Powrót do Poradniki do gier

Poradnik Airline Tycoon 2

Poradnik zawiera zbiór moich przemyśleń związanych z grą Airline Tycoon 2. Jeżeli pojawią się jakieś pytania to postaram się go rozszerzyć. Teraz zapraszam do zapoznania się z garstką rad, które mogą pomóc przejść kampanię.

[important]Zapraszam do przeczytania wpisu mini recenzja Airline Tycoon 2.[/important]

Misja 1 – Wizerunek jest wszystkim

Wyposażanie wnętrz samolotów w Airline Tycoon 2

Wyposażanie wnętrz samolotów w Airline Tycoon 2

Misja na początku wydaje się być dość trudna. Ale kluczem jest zrozumienie tego, że w misjach mamy konkretny cel. I tylko na nim musimy się skupić. Jeżeli gracza na początku dostaje na średnim poziomie 75 milionów to tylko po to, żeby je w całości wydać.

Kluczem do wygrania tej misji jest wybranie szybkiego samolotu, który będzie mógł realizować wiele lotów, wyposażenie go na poziomie klasy biznes, zamówienie w barze lotniskowym najlepszego wyżywienia oraz pełne obsadzenie załogi pilotów i obsługi pracownikami o najwyższych umiejętnościach. Podniesienie pensji do wyższego poziomu wpłynie na motywację pracowników, a ona na postrzeganie firmy. Obniżenie cen biletów zwiększy zadowolenie pasażerów. W skrócie musi być na bogato za prawie darmo i wtedy wygrana jest blisko.

[warning]Dbanie o stan techniczny samolotu jest czynnikiem wpływającym na wykonalność lotów i zadowolenie pasażerów.[/warning]

Misja 2 – Mnóstwo pasażerów

Biuro w Airline Tycoon 2

Biuro w Airline Tycoon 2

W tej misji należy przewieźć jak najwięcej pasażerów – cel 10000. Misja bardzo prosta. Trzeba znaleźć atrakcyjną trasę, ustalić niską cenę biletów, dobrze wyposażyć samolot (lub samoloty) i czekać, aż przetransportowana będzie odpowiednia liczba pasażerów.

[warning]W tej misji można brać dodatkowe zlecenia. Ale tak naprawdę nie ma to większego sensu. Tylko komplikują planowanie lotów. Celem jest przewiezienie określonej liczby pasażerów i lepiej na tym się skupić.[/warning]

Misja 3 – Linia samotnego lotu

Wizyta w agencji reklamowej w Airline Tycoon 2

Wizyta w agencji reklamowej w Airline Tycoon 2

Misja prosta, ale czasochłonna. Trzeba osiągnać poziom wykorzystania linii Frankfurt – Nowy Jork na poziomie 75%. Przechodząc tę misję najpierw zakupiłem bardzo duży samolot, który był w stanie transportować 500 pasażerów, wyposażyłem go na tyle bogato ile pozwolił budżet oraz zatrudniłem załogę. W tej misji można skorzystać z usług agencji reklamowej co ma przełożyć się na wizerunek firmy, czyli liczbę pasażerów.

Wielkość samolotu przy normalnej cenie biletu powodowała, że zarabiałem sporo pieniędzy (nawet 1,5mln na jednym locie), które wydawałem na dalsze doposażanie samolotu. W tym samym czasie komputerowi rywale stosując agresywne praktyki doprowadzali się do bankructwa. Zanim zbankrutował ostatni rywal było mnie stać na drugi samolot oraz stopniowe obniżanie ceny biletów przy jednoczesnym ciągłym zarabianiu.

Kiedy już nie było rywali obniżyłem maksymalnie ceny biletów co spowodowało, że w ciągu kilku dni osiągnąłem wymagany poziom na połączeniu. Optymalny transport na trasie wymaga samolotów o odpowiedniej pojemności, zasięgu (ok 7000 kilometrów), warto zainwestować w szybkie samoloty – najlepiej takie, które są w stanie w ciągu doby wykonać przynajmniej 3 loty między miastami.

Misja 4 – Absolutna kontrola

Nie będę ukrywał trochę ta misja stworzyła mi problemów. Nie chodzi o to, że jest trudna tylko komputerowi przeciwnicy szybciej osiągali postawiony cel. W misji chodzi o to, żeby dominować na dwudziestu połączeniach. Sporo w porówaniu ze skalą poprzednich misji! Do realizacji celu potrzebne jest dużo pieniędzy, dużo samolotów i dodatkowo ochrona (ogranicza liczbę sabotaży).

