Film i serial Planeta Małp – wrażenia z powrotu do klasyki kina i telewizji

Planeta Małp to wizja świata, w którym ludzkość w wyniku splotu różnych zdarzeń z rasy dominującej staje się niższą formą życia. Ziemią rządzą małpy! Jakis czas temu zakupiłem pakiet 5 klasycznych części filmu oraz serial telewizyjny. I w tym miejscu chcę się podzielic swoimi wrażeniami z powrotu do klasyki kina i telewizji.

[important]Będę odwoływał się do tego o czym są filmy i serial, więc jak ktoś nie znam tej historii czyta ten wpis na swoją odpowiedzialność.[/important]

Planeta małp w formie filmu

Filmowa Planeta małp składa się z pięciu części, które są ze sobą bardzo mocno powiązane i pokazują nie tylko świat, w którym ludzie są bezmyślnymi istotami, ale też to w jaki sposób do tego doszło.

Okladka pakietu pięciu części serii Planeta Małp

Okladka pakietu pięciu części serii Planeta Małp

Przedstawiona w klasycznych częściach wersja jest odmienna od tego co można zobaczyć w najnowszej części pod tytułem Geneza Planety Małp, ale wbrew pozorom bardzo spójna.

Ponieważ, w klasycznej wersji powstania Planety Małp widzimy, że do zmian doprowadził potomek małp z przyszłości. A w nowej części, że małpa będąca efektem badań nad nowym lekiem.

Geneza planety małp pokazuje, że najpierw powstała pierwsza małpa, która zapoczątkowała zmiany i miało to miejsce po tym jak austronauci z lat siedemdziesiątych trafili na Ziemię w przyszłości. Małpy w przyszłości przybywają na ziemię sprzed powstania małpy będącej efektem eksperymentów na lekach i zmieniają losy świata i lek nie powstaje…  w skrócie są to alternatywne wersje rzeczywistości gdzie czas się zapętla i przecina, i wszystko robi się pokręcone.

Dość mocno to pokręcone, ale dla mnie ma sens 🙂

Planeta małp w formie serialu

Serial to inna wersja tego co zostało przedstawione w filmach – wszystko jest bardzo  bardzo luźno powiązane z filmem. W przypadku serialu ludzie nie są już bezmózgami. Nadal są niżej niż małpy, ale potrafią mówić, żyją w osadach, pracują i tak dalej. Ludzie są inteligentną formą życia, ale pozbawioną ambicji i przekonaną o tym, że muszą służyć małpom i że tak było zawsze.

Okładka serialu Planeta Małp

Okładka serialu Planeta Małp

Przyjęta w serialu forma to zbiór przygód w czasie, których główni bohaterowie maja się zbliżać do znalezienia drogi powrotu do Ziemi jaką znają.

Niestety w USA serial nie cieszył się popularnością i został zdjęty z anteny przez co wszystko urywa się w pewnym momencie. Nie wiadomo co się później wydarzyło… pozostaje niesmak i niedosyt, ale i tak warto poznać ten serial. Podobnie jak film jest w nim przekaz, mniej filozoficzny, ale po raz kolejny pokazujący ludzkość w niezbyt pozytywny sposób… jest to ostrzeżenie przed tym co może się stać. Niestety nadal aktualne.

Gdzie kupiłem?

Pakiet pięciu części filmu na Bluray i serial na DVD zakupiłem na Amazon.co.uk. Koszt zakupu wyniósł 30 funtów. Ze względu na przekroczenie 25 funtów dostawa do Polski była darmowa. Przesyłkę otrzymałem po 3 dniach od złożenia zamówienia.

Wszystkie filmy mają polskiego lektora i napisy, czyli jest to świetna alternatywa dla polskiego wydania, które jest zwykle 2 razy droższe. Znalezienie serialu w naszych lokalnych sklepach graniczy z cudem. Można szukać na allegro, ale będzie to najprawdopodobniej wydanie zakupione na Amazonie.

Podsumowanie

Serial w porównaniu z filmem to dość niewinna opowieść o międzyrasowej przyjaźni i poszukiwaniu powrotu do domu, która została przerwana po tym jak serial został zdjęty z anteny…

Miłośnicy klasycznego, bardzo klasycznego, SF z całą pewnością nie będą żałowali czasu spędzonego na poznawanie planety małp – filmowej i serialowej.

W moim odczuciu filmy o planecie małp nie są dla każdego. Jest to kino mocno filozoficzne, z dużą ilością podtekstów, aluzji, metafor i krytyki ludzkości… filmy powstawały na przełomie lata 60 i 70. Ale mimo to nadal bez problemu można je dopasować do tego co dzieje się teraz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)