Lis 19

Recenzja: SeoTools, czyli narzędzie pozycjonera w Excelu

W ostatnim czasie trafiłem na bardzo ciekawe rozszerzenie do pakietu Microsoft Office, które dodaje do Excela dodatkową kartę pozwalającą na pobieranie informacji związanych z SEO. Tym narzędziem jest SeoTools, którego autorem jest Niels Bosma. Narzędzie jest darmowe.

Menu rozszerzenia SeoTools

Po zainstalowaniu SeoTools pojawia się jako nowa zakładka w Excelu, a dokładnie jako kolejna wstążka. Na wstążce znajduje się 14 ikon podzielonych na 3 grupy. Pierwsza to funkcje bezpośrednio związane z SEO. Druga to funkcje powiązane z innymi obszarami Internetu oraz zestaw przydatnych funkcji wspomagajacych. Ostatnia grupa to zestaw ikon związanych z aplikacją.

Wstążka rozszerzenie SeoTools dla Excel

Wstążka rozszerzenie SeoTools dla Excel

Przyglądając się zaprezentowanej grafice widać wadę programu. Interfejs jest po angielsku, co dla niektórych może stanowić problem. Na szczęście nazewnictwo funkcji jest bardzo naturalne i można nawet nie znając języka poradzić sobie z poznaniem działania wszystkich dostępnych funkcji.

Skąd pobrać?

Pliki do pobrania wraz z instrukcją instalacji znajdują się pod adresem http://seotools.nielsbosma.se/releases/. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej wersji. W przypadku korzystania 64 bitowego pakietu Microsoft Office należy pobrać plik SeoTools64_2.3.zip, dla 32 bitowego SeoTools_2.3.zip. Jeżeli wersja pliku zostanie źle dobrana rozszerzenie nie uruchomi się prawidłowo.

Jak zainstalować?

Po ściągnięciu archiwum należy wypakować jego zawartość. Rozszerzenie można zainstalować na trwałe (co jest opisane w readme.txt) lub uruchomić na czas trwania sesji Excela.

Folder z rozszerzenie SeoTools

Folder z rozszerzenie SeoTools

Uruchomienie czasowe narzędzia wymaga kliknięcia w plik SeoTools64.xll (dla wersji 64bitowej). Czynność ta spowoduje pojawienie się okna powiadomienia o zabezpieczeniach.

Pytanie bezpieczeństwa zezwalające na uruchomienie SeoTools

Pytanie bezpieczeństwa zezwalające na uruchomienie SeoTools

W oknie, które się pojawi należy wybrać opcję Włącz ten dotatek tylko dla tej sesji. Co spowoduje, że na liście zakładek Excela pojawi się nowa SeoTools. I to wszystko. Od tej pory można korzystać w pełni z dostępnych funkcji.

Jak korzystać?

Korzystanie z rozszerzenia niczym – poza koniecznością zainstalowania – nie różni się od korzystania ze standardowych funkcji Excela. W listy dostępnych funkcji należy wybrać funkcję i wstawić ją do wybranej komórki.

Wstawienie funkcji PageSize z rozszerzenia SeoTools

Wstawienie funkcji PageSize z rozszerzenia SeoTools

W przypadku wykorzystania opcji wstawiania funkcji pojawi się okno z konfiguracją funkcji, w którym należy podać odpowiednie parametry. Po skofigurowaniu funkcji wykonana ona przewidziane dla niej działania.

Działanie funkcji PageSize rozszerzenia SeoTools

Działanie funkcji PageSize rozszerzenia SeoTools

Na grafice powyżej przedstawiony został efekt funkcji PageSize, która dla wskazanego adresu URL podała rozmiar strony w bajtach.

Przegląd dostępnych funkcji

Pełna lista dostępnych funkcji znajduje się pod adresem http://nielsbosma.se/projects/seotools/functions/. Do najciekawszych można zaliczyć:

  • HtmlTitle() -pobiera tytuł strony.
  • HtmlMetaDescription() -pobiera opis strony z meta description.
  • HtmlH1() -pobiera zawartość pierwszego znacznika H1 na stronie.
  • W3CValidator() -waliduje poprawność kodu HTML strony (nie działa w Excel 2010).
  • PageSize() -oblicza rozmiar strony w bajtach.
  • HttpStatus() -zwraca kod odpowiedzi serwera (np 200, 301, 302).
  • ResponseTime() -oblicza czas w jakim pobrana została strona.
  • CountWords() -oblicza ile jest słów w podanym ciągu znaków.
  • GooglePageRank() -pobiera wartość Google Page Rank.

I wiele wiele innych. Niestety część funkcji nie działa w Excel 2010, ale wszystkie bez problemu powinny dzialać w Excel 2007.

Kim jest Niels Bosma?

Na temat autora narzędzia można przeczytać na stronie http://nielsbosma.se/about-niels/. Również na tej stronie można znaleźć dużo informacji na temat narzędzia: http://nielsbosma.se/projects/seotools/.

Podsumowanie

SeoTools to bardzo ciekawe narzędzie, które pozwala w bardzo łatwy sposób stworzyć arkusz kalkulacyjny z niezbędnymi informacjami na temat stron. Nie odpowiada on na temat co zrobić, ale gromadzi dane.

Mimo tego, że aplikcja ma problemy z prawidłowym działaniem niektórych funkcji w Excel 2010 rozszerzenie będzie przydatne dla każdego kto chce przeprowadzić szybką analizę stronę nie poświecając na to zbyt dużo czasu. Polecam! Zachęcam również do przekazywania datków autorowi. Wykonuje dobrą robotę i powinien zostać doceniony.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Recenzja: SeoTools, czyli narzędzie pozycjonera w Excelu, 9.0 out of 10 based on 1 rating

1 komentarz

  1. Bardzo użyteczne narzędzie sprawdza mi się przy sprawdzaniu adresów IP wielu stron 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.