[important]W czasie wykonywania misji nie dbałem o wyposażenie samolotów. To dodatkowy koszt, który skutecznie utrudniał realizację celów. Lepiej zamiast wyposażać samoloty kupować kolejne. Warto dbać o jakość pracowników. Czym lepsi tym mniej awarii i innych nieprzyjemnych niespodzianek.[/important]

Misja startuje z Dubaju i głównie połączenia z tego miasta są dostępne na początku. Kluczem do sukcesu w misji jest szybkie kupienie dużego samolotu z dużym zasięgiem, który będzie latał na dalekich trasach. Moim pierwszym połączeniem było Dubaj – Singapur (w dwie strony). Przy standardowej cenie biletów na jednym locie zarabiałem na czysto nawet ponad milion. W ciągu dnia byłem w stanie zrealizować trzy takie loty, czyli z jednego połączenia zysk mógł dziennie wynosić nawet ponad 3 miliony.

Planowanie połączeń w Airline Tycoon 2

Planowanie połączeń w Airline Tycoon 2

Kolejny krok to kupowanie bardzo szybkich samolotów – ok 2000km/h – na około 150 pasażerów mających zasięgo ok 4000 km. Pozwoli to na realizację połączeń blisko Dubaju, ale też na loty do Moskwy (bardzo korzystne finansowo połączenie).

[important]W czasie gry pojawiają się nowe połączenia prowadzące z miast, do których latają nasze samoloty. Na przykład dzięki temu, że dużo latałem do Moskwy z czasem mogłem latać na liniach Moskwa – Berlin, Moskwa Frankfurt, Moskwa – Petersburg, a później Petersburg – Budapeszt i tak dalej. Trasy te generalnie nie były obsługiwane przez komputerowych graczy co pozwoliło mi dość łatwo osiągnąć cel jakim była dominacja na 20 trasach.[/important]

W tej misji wyjątkowo nie wolno bać się kredytów. Komputerowi gracze stawiają na połączenia bardzo dochodowe. Nawet jeżeli na początku misji wydaje się, że są niemrawi to w pewnym momencie przychodzi taka chwila gdzie jeden z graczy w ciągu kilku dni gry osiąga cel. Nie ma co kalkulować. Po prostu trzeba szybko kupować nowe samoloty, szukać krótkich połączeń, na których nikt nie lata (w ten sposób bez stresu można osiągnać dominację na takiej trasie).

[notice]Kredyty powinny być małe. Warto brać tyle ile brakuje do zakupu samolotu. Kredyt trzeba spłacać tak szybko jak to możliwe. Odsetki w grze są bardzo wysokie i mogą szybko doprowadzić do bankructwa lub redukcji zysków do zera.[/notice]

Podsumowując misja wymaga szybkiego działania, inwestowania, pożyczania i tak dalej. Jeżeli komputer zaczyna nagle lepiej radzić sobie na trasach nie pozostaje nic innego jak zaryzykować z wielkim kredytem i spróbować odeprzeć atak lub zacząć misję od nowa.

Misja 5 – Wielka góra forsy

Misja wymaga sporo czasu i pracy. Wygrywa ten kogo firma pierwsza osiągnie wartość 1 miliard! To mnóstwo pieniędzy nawet w świecie Airline Tycoon 2. Ale wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wykorzystując doświadczenia z poprzednich misji należy się skupić przede wszystkim na budowaniu bardzo dochodowych połączeń. Zabawa w krótkie niskodochodowe połączenia nie ma sensu. Komputerowi przeciwnicy dość szybko osiągają zyski dzienne na poziomie 5-10 milionów, a z czasem znacznie powyżej 10 milionów.

Wynajęcie ochrony w Airline Tycoon 2

Wynajęcie ochrony w Airline Tycoon 2

Skuteczną taktyką w tym wypadku okazało się latanie dwoma samolotami pomiędzy miastem A i B. W momencie kiedy samolot 1 startuje z lotniska A to samolot 2 stratuje z lotniska B. Co to daje? A to, że na bardzo atrakcyjnych połączeniach można zarobić jeszcze więcej. Generalnie latając jednym samolotem pomiędzy dwoma miastami udaje się wykorzystać od 20 do 50% potencjału. Latając dwoma jest szansa na wykorzystanie nawet 100%.

Nie do zlekceważenia jest fakt, że koszt wynajęcia trasy nie jest uzależniony od liczby samolotów. Czyli lepiej latać dwoma samolotami na 1 atrakcyjnej trasie, zamiast dwoma na dwóch. Przy dziesięciu trasach oszczędności z tytułu podwójnego wykorzystania tras mogą sięgnąć nawet 2-3 milionów dziennie!

Misja 6 – Zniszenie

Wygrywa ten kto nie zbankrutuje. Poprzednie 5 misji było dobrą szkołą jak zarabiać więcej niż inni. Teraz trzeba to połączyć i poza osiąganiem wielkich zysków konkurować na trasach wykorzystywanych przez przeciwników. Prędzej czy później nie wytrzymyją konkurencji i zbankrutują.

Wygrana w Airline Tycoon 2

Wygrana w Airline Tycoon 2

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.9/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Poradnik Airline Tycoon 2, 8.9 out of 10 based on 8 ratings

19 Komentarzy

2 pings

Skip to comment form

  • Grzesiek on 2012-05-07 at 00:02

  Chciałem zapytać gdzie można regulować ceny biletów ?? