Co zrobić kiedy brakuje miejsca we wbudowanej pamięci telefonu z Androidem?

Od dawna jestem posiadaczem telefonu Samsung Galaxy S2. Do tej pory nie mogłem narzekać, ale ostatnio coraz częściej pojawiał się komunikat, że jakaś aplikacja nie może się zaktualizować, ponieważ w telefonie nie ma wystarczająco dużo miejsca dla tego procesu. Wszystkie aplikacje domyślnie instalują się we wbudowanej pamięci telefonu, która zwykle jest mała, ale w przypadku SGS2 wynosi ok 2GB. Mogłoby się wydawać, że to sporo jak na telefon, ale…

… ale tak nie jest. Rozwój oprogramowania mobilnego doprowadził do sytuacji gdzie normalne jest, że programy mają po kilkadziesiąt megabajtów. Niektóre zbliżają się do 100MB. Są jeszcze gry, które mają więcej niż 1GB, ale w ich wypadku dodatkowe pliki aplikacja sama umieszcza na karcie pamięci.

[notice]Opisane rozwiązanie nie jest uniwersalne. Każdy z producentów może dostosować system do swojej wizji co może w istotny sposób wpływać na dostępne opcje. Jeżeli w systemie nie ma możliwości przenoszenia aplikacji na kartę pamięci to warto przeszukać sklep z aplikacjiami w celu znalezienia programu, który zaoferuje taką funkcję.[/notice]

Ile wolnego miejsca to za mało?

W przypadku SGS2 moje problemy zaczęły się wtedy kiedy miałem wolne zaledwie 250MB. Teoretycznie powinno to starczyć, ale aplikacja Facebook nie umiała się zaktualizować mając tyle miejsca. Wiele aplikacji nie zgłaszało jeszcze problemu, ale pewnie to kwestia kolejnych kiludziesięciu MB, żeby problem był większy.

Wykorzystanie przestrzeni wbudowanej pamięci telefonu w systemie Android

Wykorzystanie przestrzeni wbudowanej pamięci telefonu w systemie Android

Jak zyskać wolne miejsce?

Najłatwiej usuwając aplikacje, które nie są wykorzystywane. Oczywiście od tego rozpocząłem, ale mimo to ciągle dostępna pamięć nie robiła wrażenia. W tym momencie postanowiłem skorzystać z możliwości przeniesienia zainstalowanych aplikacji na kartę pamięci (w Android 4 jest to wbudowana funkcja i nie trzeba nic instalować).

Ustawienia systemu Android umożliwiające przejście do zarządzania zainstalowanymi aplikacjami

Ustawienia systemu Android umożliwiające przejście do zarządzania zainstalowanymi aplikacjami

Jakie aplikacje instalować na karcie pamięci?

Decydując o tym jakie aplikacje przenieść na kartę pamięci trzeba sobie zadać zawsze pytanie jak często ta aplikacja jest wykorzystywana i w jakich okolicznościach. W moim przypadku najrzadziej sięgam do gier w związku z czym postanowiłem przenieść je na kartę wychodząc z założenia, że w pamięci telefonu trzymam to do czego często sięgam i chcę, żeby dostęp do tego był jak najkrótszy.

Lista zainstalowanych aplikacji w systemie Android z wyróżnieniem tych umieszczony na karcie pamięci

Lista zainstalowanych aplikacji w systemie Android z wyróżnieniem tych umieszczony na karcie pamięci

Przenoszenie aplikacji na kartę pamięci

Przeniesienie aplikacji na kartę pamięci (czyli tak naprawdę też wbudowaną pamięć, ale oznaczoną jako kartę pamięci) jest bardzo proste. Wystarczy przejść do ustawień aplikacji i wybrać opcję przenieść na kartę pamięci. Po kilkudziesięciu sekundach lub kilku minutach oczekiwania program będzie przeniesiony.

Wykorzystanie pamięci przez grę Max Payne w systemie Android

Wykorzystanie pamięci przez grę Max Payne w systemie Android

Podsumowanie

Problem małej ilości pamięci w telefonie prędzej, czy później dotyka każdego użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pozbycie się aplikacji, które i tak nie są używane. Ale kiedy kończą się takie aplikacje najlepiej przenieść te mniej strategiczne na kartę pamięci.

Z czasem problem, który opisywałem w tym wpisie może stać się coraz większy, ponieważ powstające aplikacje są coraz bardziej rozbudowane przez co zajmują coraz więcej miejsca. Dlatego przy wymianie telefonu warto zwracać uwagę na dostępną w telefonie pamięć i jej podział oraz to czy można skorzystać z karty pamięci.

Opisywane rozwiązanie powinno działać we wszystkich telefonach z Androidem 4, które mają dodatkową pamięć rozpoznawaną przez system jako karta pamięci.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/10 (151 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -41 (from 53 votes)
Co zrobić kiedy brakuje miejsca we wbudowanej pamięci telefonu z Androidem?, 3.8 out of 10 based on 151 ratings

3 Komentarze

    • Laura on 2014-03-01 at 13:40

    Mam podobny problem. Usunęłam wszystkie aplikacje, których nie używam. To nie rozwiązało jednak problemu. Znalazłam ten poradnik i pojawiła się mała nadzieja, że w końcu będę mogła ściągnąć jakieś gry czy aktualizacje. Postanowiłam spróbować z przeniesieniem aplikacji na tę kartę pamięci. I tu pojawiły się schody. Wyskoczył błąd „Nie można przenieść aplikacji. Niewystarczająca ilość miejsca w pamięci”, mimo, że mam 8,7GB wolnego miejsca na karcie. To jakiś żart, czy nie zrozumiałam czegoś w poradniku? A może to mój telefon się ze mną bawi. :c

  1. No może być coś z telefonem lub system. Jaki masz telefon. Jaką masz wersję systemu?

    • Julia on 2014-06-20 at 09:29

    Ja niestety mam podobny problem. Mam też wersję adndroidu 4.1.2. jednak nie ma tu opcji przeniesienia aplikacji na pamięć karty. Co zrobić?

Komentarze zostały wyłączone.