżeli teraz czegoś w niej brakuje lub pojawiają się błędy to koncepcja jest godna uwagi, a aplikacja załuguje na rozwój.

Trzymam kciuki za ten projekt, na pewno jest to coś ciekawszego niż kolejny serwis społecznościowy realizowany za unijne pieniądze.

Uwaga: Zrzuty ekranu prezentujące aplikację pochodzą z oficjalnej strony projektu. Pełna galeria dostępna jest pod adresem http://transportoid.com/screenshoty/.

Inne uwagi

W jednym z poprzednich wpisów zrobiłem krótki przegląd podstawowych aplikacji na Android OS. Zapraszam do jego lektury.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1 ping

  1. […] transportoid, czyli rozkład komunikacji miejskiej dla 60 miast. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.