Recenzja „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie II”

W ostatnim czasie miałem okazję wziąć udział w szkoleniu, które dotyczyło Usability (użyteczności). To znaczy miało dotyczyć, ale ostatecznie dość ogólnie – ale prowadzący na początku zaznaczył, że to co przedstawi to tylko czubek góry lodowej – potraktowany został temat User Experience (UX), czyli w skrócie co robić w czasie projektowania interfejsów, żeby osoby odwiedzające naszą stronę lub stronę naszego klienta nie uciekały z niej a wykonywały działania, które przynoszą pieniądze. W czasie szkolenia prowadzący zarekomendował kilka ksiażek, które warto przeczytać. Jedną z nich była pozycja autorstwa Steve’a Kruga „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie II”.

[important]Ksiażkę kupiłem w formie ebooka w należącej do Heliona księgarni ebookpoint.pl za 23,90zł. Książka wraz z fragmentem dostępna jest pod adresem http://ebookpoint.pl/ebooki/nie-kaz-mi-myslec-o-zyciowym-podejsciu-do-funkcjonalnosci-stron-internetowych-wydanie-ii-ebook-steve-krug,nieka2_ebook.htm.[/important]

Okładka książki Nie każ mi myśleć! Wydanie II (źródło http://ebookpoint.pl)

Okładka książki Nie każ mi myśleć! Wydanie II (źródło http://ebookpoint.pl)

Nie chcę przedstawiać streszczenia książki, bo książka jest dosyć krótka, ale mimo to zawiera mnóstwo bardzo trafnych spostrzeżeń, które czytelnikom potrafiącym czytać ze zrozumieniem z całą pewnością pozwolą na stworzenie stron, które będą robić dobre pierwsze wrażenie.

W skrócie w książce można znaleźć informacje o tym jak ludzie korzystają z Internetu, czym zwykle kierują się podejmując decyzje trafiając na strony internetowe. Następnie dowiadujemy się jak projektować strony, które łatwo się przegląda, jak nie wymuszać na użytkowniku podejmowania trudnych decyzji, jak nie pisać tekstów (w tym obszarze czeka mnie sporo pracy, bo moje wpisy są zbyt długie).

Podkreślane jest znaczenie nawigacji i informowania użytkownika gdzie aktualnie się znajduje. Odnajdziemy informacje o roli strony głównej serwisu oraz w jaki sposób podchodzić do testowania.

Książka została napisana na początku lat dwutysięcznych, jej drugie wydanie sprzed 6 lat zostało nieznacznie poprawione, a mimo to książka nadal jest aktualna! Nawet mimo tego, że przykłady dotyczą stron, które już od dawna nie wyglądają tak jak w momencie pisania ksiażki. Ba, ta sytuacja jest nawet dobra bo można zobaczyć jak właściele tych witryn zareagowali po tym jak ich witryny zostały prześwielone w tej książce.

Podsumowanie

Autor na około 200 stronach nie podając gotowych rozwiązań daje wiele wskazówek w jaki sposób należy myśleć projektując stronę, żeby użytkownik nie musiał odgadywać co mieliśmy na myśli tworząc funkcje serwisu w taki a nie inny sposób. Według mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego komu zależy na tworzeniu serwisów przyjaznych. Polecam każdemu! Szczególnie, że ebook kosztuje zaledwie 23,90 (a czasami w promocjach jest poniżej 20 złotych).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

1 ping

  1. […] Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie II […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.