Recenzja „Wzorce wyszukiwania. Projektowanie nowoczesnych wyszukiwarek.”

W ostatnim czasie dużo czytam na temat użyteczności stron. Tym razem trafiłem na Wzorce wyszukiwania. Projektowanie nowoczesnych wyszukiwarek., której autorami są Peter Morville i Jeffery Callender. Pozycja trakująca o tym jak ważne są wyszukiwarki, jakie mogą przyjmować postaci. Wiele osób czytając tę książkę będzie myślało przecież to oczywiste, ale jeśli tak jest to dlaczego tyle stron ma fatalne wyszukiwarki?

[important]Przykładowy rozdział książki znajduje się pod adresem http://helion.pl/eksiazki/wzorce-wyszukiwania-projektowanie-nowoczesnych-wyszukiwarek,wzowys.htm.[/important]

Okładka Wzorce wyszukiwania (źródło: helion.pl)

Okładka Wzorce wyszukiwania (źródło: helion.pl)

O czym jest książka?

Książka na pewno nie jest o tym jak napisać silnik wyszukiwarki – może być pomocna przy wyborze gotowego silnika wyszukiwania. Autorzy skupiają się na analizie zachować użytkowników Internetu, w jaki sposób poszukują informacji, jakie popełniają błędy, z czym sobie nie radzą. Wiedza na ten temat jest kluczowa w procesie budowy interfejsu wyszukiwarki, który będzie przyjazny, będzie redukował ilość błędów oraz przede wszystki pozwoli na szybkie znalezienie przez użytkownika tego co go interesuje.

Podsumowanie

Z całą pewnością nie jest to książka, która traktuje o tym jak projektować silniki wyszukiwarek, ale o tym w jaki sposób projektować interfejs wyszukiwarki. A dokładnie kiedy określony sposób przeglądania zasobów serwisu może się sprawdzić. Oczywiście książka to nie gotowe rozwiązania, ale przedstawienie możliwości i analiza kiedy warto brać je pod uwagę.

Według mnie warto ją przeczytać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Recenzja "Wzorce wyszukiwania. Projektowanie nowoczesnych wyszukiwarek.", 9.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.