Recenzja książki: Hello, Android! Programowanie na platformę Google dla urządzeń mobilnych (Wydanie III)

Android to system operacyjny, który szybko zyskuje na popularności. Dziennie aktywowane jest blisko 500 tysięcy nowych urządzeń pracujących pod jego kontrolą. Powoduje to, że umiejętność tworzenia aplikacji na tę platformę z dnia na dzień staje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością przez pracodawców, a wielu osobom może dać szansę na założenie własnej innowacyjnej firmy. W ostatnich dnia natrafiłem na książkę  Hello, Android! Programowanie na platformę Google dla urządzeń mobilnych (Wydanie III)  pokazującą od podstaw jak tworzyć na Androida. Autorem ksiażki jest Ed Burnette.

Co to jest system operacyjny Android?

Android to system operacyjny oparty na jądrze Linuxa oraz oprogramowaniu na licencji GNU rozwijany przez Google. Wcześniej rozwojem tego systemu zajmowała się firma Android Inc, którą Google kupiło w lipcu 2005 roku.

Pierwsza wersja SDK składającego się z narzędzia programistycznego, debuggera, biblioteki, emulatora, dokumentacji, przykładowych projektów itp. została opublikowana 12 listopada 2007 roku. Pierwsze aplikacje na Androida pojawiły się już tydzień po premierze SDK. Aktualnie za pośrednictwem Android Market dostępne jest ponad 250 tysięcy aplikacji.

Więcej na temat systemu można przeczytać na Wikipedii pod adresem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Android_(system_operacyjnu).

O książce

Książka podzielona jest na 4 części:

  • Wprowadzenie do Androida – w tej części książki autor pokazuje co należy zainstalować, żeby móc tworzyć aplikacje na swoim komputerze, czyli niezbędne biblioteki, emulator i środowisko IDE. Dodatkowo czytelnik poznaje wszystkie pojęcia związane z Androidem, których znajomość jest niezbędna do zrozumienia mechanizmów rządzacych tym systemem.
  • Podstawy Androida – jest to kluczowa część książki. Autor w 4 rozdziałach przedstawia krok po kroku jak napisać grę Sudoku. Specyfika gry powoduje, że daje ona szansę na wykorzystanie wszystkich elementów niezbędnych do stworzenia aplikacji. Czytelnik dowiaduje się z tego rozdziału jak stworzyć interfejs, zasady tworzenia dwuwymiarowej grafiki, dodawanie multimediów do aplikacji oraz odczytywanie plików audio i wideo z pamięci telefonu lub karty pamięci. Po przejściu krok po kroku kursu opracowanego przez autora utworzona zostaje w pełni funkcjonalna gra Sudoku z trzema poziomami trudności, z możliwością zapisywania ustawień oraz kontynuacji przerwanej gry.
  • Ponad podstawami – w tej części czytelnik dowiaduje się jak połączyć swoją aplikację z Internetem, korzystać z zewnętrznych usług (w książce pokazano korzystanie z Google Translate i Google Maps), wykorzystywać czujniki  zamontowane w telefonie, przechowywać dane w bazie oraz tworzyć grafikę 3D.
  • Następne pokolenie – ostatnia część skupia się na najbardziej zaawansowanych możliwościach telefonów takich jak wielodotykowość, tworzenie widżetów, tworzeniu uniwersalnych aplikacji działających na dowolnym urządzeniu oraz umieszczaniu aplikacji w Android Market.

Po przeczytaniu tej książki każdy powinien mieć ogólne pojęcie jakie są możliwości Androida, co można zrobić, gdzie szukać informacji oraz jak unikać podstawowych problemów.

Podsumowanie i ocena

Książka Hello, Android! Programownie na platformę Google dla urządzeń mobilnych (Wydanie III) jest idealna do rozpoczęcia przygody ze środowiskiem Androida. Autor w bardzo prosty i czytelny sposób pokazuje cały cykl życiowy aplikacji od momentu instalacji Android SDK do publikacji stworzonego programu w Android Market.

Wszystkie przedstawione przykłady zostały stworzone w taki sposób, żeby czytelnik mógł w pełni poznać możliwości platformy. Po lekturze tej książki będzie mógł bez problemu stworzyć aplikację na swoje potrzeby. Tworzenie komercyjnych projektów będzie wymagało jeszcze dużo czytania dokumentacji SDK oraz przede wszystkim pomysłu na aplikację, której jeszcze nie ma lub taką którą można zrobić lepiej niż inni.

Książkę oceniam na 10/10 ze względu na to, że kompleksowo przedstawia problem oraz jej cena (57 zł) w stosunku do jakości jaką reprezentuje jest bardzo atrakcyjna. Książkę polecam każdemu kto chce spróbować swoich sił jako programista Androida.

Przykładowy rozdział książki, można pobrać ze strony wydawnictwa Helion
pod adresem: http://pdf.helion.pl/handro/handro.pdf.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1 ping

  1. […] Łukasz Trajdos Blisko rok temu opisywałem książkę Hello Android, która umożliwia szybkie zrozumienie jak działa Android i pomaga napisać proste aplikacje. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.