South Park: Kijek Prawdy – recenzja, wrażenia z gry!

South Park: Kijek Prawdy to gra osadzona w świecie serialu South Park. Większość gier opartych o seriale lub filmy to gnioty. Nie ma co się oszukiwać. Po zagraniu w takie produkcje prawie każdy próbuje się oszukiwać, że dobrze wydał kasę i gra nie była tak beznadziejna. W tym wypadku nie muszę się oszukiwać. Nie tylko dlatego, że grę dostałem w prezencie, ale dlatego, że jest to gra po prostu dobra.

[error]Uwaga! Gra jest przeznaczona dla graczy pełnoletnich! I nie jest to oznaczenie na wyrost. O ile w przypadku GTA można trochę poluzować to w tym wypadku wszystko co kontrowersyjne w South Parku jest praktycznie na każdym kroku. W przypadku wersji konsolowej część gry jest ocenzurowana, ale w przypadku PC (czyli wersji w jaką grałem) dostajemy grę w pełni stworzoną tak jak chcieli tego Twórcy South Parka.[/error]

Tło historyczne

Wydarzenia z gry są klimatycznie powiązana z trzema odcinkami, których motywem przewodnim był Czarny Piątek i walka o zakup jednej z nowych konsol PlayStation 4 lub Xbox One.

Łagodne oblicze Buttersa w South Parku

Łagodne oblicze Buttersa w South Parku

Odcinki można znaleźć na stronach:

Obejrzenie ich nie wnosi za wiele do fabuły gry, ale można dzięki nim dowiedzieć w jaki sposób doszło do podziału bohaterów.

Ekwipunek głównego bohatera gry South Park Kijek Prawdy

Ekwipunek głównego bohatera gry South Park Kijek Prawdy

Sterowanie na PC

Na PC tylko przez chwilę próbowałem grać na klawiaturze i myszce. Dość szybko okazało się, że jest to zadanie karkołomne. Oczywiście można tak grać, ale zdecydowanie polecam grę na padzie. Gra była w dużej mierze projektowana z myślą o konsolach co czuć w mechanice gry.

Sam gram na padzie do XBOX 360 i zdecydowanie w tym wypadku był to wybór optymalny.

Przemiana Buttersa w South Parku

Przemiana Buttersa w South Parku

Taktyka

Taktyka jest bardzo prosta. Przede wszystkim trzeba na bieżąco uzupełniać zapas jedzenia niezbędny do regeneracji. Wodę do neutralizacji osłabień oraz taco do reanimacji towarzysza.

Docelowo warto też mieć inne wspomagacze, które pozwalają na regenerację innych wskaźników. W końcówce gry może mieć to duże znaczenie.

Fragment walki w South Park Kijek Prawdy

Fragment walki w South Park Kijek Prawdy

Co do samej walki to to warto korzystać z umiejętności specjalnych. Mogą one siać prawdziwe spustoszenie. Warto też regularnie wymieniać broń na lepszą oraz używać ulepszaczy, które pomagają zadawać większe obrażenia. Na przykład dodatkowo obrzydzenie lub krwawienie.

Przykład typowego dla South Parku humoru

Przykład typowego dla South Parku humoru

Przed zadanie ciosu mamy możliwość wykorzystania 'apteczek’ i tym podobnych przedmiotów na sobie lub towarzyszu walki. Przydatne i nie raz może uratować przed koniecznością powtórzenia walki.

I tutaj ważne! Jeśli mamy małe zapasy (szczególnie na pewnym statku) zamiast naciskać przycisk kontynuuj lepiej wczytywać ostatni stan gry. Ta taktyka ma sens tylko wtedy jeśli regularnie robimy zapisy gry. Skąd ta sugestia? Dziwnym trafem kontynuacja nie przywraca zasobów sprzed przegranej walki co powoduje, że jak nam nie idzie to możemy szybko stracić zapasy, a sklepów tam brak…

Lista znajomych bohatera gry Southa Park Kijek Prawdy w serwisie społecznościowym

Lista znajomych bohatera gry Southa Park Kijek Prawdy w serwisie społecznościowym

W wielu miejscach przed rozpoczęciem walki można znaleźć punkty, których wykorzystanie pozwala na wyeliminowanie części przeciwników przed pojedynkiem. I tutaj ważne jest to, żeby zaczynać walkę samemu a nie czekać na zaatakowanie przez przeciwnika. Ten kto atakuje pierwszy wyprowadza ciosy, a co za tym idzie ma większe szanse na wygranie.

Smaczki w grze

W grze praktycznie obecni są wszyscy bohaterowie jakich można było spotkać w serialu. Część tylko na zdjęciach, ale zdecydowana większość w mniejszy lub większy sposób bierze udział w wydarzeniach w grze.

Podmiejskie kanały, w których można spotkać brązowego bohatera serialu South Park

Podmiejskie kanały, w których można spotkać brązowego bohatera serialu South Park

Gra wygląda jak serial, ma głosy jak serial, ma humor jak serial… to po prostu interaktywny sezon South Parka. Grę można przejść w 12-16 godzin (bez pośpiechu) co pozwala na dokładne poznanie miasta, jego zakamarków, bohaterów oraz wielu żartów, które często stanowią rozwinięcie tego co już można było zobaczyć w serialu.

Moc Profesora Chaosa

Moc Profesora Chaosa

Tego co fajne a związane jest z serialem wymieniać nie będę. Każdy powinien sam odkrywać to co przygotowali dla nas Twórcy, a zdecydowanie nie jest to skok na kasę graczy, a gra godna świata South Park.

Podsumowanie

Dla fanów serialu jest to pozycja obowiązkowa. Czy zagracie w nią teraz czy za kilka miesięcy na pewno dostarczy ona Wam wiele radości. Szczególnie, że gra nie jest zbyt wymagająca i dość szybko można opanować mechanikę gry tak, aby móc się w pełni skupić na różnego rodzaju smaczkach w klimacie South Park.

Ekran główny gry South Park Kijek Prawdy

Ekran główny gry South Park Kijek Prawdy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)