FIFA 12 na PC, recenzja w formie wrażeń

Od premiery FIFA 12 minęło już wiele tygodni. W sieci opublikowane zostały setki recenzji. Więc po co kolejna? A po to, że od UEFA EURO 2008 grałem w serię gier piłkarskich z EA Sports na konsoli XBOX 360, a FIFA 12 jest moim powrotem na PC. I w związku z tym mam trochę przemyśleć, którymi chcę się podzielić.

FIFA po raz pierwszy taka sama jak na konsolach

Po raz pierwszy FIFA w wersji PC jest dokładnie taka sama jak na konsolach XBOX 360 i PS3. Do tej pory gracze komputerowi byli skazani na grani w coś co miało przypominać elektroniczną piłkę nożną, a tak naprawdę było to coś strasznego, coś co trudno opisać słowami.

Zawodnicy w tunelu - FIFA 12

Zawodnicy w tunelu - FIFA 12

W tym roku problem znikł. EA Sports poszło po rozum do głowy i przestało dyskryminować posiadaczy blaszaków i wydało FIFA 12 na konsolach, PC a nawet na MACach w tej samej wersji.

Zawodnicy ustawiają się przed rozpoczęciem meczu - FIFA 12

Zawodnicy ustawiają się przed rozpoczęciem meczu - FIFA 12

Zabieg ten spowodował, że po latach grania na konsoli zdecydowałem się kupić wersję PC, która nie oszukujmy się jest znacznie tańsza, a po podłączeniu pada i puszczeniu sygnału na TV oferuje dokładnie te same wrażenia z gry.

FIFA 12, porównanie grafiki PC z konsolami

Oczywiście w wersji PC mamy możliwość ustawienia ciut lepszej grafiki niż na konsolach. W ustawieniach można wybrać rozdzielczość, jakość renderowania i poziom wykładzania krawędzi.

Kuba Błaszczywkowski - FIFA 12

Kuba Błaszczywkowski - FIFA 12

W porówaniu z konsolami różnica nie jest powalająca, ale w porównaniu z grafiką na przykład FIFA 10 moźna zauważyć kolosalną różnicę.

Prezentacja przed meczowa - FIFA 12

Prezentacja przed meczowa - FIFA 12

Dzięki temu, że gra korzysta z konsolwego silnika bez problemu powinna działać na kilkuletnim komputerze PC. Nie wiem jak na laptopach. Ale na tych z dedykowaną grafiką po dobraniu ustawień też powinno być dobrze. Konsole mają swoje lata i ich możliwości już chyba zostały wyczerpane, a już napewno mocno ograniczają wieloplatformowe gry na PC.

Ustawienie zespołu - FIFA 12

Ustawienie zespołu - FIFA 12

Jak się gra?

Dobrze grało mi się w FIFA 09, w FIFA 10 znacznie lepiej. FIFA 11 mnie męczyła, ale FIFA 12 daje mi dużo radości. Gra się bardzo dobrze i chce się grać. Po każdym rozegranym meczu bez wględu na to czy wygrałem przy przegrałem ciąglę mam ochotę na jeszcze jeden meczyk. I tak powinno być.

Wynik meczu - FIFA 12

Wynik meczu - FIFA 12

Nie skupiałem się co dokładnie zostało w grze zmienione, ale grając mam wrażenie, że mogę bardzo dużo zrobić. Czuję bardzo dużo swobodę w rozgrywaniu akcji. Wielokrotnie sam siebie zaskakiwałem, że udało mi się coś zrobić dokładnie tak jak chciałem. W poprzednich częściach bywało z tym różnie.

Radość zawodników po wygranym meczu - FIFA 12

Radość zawodników po wygranym meczu - FIFA 12

Tryb kariery menadżera

Gra oferuje wiele trybów gry. Oczywiście można grać tylko w sieci, ale osobiście nudzą mnie pojedynki gdzie wszyscy grają ciągle tymi samymi zespołami (Barcelona, MU, Real Madryt itp) i wolę pograć z komputerem. W związku z tym zawsze gram tryb kariery.

