Jaki laptop na rok 2013?

Ponad 1,5 roku temu napisałem wpis o tym jaki laptop wybrać w 2012 roku. Od tego czasu nie doszło do jakieś rewolucji w świecie komputerów w związku z czym w wielu wypadkach poprzedni tekst wystarczyło by zaktualizować o odświeżone wersje procesorów i kart graficznych. To powinno wystarczyć. Nie mniej w ostatnim czasie musiałem zrobić przegląd tego rynku i znaleźć laptopa dla siebie.

Nowego laptopa zakupiłem pod koniec czerwca, czyli korzystam z niego już ponad miesiąc. Ten czas przy intensywnym używaniu jest w moim odczuciu wystarczający do podzielenia się spostrzeżeniami na temat jaki laptop wystarczy w 2013 roku. Skąd ta pewność? Jestem wymagający, lubię gadżety i mam tendencję do kupowania urządzeń zbyt dużym zapasem mocy. Tym razem postanowiłem obniżyć poprzeczkę dla zapasu mocy.

Mój laptop, Samsung NP550P5C-S05PL-250SSD

Zacznę od tego co wybrałem. Zdecydowałem się na Samsunga NP550P5C wyposażonego w procesor Intel Core i5, 8GB RAM, kartę graficzną GeForce 650M, dysk SSD 840 Series 250GB i kilka innych elementów mających śladowe znaczenie dla wydajności. Warto podkreślić natomiast fakt, że matryca jest matowa (można korzystać na zewnątrz nawet przy ostrym świetle) i ma rozdzielczość 1600×900 (wpływa na jakość obrazu).

[important]Laptop kupiłem w sklepie x-kom – dokładnie ten model http://www.x-kom.pl/p/122267-notebook-laptop-15-6-samsung-550p5c-i5-3210m-8gb-250750-win8-gt650m.html[/important]

Dlaczego Samsung?

Powodów jest kilka. Główny to rozsądne połączenie ceny i jakości. Nie jest to pierwszy laptop Samsunga z jakim mam kontakt i szczerze mówiąc żaden z nich przy rozsądnym używaniu nie sprawiał problemu. Jeśli coś się złego działo to głównie wtedy kiedy dochodziło do uszkodzeń mechanicznych.

Laptop do gier

Ten laptop daje radę w grach! Karta graficzna nie jest demonem, ale jest na tyle wydajna, że większość gier radzi sobie dobrze, nawet w rozdzielczości 1600×900, nawet w wysokich ustawieniach. Narazie przetestowałem kilka gier i jestem zadowolony. Komputer nie był kupowany z myślą o grach, ale możliwość grania jest miłym dodatkiem, który należy zaliczyć na plus.

Procesor i5 zamiast i7

Procesory i5 jest słabszy od i7, ale tak naprawdę w normalnym korzystaniu z komputera jest on w 100% wystarczający. Ani razu nie zauważyłem problemów z wydajnością, które choćby minimalnie przeszkodziłyby mi w wykonywaniu jakiegoś zadania.

Microsoft Windows 8

Parę tygodni temu pisałem o swoich wrażenia z powrotu do Windowsa 8. Byłem zadowolony z tego powrotu, i po kolejnych kilku tygodniach nadal jestem zadowolony. Po oswojeniu się z nim jestem w pełni zadowolony.

System jest bardzo szybki, stabilny i wbrew opinią intuicyjny. To dobry system, który nie powinien odstraszać od komputera, a po wprowadzeniu aktualizacji 8.1 stanie się przyjazny nawet dla najbardziej przyzwyczajonych do starej filozofii Windowsa użytkowników.

Optymalna ilość RAMu

Według mnie ta wartość to 8GB. Skąd taki wniosek? W komputerze stacjonarnym od ponad 4 lat mam 12GB RAM i nigdy nie czułem braku pamięci. W innym komputerze, z którego korzystałem miałem 4GB RAM i czasami brakowało. W laptopie mam teraz 8GB i wszystko działa jak należy. Nie odczuwam żadnych problemów. Czyli po prostu 8GB powinno być wystarczające i powinno wystarczającym zapasem nawet na 2-3 lata.

Dysk SSD

Dyski SSD ciągle są drogie przy przeliczeniu ceny na 1GB. Ale! Ale dają bezpieczeństwo, że w przypadku jakiegoś skutknięcia, małego upadku itp dane na nim zapisane będą bezpieczne. A zwykły dysk niestety będzie nadał się tylko do wrzucenia do elektrośmietnika.

Mimo ceny w moim odczuciu urządzenia jakim jest laptop powinno być wyposażone w taki dysk. I nie ważne czy ktoś zarabia dużo czy mało. Po prostu nikogo nie stać na utratę danych! A SSD zmniejsza prawdopodobieństwo tej utraty dając dodatkowo niesamowitą szybkość.

To jaki laptop wybrać w roku 2013?

Przede wszystkim konieczna jest odpowiedź na pytanie po co mi laptop. Jeśli ma służyć tylko do oglądania filmów, internetu itp. To przede wszystkim taki, ze zintegrowaną grafiką, dobrą matrycą i pojemną baterią.

Jeżeli komputer ma służyć do gier, to na pewno w przypadku kart GeForce teraz pod uwagę trzeba brać model od GF650M w górę i od GF640M w górę. Na słabszych modelach można grać, ale dość szybko skończy się ich możliwość współpracy z nowszymi grami.

Chociaż FIFA i Diablo raczej radzą sobie dobrze nawet na bardzo leciwych konstrukcjach…

Zachęcam do dodawania komentarzy z pytaniami jaki laptop warto kupić do… chętnie coś doradzę 🙂

Podsumowanie

Jak zawsze wszystko zależy od dostępnego budżetu. Osoby, które mają zasobny portfel mogą po prosty wybrać ten model, który kosztuje najwięcej.

Inni jeśli chcą kupić coś solidnego, co posłuży nawet kilka lat powinni przygotować od 2,5 do 3,5 tys. Ten budżet powinien wystarczyć na zakup laptopa zbliżonego parametrami, do tego który zakupiłem dla siebie. W moim odczuciu jest to komputer z odpowiednim zapasem mocy.

Decydując się na wydanie od 1,5 do 2,5 tys na laptopa (czym bliżej dolnej granicy tym bardziej) trzeba się liczyć z tym, że jest to maszyna do pisania z ekranem. Niestety takie są fakty. Coś za coś. Nie mniej, jeżeli komputer ma do tego służyć to będzie on lepszym wyborem niż szukanie czegoś wypasionego co nigdy nie będzie nawet w 50% wykorzystywane.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.