Anno 2070 – nie recenzja, ale wrażenia z pełnej wersji gry

No i stało się. Kupiłem Anno 2070 i gra mnie wciągnęła. Co bym dalej nie pisał gra jest rewelacyjna i każdy fan serii powinien się nią zachwycić. Twórcy mimo zmiany epoki pokazali, że gra ma klimat! W dalszej części tego wpisu postaram się wyjaśnić, dlaczego tak uważam.

W wolnej chwili polecam przeczytać: Wrażenia z wersji demonstracyjnej Anno 2070.

Polska wersja językowa

Gra została wydana w polskiej kinowej wersji językowej, czyli wszystkie napisy zostały przetłumaczone na język polski. Dźwięki w grze są po angielsku.

Anno 2070 - Ekran ładowania

Anno 2070 - Ekran ładowania

Dlaczego to nie jest recenzja?

Gra jest bardzo rozbudowana i zanim poznam jej wszystkie zawiłości (frakcje, technologie…) minie sporo czasu. Pewnie tygodnie, a może nawet miesiące. Dlatego postanowiłem podzielić się na szybko wrażeniami z tego czego już doświadczyłem. Myślę, że wielu osobom pozwoli to podjąć decyzję kupić, czy nie kupić. Oczywiście zachęcam do zakupu.

Anno 2070 - Początek misji

Anno 2070 - Początek misji

Tryby rozgrywki

Dostępne w grze tryby można podzielić na dwie grupy:

 • Kampania – czyli standardowy zestaw misji do wykonania. W przypadku Anno 2070 jest on podzielony na rodziały. Tak naprawdę kampania jest bardzo rozbudowanym samouczkiem, który jest idealnym przygotowaniem do gry ciągłej. Narazie nie planuje przechodzić kampanii. Ktoś kto grał w Anno 1404 lub poprzednie częsci bez problemu sobie poradzi z zaludnianiem świata.
 • Gra ciągła – w tym wypadku gracz może grać ile chce. Ale żeby nie było nudno można rozegrać jedną z przygotowanych pojedynczych misji (tzw. gra ciągła z określonymi warunkami zwycięstwa) lub grać grę ciągłą gdzie przed rozpoczęciem gry określane są przez gracza cele lub ich całkowity brak.
Anno 2070 - Tryby rozgrywki

Anno 2070 - Tryby rozgrywki

Gra oferuje tryb wieloosobowy, ale go nie testowałem.

Gra ciągła

Na początku gry ciągłej należy zdecydować czy rozgrywany będzie jeden z dostępnych scenariuszy misji pojedynczej czy gra z warunkami określonymi przez gracza.

Anno 2070 - Pojedyncze misje

Anno 2070 - Pojedyncze misje

W przypadku gry ciągłej – czyli trybu w jaki gram – przed rozpoczęciem misji można wybrać frakcję. Wybór frakcji bardzo mocno przekłada się na tryb rozgrywki. Na tę chwilę preferuję grę Eden Initiative. Jakoś wolałbym, żeby w przyszłości świat był zielony…

Anno 2070 - Gra ciągła - Wybór frakcji

Anno 2070 - Gra ciągła - Wybór frakcji

Wybierając grę ciągłą według własnych zasad można wybrać rywali, z którymi będziemy rywalizować oraz handlować – brak rywali to spory problem związany ze sprzedażą i kupnem dóbr.

Anno 2070 - Gra ciągła - Wybór rywali

Anno 2070 - Gra ciągła - Wybór rywali

Czy Anno 2070 jest lepsze od Anno 1404?

Czy Anno 2070 jest lepsze od Anno 1404? Gra na pewno jest inna, ale jednocześnie bardzo podobna do poprzedniej części. Twórcom, którzy przenieśli akcję gry ponad 600 lat w przyszłość udało się idealnie zachować klimat gry i dostosować rozgrywkę do wyzwań jakie mogą stanąć przed ludzkością w przyszłości.

Anno 2070 - Panorma miasta

Anno 2070 - Panorma miasta

Jak mocno rozbudowana jest gra?

W porównaniu do poprzednich części w tej wszystkiego jest więcej. Mapy są większe, wysp jest więcej, są dwie frakcje grywalne od początku plus dodatkowa pojawiająca się na pewnym poziomie rozwoju, również lista dostępnych surowców, produkowanych towarów jest dłuższa. Z całą pewnością to co jest w grze wystarczy na dziesiątki jeśli nie na setki godzin dobrej zabawy.

Anno 2070 - Pocztówka

Anno 2070 - Pocztówka

Podwodne miasta

Absolutną nowością w grze jest możliwość budowania podwodnych miasta. No nie są to miasta tylko bardziej ośrodki wydobywcze, które pozwalają na pozyskiwanie takich surowców jak ropa, diamenty itp.

Anno 2070 - Podwodna aktywność

Anno 2070 - Podwodna aktywność

Świat podwodny wygląda pięknie. Dodaje do gry dodatkowego klimatu i zwiększa poczucie, że panujemy nad jej światem.