Widok z kamery w bramce - FIFA 12

Widok z kamery w bramce - FIFA 12

W poprzedniej części bardzo łatwo można było stracić posadę. Wystarczyło kilka słabszych spotkań, a zarząd dziękował. W tegorocznej edycji nie ma tego problemu. Zaczynając karierę można ustawić poziom wyrozumiałości zarządu i skupić się na grze, która jest wzbogacona o możliwość transferów.

Oceny meczowe zawodników - FIFA 12

Oceny meczowe zawodników - FIFA 12

Prawda jest taka, że jeżeli ktoś chce bawić się rozbudowanego menadżera powinien sięgnąć po inne gry. FIFA powinna skupiać się na rozgrywaniu spotkań, a opcje menadżerskie powinny tylko i wyłącznie stanowić uzupełnienie, dodatek, urozmaicenie.

Sezon Live

Moim ulubionym trybem gry w FIFA jest Sezon Live. Na czym polega? Dla 5 najlepszych lig mamy możliwość zmiany przebiegu sezonu.

Podsumowanie meczu - FIFA 12

Podsumowanie meczu - FIFA 12

Po wyborze ligi i zespołu gracz otrzymuje możliwość rozegrania spotkań, które miały już miejsce w sezonie 2011/2012. EA Sports na bieżąco aktualizuje wyniki spotkań ligowych oraz składy zespołów. Wszystkie wyniki są dokladnie takie same jak w prawdziwych rozgrywkach. Zadaniem gracza jest zmienić bieg historii wybranego zespołu i walczyć o wygranie ligi.

Robert Lewandowski cieszy się ze strzelonej bramki - FIFA 12

Robert Lewandowski cieszy się ze strzelonej bramki - FIFA 12

Ze względu na to, że rozgrywane są tylko mecze, które się odbyły zakończenie tego trybu wymaga wytrwałości, bo ostatnie mecze będą rozgrywane w maju 2012. Ale dzięki temu, że wszystkie inne mecze zakończyły się prawdziwymi wynikami nie ma sytuacji, w których w wyniku symulacji komputera najsilniejszy zespół nie przegrywa meczu w sezonie lub zespół, który w rzeczywistości jest słaby nagle liczy się w walce o awans do Pucharów. To gracz ma doprowadzić do sytuacji, że słaby walczy o coś więcej.

Widok menadżera - FIFA 12

Widok menadżera - FIFA 12

Niestety ten tryb ma wielką wadę. Jest płatny. Wykupienie pakietu 5 lig kosztuje 30 złotych. Szkoda, że tak ciekawy tryb nie jest podstawową częścią gry. Ale mimo to warto zagrać. Widzieć i mieć w tym udział jak dzięki nam zespół, który ma słabszy sezon wygrywa jest bezcenne.

Powtórka akcji - FIFA 12

Powtórka akcji - FIFA 12

Wady i zalety

Tak jak co roku można się przyczepić do FIFA w wielu obszarach. Głównie do tego, że zakres zmian w porównaniu z poprzednią edycją jest niewielki. Mnie osobiście trochę martwi, że grafika gry nie wykorzystuje w pełni możliwości najlepszych kart graficznych.

Strzał z rzutu wolnego - FIFA 12

Strzał z rzutu wolnego - FIFA 12

FIFA wygląda dobrze, ale porównując ją do innych serii sportowych długa droga przed nią. Na pewno na minus można zaliczyć to, że wiele opcji gry wymaga dodatkowej opłaty na przykład Sezon Live.

Jakie są zalety gry? Przede wszystkim niesamowita grywalność. I to wystarczy.

Gol z rzutu wolnego - FIFA 12

Gol z rzutu wolnego - FIFA 12

Podsumowanie

W moim odczuciu FIFA 12 to najlepsza część cyklu. Już dawno tak dobrze nie bawiłem się grając w produkcję z tej serii. Ujednolicenie wersji na wiodących platformach powoduje, że bez względu na to na czym mamy możliwość grania możemy mieć tę samą radość i satysfakcję z gry. Grę polecam każdemu szczególnie, że niedługo EA powinno robić świąteczne promocje i gra powinna być dostępna w atrakcyjnych cenach. Co roku tak robią, wiec i w tym powinni.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1 pings

  1. […] Important!Na temat pełnej wersji gry pisałem we wpisie recenzja FIFA 12 w formie wrażeń. […]

Komentarze zostały wyłączone.