Gwiezdna Eskadra – czyli Space: Above and Beyond na DVD

Wieki temu Polsat emitował serial pod tytułem Gwiezdna Eskadra. Były to czasy kiedy miałem, podobnie jak wiele innych osób, dostęp do kilku kanałów i tego typu produkcje przyciągały moją uwagę. W dużym skrócie jest to serial o żołnierzach walczących o przetrwanie ludzkości. Aby to osiągnąć muszą pokonać obcą rasę. Serial pierwotnie planowany na 4-5 sezonów został anulowany po pierwszym… dlaczego? Nie wiem.

Trochę o serialu

Jak już wspomniałem serial pierwotnie był planowany na 4-5 sezonów. I tak miała być rozłożona historia. W trakcie kręcenia pierwszego sezonu wyniki oglądałności pierwszych odcinków nie zachwyciły telewizji i serial był przeznaczony do skasowania.

Twórcy odpowiedzialni za serial, ale też za Z archiwum X od momentu kiedy wiedzieli z czym muszą się liczyć zaczęli zmieniać scenariusz. Widzowie dostawali informacje, które pierwotnie miały być przekazane w kolejnych sezonach.Trwała walka o poprawę oglądalności, ale też o opowiedzenie jak najpełniej planowanej historii.

Pilot swoim klimatem przypomina Starship Troopers (który jest inispirowany tą samą książką). Kolejne odcinki serialu to bardziej klimaty Star Trek i innych seriali gdzie dzielni żołnierze walczą w kosmosie na różnych planetach i w przestrzeni kosmicznej.

Mimo, że serial został zdjęty z anteny jest on naprawdę dobry. Przedstawia w ciekawy sposób ciekawą historię, która skupia się nie tylko na pokazywaniu walki, ale przede wszystkim na pokazywaniu człowieka jako jednostki lub grupy w trudnych sytuacjach dotyczących przetrwania.

Okładka Space Above and Beyond DVD na Amazon.co.uk

Okładka Space Above and Beyond DVD na Amazon.co.uk

Wydanie DVD

Pod koniec kwietnia 2012 roku dla 2 regionu DVD do sprzedaży trafiła kolekcjonerska edycja serialu Space: Above and Beyond (6 DVD, 23 odcinki w tym pilot).

[important]Kazdy kto jest zainteresowany jego zakupem powinien udać się na stronę amazon.co.uk gdzie można kupić serial za ok 21 funtów (na dzień publikacji wpisu to około 105 złotych – powyżej 25 funtów istnieje opcja bezpłatnej dostawy do Polski).[/important]

Niestety wydanie zawiera tylko angielską ścieżkę dźwiękową i co gorsze nie ma żadnych napisów. Nawet angielskich przez co oglądanie serialu dla mniej biegłych w angielskim możne sprawiać problemy… szczególnie jeśli w scenach biorą udział postaci mówiące mniej wyraźnie.

Ale ten brak rekompensują dodatki, w tym film dokumentalny przedstawiający osoby zaangażowane w powstawanie serialu opowiadające o nim. Dzielą się one swoimi wspomnieniami i przemyśleniami..

Podsumowanie

Gwiezdna Eskadra to świetny serial, który został zdjęty z anteny przez zbyt niską oglądalność… oficjalnie. Według mnie po prostu rywalizacja z Z archiwum X była niemożliwa. Szczególnie, że przez efekty specjalne koszty produkcji na pewno były bardzo wysokie.

Nie mniej każdy fan seriali SF powinien dać mu szansę i poznać losy dzielnych amerykańskich wojaków, którzy walczyli o przetrwanie rasy ludzkiej w nierównej walce w dużo bardziej zaawansowanym technologicznie przeciwnikiem.

Polecam każdemu 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Gwiezdna Eskadra - czyli Space: Above and Beyond na DVD, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.