Anno 2070 - Podwodna baza

Anno 2070 - Podwodna baza

W podwodnej osadzie należy budować stacje wydobywcze, tory kolejek itp.

Anno 2070 - Stacja wydobycia diamentów

Anno 2070 - Stacja wydobycia diamentów

Budowanie podwodnych baza poza odpowiednim rozwojem naziemnej cywilizacji wymaga też odpowiednich statków, które będą mogły zanurzać się pod wodę.

Anno 2070 - Statek, który może pływać pod wodą

Anno 2070 - Statek, który może pływać pod wodą

Uzupełnienie budowania miast pod wodą

W statystykach słów prowadzących do tego wpisu są zapytania dotyczące budowania podwodnych miast, w związku z tym wrzucam krótki filmik pokazujący jak to zrobić. Podstawą jest posiadanie odpowiedniego statku, który mają Technosi. Bez Technosów nic nie zbudujemy bo potrzebne są ich budynki.

Tworzenie szlaku handlowego

Tworzenie szlaków w porównaniu z Anno 1404 zostało usprawnione. Na pierwszy rzut oka widać ulepszenie wyglądu interfejsu. Zmianą, która mi najbardziej przypadła do gustu jest rozwiązanie, które powoduje, że statek sam automatycznie wybiera port lub kapitanat na wyspie, z którego będzie odbierał towary.

Anno 2070 - Szlak handlowy

Anno 2070 - Szlak handlowy

Jeżeli na wyspie jest kilka obszarów portowych statek będzie sam płynął do punktu, który będzie dla niego najkorzystniej położony. Co oznacza, że raz zbudowany i działający szlak nie musi być modyfikowany po tym jak zostanie zbudowany nowy kapitanat, który jest lepiej położony. Wszystko zrobi się samo.

Uzupełnienie punktu o szlaku handlowym

Analizując słowa kluczowe jakie sprowadzają odwiedzających z wyszukiwarek do tego tekstu postanowiłem dodać krótki filmik pokazujący jak się tworzy szlak handlowy. Myślę, że materiał wideo pozwoli wielu osobom poradzić sobie z tym problemem.

Grafika, która nie zmieściła się wcześniej

Zanim przejdę do podsumowywania gry i swoich wrażeń wrzucam kilka obrazków.

Anno 2070 - Budowa monumentu

Anno 2070 - Budowa monumentu

Anno 2070 - Elektrownia słoneczna

Anno 2070 - Elektrownia słoneczna

Anno 2070 - Pole pszenicy

Anno 2070 - Pole pszenicy

Anno 2070 - Typowa zabudowa miejska

Anno 2070 - Typowa zabudowa miejska

Anno 2070 - Widok miasta

Anno 2070 - Widok miasta

Wady i zalety

Niestety tradycją już jest, że gry w dniu premiery są nafaszerowane błędami. Również Anno 2070 takie błędy ma. Na szczęscie nie wpływają one na przyjemność gry.

Największą wadą gry jest proces instalacji. Gra się instaluje i instaluje. Po tym jak się zainstaluje następuje wpisywanie klucza aktywacyjnego (dwukrotnie), logowanie do konta w Ubisoft, zatwierdzanie licencji,w której napisane jest, że liczba aktywacji gry może być ograniczona – nie jest podana konkretna wartość, ale na Steam podane jest, że 3 (grę kupiłem w stacjonarnym sklepie). Limit instalacji jest o tyle dziwny, że grę trzeba na sztywno przypisać do konta w Ubisoft…

Po przejściu tego procesu trzeba jeszcze poczekać na ściągnięcie aktualizacji.

Zmniejszych problemów jakie mi przeszkadzają to, że pasek skrótów, który możemy utworzyć w dolnej części ekranu nie zapamiętuje skrótów, które zostały tam umieszczone. Po wczytaniu gry trzeba wszystkie skróty umieszczać na nowo…

Anno 2070 - Komenda policji

Anno 2070 - Komenda policji

Do zalet gry można zaliczyć wszystkie zalety poprzednich części, dodanie nowych elementów i tony klimatu i grywalności.

Edycja kolekcjonerska

Edycja kolekcjonerska jest dość bogata. Przede wszystkim zapakowana jest w efektowne pudełko, w którym można znaleźć dwie płyty z muzyką, artbook, plakat z drzewem technologii oraz zestaw solarny. Zestaw solarny pozwala na zbudowanie z dostępnych elementów jednej z sześciu zabawek.

Anno 2070 - Edycja kolekcjonerska

Anno 2070 - Edycja kolekcjonerska

Wymagania sprzętowe i wydajność gry

Pełna wersja gry działa u mnie lepiej niż demo. W ramach porównania rozgrałem misje, które były dostępne w demie i wszystkie animacje, które się tam pojawiały wyświetlały się znacznie płynniej. Nie zmienia to faktu, że oczekuję optymalizacji gry. Dlaczego?

