Jak wyodrębnić ustawienia (np. XMP) z pliku DNG?

Mój folder ze zdjęciami w ostatnim czasie zaczął dramatycznie się rozrastać. Przed wymianą body zdjęcia wywoływałem w RAW, a ustawienia zmian zapisywały się w plikach XMP. Pliki RAW (CR2 w moim wypadku) pozostawały niezmienione.

Niestety zmiana aparatu spowodowała, że musiałem najpierw przekonwertować pliki do DNG. Sytuacja ta powodowała, że zamiast starego duetu RAW o rozmiarze ok 10MB i XMP mającego ok. 8KB miałem RAW 20MB i DNG od 20 do 25MB. Razem jedno zdjęcie na dysku z wywołaniem JPG mogło zajmować ponad 50MB.

[important]Do tej pory korzystałem z Adobe Photoshop Elements 10, ponieważ do zastosowań amatorskich zakup pełnego Photoshopa jest zupełnie nieuzasadniony, szczególnie jeśli ma służyć tylko do wywoływania zdjęć. Aktualnie korzystam z Ligthroom 5, który nie ma problemów z plikami RAW mojego aparatu.[/important]

Instrukcja

Do wyoderbniania plików XMP z plików DNG niezbędne jest narzędzie EXIFTOOL oraz trochę miejsca na dysku komputera. Wszystkie działania przeprowadzałem w Windows 7.

Mając program należy na folderze z plikami DNG wykonać następujące polecenie:

exiftool -xmp -b -w xmp "DNG"

W cudzysłowiu podana jest ścieżka do folderu z plikami DNG względem lokalizacji programu EXIFTOOL. Ze względu na ograniczenie ryzyka przypadkowego skasowania ważnych plików w katalogu z programem umieściłem katalog DNG, do którego kopiowałem pliki, z których chciałem wyodrębnić XMP.

Pozostałe parametry instrunkcji muszą być wprowadzone w dokładnie podanej postaci.

[important]Program można pobrać ze strony http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/. Wersji jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.[/important]

Moja procedura bezpieczeństwa

Jak już wcześniej wspominiałem, ponieważ chciałem uniknąć przypadkowego usunięcia ważnych plików wypracowałem prostą procedurę według, której postępowałem – prace dotyczyły kilku tysięcy plików DNG.

Procedura składała się z następujących kroków:

  1. Utworzenie katalogu, w którym umieszczony jest plik EXIFTOOL – nie wymaga instalowania.
  2. Utworzenie w katalogu z programem katalogu DNG.
  3. Skopiowanie (nie przeniesienie) plików DNG z właściwego katalogu do katalogu DNG w katalogu z programem EXIFTOOL.
  4. Uruchomienie konsoli Windows (cmd.exe) i wykonanie instrukcji exiftool -xmp -b -w xmp „DNG” na katalogu DNG w celu wyodrębnienia plików XMP.
  5. Po prawidłowym wygenerowaniu plików (w konsoli pojawi się komunikat potwierdzający wygenerowanie plików) zgranie ich do folderu zawierającego pliki RAW.
  6. Sprawdzenie w programie do zarządzania plikami RAW czy pliki XMP prawidłowo przekształcają pliki RAW – do postaci jaką miały one po modyfikacji plików DNG.
  7. Po potwierdzeniu prawidłowego działania usunięcie plików DNG z katalogu ze zdjęciami z i z katalogu DNG programu.
  8. Przejście do kroku 3 dla kolejej grupy zdjęć.

W wyniku tak przeprowadzonej operacji rozmiar katalogu zdjęć, którego dotyczyły zmiany zmniejszył się o ponad połowę! Ma to olbrzymie znaczenie zarówno dla tego ile zdjęcia zajmują na dysku, ale też rozmiaru jakie zajmuje kopia zapasowa.

[important]W przypadku przyrostowej kopii zapasowej wyłapuje ona zmiany dotyczące tylko kilkukilobajtowych plików XMP zamiast 20-25 megabajtowych plików DNG. Nawet drobna zmiana grupy zdjęć nie powoduje rozrostu kopii zapasowej o gigabajty, a najwyżej o megabajty.[/important]

Podsumowanie

Opisany sposób wyodrębnienia danych XMP z pliku DNG jest bardzo prosty i przeprowadzony z rozwagą nie powoduje jakiegokolwiek zagrożenia dla posiadanego zbioru zdjęć.

Nie mniej uważam, że najlepiej jest mieć program, który bez problemu czyta pliki RAW apartu i od razu korzystać z pary RAW + XMP zamiast pliku DNG. Na pewno ma on swoje zalety, ponieważ jest bardziej uniwersalny, ale dla własnych potrzeb nie jest potrzebny. Wyeksportowanie grupy zdjęć do DNG nie jest trudne i jeśli zajdzie potrzeba podesłania komuś takiego pliku będzie wykonalne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Warning: Use of undefined constant XML - assumed 'XML' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/trajluk/zenbox/trajdos.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-syntaxhighlighter/wp-syntaxhighlighter.php on line 1048