Tworzenie własnych wtyczek (pluginów) w WordPress

Tworzenie wtyczek w WordPressie jest banalnie proste. Przynajmniej do pewnego momentu. W tym wpisie przedstawię kilka kroków pozwalających na szybkie rozpoczęcie pracy nad pluginem. Z czasem będę publikował wpisy pozwalające na tworzenie bardziej skompliowanych rozszerzeń dla WordPressa.

Co to jest wtyczka (plugin) WordPress?

Wikipedia jako definicję wtyczki podaje: Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu. W przypadku WordPressa są to również dodatkowe komponenty, które pozwalają dodać to czego nie ma, a jest nam potrzebne. Ograniczeniem jest tylko kreatywność.

Skąd pobrać gotowe wtyczki dla WordPress?

Najpewniejszym źródłem wtyczek jest oficjalna strona WordPressa. W dziale Plugin Directory znajduje się ponad 14 tysięcy rozszerzeń, które można wykorzystać na własnym blogu. Wtyczki prezentują różny poziom, dlatego testujcie i wybierajcie to co najlepiej spełnia Wasze potrzeby.

Oczywiście gotowe wtyczki mają jeszcze jeden wielki plus. Pozwalają podejrzeć jak inni je tworzą. Co w przypadku programowania zawsze pozwala nauczyć się czegoś nowego.

Gdzie umieszczane są wtyczki?

Wtyczki w WordPress intalowane są w folderze wp-content/plugins. Jeżeli wtyczka zajmuje tylko jeden plik można umieścić ją bezpośrednio w folderze pluginów. W przypadku bardziej rozbudowanych wtyczek należy stworzyć folder, w którym będą umieszczone wszystkie wykorzystywane przez nią pliki.

System sam odnajdzie wtyczkę i jeżeli jest ona prawidłowo napisana zaproponuje jej uruchomienie i inne opcje w niej oprogramowane. Te same zasady obowiązuję wtyczki ściągnięte z Internetu oraz te stworzone samodzielnie.

Jak napisać wtyczkę?

W sumie nie ma w tym nic trudnego, trzeba uruchomić edytor, zapisać plik z rozszerzeniem PHP, następnie napisać zbiór funkcji, które będą wykonywane przez wtyczkę, od czasu do czasu warto zapisywać plik. Po zakończeniu pracy należy wtyczkę przetestować (można to też robić w trakcie pisania). Jak już wszystko ładnie działa można zainstalować tam gdzie ma ona działać. I w sumie to wszystko. Jak widać nie ma nic trudnego w tym.

W przypadku wtyczek dla WordPress wszystko co będzie robione na pewno będzie wykorzystywało często funkcję add_action(), a od czasu do czasu też add_filter().

Uwaga! Niedługo umieszczę wpis pokazujący prostą wtyczkę, którą stworzyłem na potrzeby tego blogu. Ponieważ będę ją rozwijał zdecydowałem przedstawiać jej historię osobnymi wpisami.

Funkcja add_action() w WordPress

Jak działa ta funkcja można poczytać na stronie WordPressa add_action(). Generalnie chodzi o to, że jak coś się dzieje na stronie można w tym momencie uruchomić swoją funkcję, która w tym momencie zrobi coś dodatkowo. Na przykład w momencie kiedy tworzona jest sekcja HEAD części publicznej blogu można wykonać funkcję, która doklei do niej kod śledzący Google Analytics lub jakiś znacznik do czegoś potrzebny.

Funkcja add_filter() w WordPress

W przykładzie opisanym w tym wpisie nie będę pisał na temat add_filter(), ale osoby zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy odsyłam tam gdzie jest więcej na temat add_filter().

Przykładowa i do niczego wtyczka dla WordPress

Chcąc pokazać jak proste jest tworzenie wtyczek napisałem prosty kod, który dodaje do sekcji HEAD dokumentu wymyślony przeze mnie znacznik META.

Kod składa się z dwóch części. Pierwsza to komentarz, w którym umieszczone są informacje opisujące wtyczkę. Nazewnictwo jest oczywiste, więc nie będę wdawał się w szczegóły. Druga część do wywołanie funkcji add_action, która uruchamia w momencie operacji na HEAD funkcję test() dodającą odpowiedni znacznik.

<?php
/*
Plugin Name: Test
Plugin URI: 
Description: Zadaniem wtyczki jest test.
Version: 0.1 (alfa)
Requires at least: 3.1.1
Author: Trajdos.pl
Author URI: http://www.trajdos.pl
License: GPL2
*/
add_action('wp_head','test');
function test() {
   print '<meta type="test" content="Test"/>';
}
?>

Lista wtyczek dostępna jest w panelu administracyjnym poprzez opcję Wtyczki z menu.

Menu wtyczki

Menu wtyczki

Po wrzuceniu stworzone wtyczki do folderu z pluginami pojawia się on na liście. Poza informacjami na temat wtyczki można wykonać jedną z 3 akcji:

  • Włącz – pozwala włączyć wtyczkę.
  • Edytuj – pozwala przejść do edytora wbudowanego z CMS i edytować pliki wtyczki.
  • Usuń – pozwala usunąć nieaktywną wtyczkę.
Aktywacja wtyczki

Aktywacja wtyczki

Po przejściu edytowa widać pełną zawartość pliku oraz listę wszystkich plików wchodzących w skład wtyczki. W tym wypadku jest to tylko 1 plik, test.php.

Edytor wtyczki

Edytor wtyczki

Działająca wtyczka powoduje dodanie do kodu źródłowego nowego znacznika meta. Na grafice poniżej podświetlony został dodany kod HTML.

Efekt działania wtyczki

Efekt działania wtyczki

I to w sumie wszystko. Zrobienie prostej wtyczki zajmuje kilka minut. Zrobienienie bardziej złożonej posiadającej swoją zakładkę w panelu administracyjnym, oferującej widżet do umieszczenia w szablonie to już dodatkowe godziny studiowania specyfikacji WordPressa i analizy problemów jakie ma rozwiązywać wtyczka. Ale o tym w przyszłości.

Uwaga! Lista akcji, do których można się podczepić w celu wykonania własnych działań znajduje się pod adresem http://codex.wordpress.org/Plugin_API/Action_Reference.

Podsumowanie

Wtyczki pozwalają na bardzo mocne rozbudowanie blogu. Elastyczność platformy powoduje, że jeżeli nie ma gotowej wtyczki, która pozwala rozwiązać jakiś problem zawsze można ją napisać.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Tworzenie własnych wtyczek (pluginów) w WordPress, 5.8 out of 10 based on 4 ratings

1 pings

  1. […] Łukasz Trajdos – Blog prywatny – trajdos.pl Blog o tym co mnie interesuje Przeskocz do treści Strona głównaO mnie ← Tworzenie własnych wtyczek (pluginów) w WordPress […]

Komentarze zostały wyłączone.