Gram na ustawienia wysokich w 1920×1080 – prawie wszystko jest ustawione na maksimum jakie może być. W ramach testu monitorowałem wykorzystanie procesora i karty graficznej. Ku mojemu zdziwieniu gra wykorzystuje zaledwie 70-80% mocy karty graficznej – a często są momenty gdzie 50-60%. W przypadku procesora wynik wygląda jeszcze bardziej zaskakująco. Obciążenie procesora w zależności od tego co dzieje się na ekranie waha się od 20 do 40%.

Nie wiem czy jest to wina samej gry czy może sterowników karty graficznej lub czegoś innego, ale gra powinna lepiej wykorzystywać moc mojego PC. Gra działa u mnie najczęściej z prędkością 30 klatek na sekundę, przy dużych oddaleniach 20, a nad wodą 60.

Podsumowanie

Tak jak napisałem we wstępie gra jest rewelacyjna. Mimo wszystkich wad i tego, że prawdopodobnie niezbędne będzie stworzenie kilku aktualizacji, które usprawnią grę to warto ją kupić i grać mimo dziwnych zabezpieczeń, które jak zwykle tylko utrudniają życie.

Anno 2070 - Misja zakończona sukcesem

Anno 2070 - Misja zakończona sukcesem

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Anno 2070 - nie recenzja, ale wrażenia z pełnej wersji gry, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

10 Komentarzy

1 ping

Skip to comment form

 1. kupiłem, gram i jestem zachwycony, polecam wszyskim

 2. Lipka ta giereczka, dobrze że nie kupiłem. 😉 Odpaliłem pierwszą misje i musze czekać aż surowce, które mi są potrzebne do ukończenia misji zostaną dostarczone do magazynu. To trwa wieki, już z pół godziny siedze i czekam aż po jedenym module dojdzie. Obleciałem już wszystko co się da, obczaiłem całe menu wszystkie opcje (połowa niedostępna) nie wiem o co tam chodzi. Nie ma jakiegoś przejżystego samouczka, poddaje się. Delete!

  1. W grze jest takie coś jak przyśpieszenie czasu gry 🙂 wtedy wszystko idzie znacznie szybciej. A jak surowiec, który masz dostarczyć sam produkujesz to trzeba wybudować więce zakładów, które go produkują i jeszcze szybciej wyprodukujesz to co trzeba. Poza tym kampania tak naprawdę jest samouczkiem 🙂

 3. Olałem tą kampanie gram w trybie ciągłym. Znowu się zawiesiłem, gdy próbuje stworzyć szlak handlowy między wyspami okazuje się że nie posiadam statków handlowych. Wybudowałem już trzy rodzaje łodzi handlowych i handlowo bojowych i dalej w menu handlu pisze że posiadam zero łudeczek. Jak je tam dodać?

  1. W treści wpisu wrzuciłem krótki filmik pokazujący tworzenie szlaku i dodawanie do niego statku.

 4. Do lukaszat:
  Ja również mam problem z tworzeniem szlaków handlowych. w karcie wyboru napisane jest, że „żaden okręt nie jest dostępny”, choć posiadam wiele statków. Potrafi ktoś pomóc?

 5. W miejscu gdzie ty masz „dodaj okręt” u mnie jest „żaden okręt nie jest dostępny”. Jak pisałem wcześniej mam kilka różnych stateczków. Widocznie to jakiś bug.
  Mimo wszystko dzięki za chęć pomocy, filmik mi uświadomił pare rzeczy. 🙂 Bez tych szlaków to nie da rady nic zrobić, już mi się wszystko zakorkowało i miasto mi się przestało rozwijać.

  1. Nigdy nie miałem z tym problemu w żadnej części Anno. Pogooglowałem na anglojezycznych strona i tam też nie ma informacji na ten temat. Jest kilka pytań o to, ale nikt nie odpowiada na nie.
   Proponuję zgłosić problem ubisoftowi 🙂 w końcu wzięli kasę za grę.

 6. Po przejrzeniu różnych for widzę, że problemy z grą często wynikają z tego, że narzekający gracze jej nie kupili… rozegrałem w tę grę już dziesiątki godzin i generalnie nie trafiłem na żaden wiekszy problem a już na pewno nie na taki jakie są sygnalizowane w komentarzach.

  Jeżeli chodzi o przejście kampanii to da się bez problemu dojść do ostatniego zadania w ostatniej misji – tam utknąłem 🙂 wiem co mam zrobić, ale brakuje mi siły przebicia… ale fakt jest taki, że misje w grze są bardzo słabo opisane i można czasami źle zrozumieć to co jest do zrobienia lub przekombinować zamiast zrobić szybko.

 7. Gra po aktualizacjach uplay gubi zakładki ikonki.
  Głupie to uplay

 1. […] 2070 Tajemnicza błękitna głębia Important!Na temat podstawowej wersji gry pisałem we wpisie Anno 2070 – nie recenzja, ale wrażenia z pełnej wersji gry. W dziale Poradnik Anno 2070 umieściłem kilka porad jak grać. Zmiany we frakcji technosów […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.