Jak przyspieszyć emulator Androida? Odpowiedź jest tutaj!

Jakiś czas temu podjąłem decyzję, że nauczę się Androida! A dokładnie jak tworzyć aplikacje dla tego systemu. Długo się zbierałem, aż w końcu mi się udało i jestem w trakcie tworzenia pierwszej aplikacji. Nie jest ona jakoś skomplikowana, ale dość skutecznie zmusza mnie do ciągłego przeglądania dokumentacji… ale nie o tym. W trakcie pisanai aplikacji często chcę sprawdzic jak działa to co do tej pory stworzyłem. Niestety emulator jest bardzo powolny! Ale czy na pewno?

Ładowanie systemu Android na emulatorze

Ładowanie systemu Android na emulatorze

Powolny emulator Androida na wydajnym komputerze

Niezadowolony z tego jak działa emulator zacząłem szukać informacji co mogę zrobić, żeby przyspieszyć swój emulator na może już leciwym komputerze, ale wyposażonym w bardzo dobry swojego czasu procesor Intel Core i7 920 oraz bardzo dobrą – nadal – kartę graficzną z układem GTX 670.

Odpuściłem sobie szukanie informacji na polskich stronach, bo zwykle pojawiały się porady jak przyspieszyć działanie systemu… no cóż trzeba uderzyć w aglojęzyczne rejony. BINGO! Po chwili trafiłem na stronę Intela, która bardzo dokładnie opisuje co jest potrzebne i jak skonfigurować urządzenie wituralne, aby emulator działał nawet 5-10 razy szybciej.

Odpowiedni procesor Intela

Kluczem jest odpowiedni procesor. Niestety. Nie każdemu będzie dane cieszyć się znacznie lepszym działaniem emulator. Procesor musi obsługiwać dwie technologie: Intel VT-x, EM64T i Execute Disable(XD) Bit. Obie muszą być włączone w BIOSie.

Następnie trzeba zainstalować aplikację Intel HAXM. Jeżeli czegoś będzie brakowało to aplikacja się nie zainstaluje. Tutaj ważna uwaga. Aplikacja nie informuje, że się zainstalowała, po wszystkim okienko po prostu znika i tyle :).

Pakiety Android SDK

Kolejny etap to zainstalowanie w SDK dodatkowych pakietów zawierających Intel® Atom™ processor x86 system images zwykle na liscie noszą nazwę Intel x86 system imagę i na tę chwilę na pewno są dostępne dla Android 2.3.3 (API 10), 4.0.3 (API 15), 4.1.2 (API 16), 4.2.2 (API 17). Ogólnie warto zainstalować wszystko co można zainstalować z Intel Atom i HAXM 🙂

Po tym wszystkim w ustawieniach urządzenia w AVD trzeba zmienić procesor na Intel Atom i gotowe! Powinno działać dużo szybciej. Warto też zaznaczyć w ustawieniach urządzenia opcję korzystania z karty graficznę komputera. To połączenie z HAXM daje naprawdę bardzo dobre efekty powodujące, że emulator działa jak marzenie.

[important]Anglojęzyczny bardzo bardzo szczegółowy opis znajduje się na stronie http://software.intel.com/en-us/articles/speeding-up-the-android-emulator-on-intel-architecture. W wypadku pytań jestem gotów pomóc w miarę możliwości :). Dopiero zaczynam przygodę z Androidem, więc ciągle sam szukam odpowiedzi na pytania.[/important]

Podsumowanie

Możliwość radykalnego przyspieszenia działania emulatora to z całą pewnością to czego potrzebuje każdy programista aplikacji na Androida. Dzięki temu zabiegowi proces tworzenia i testowania może ulec radykalnemu skróceniu… niestety będzie mniej czasu na robienie herbatki.

Okno emulatora systemu Android

Okno emulatora systemu Android

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Jak przyspieszyć emulator Androida? Odpowiedź jest tutaj!, 9.0 out of 10 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.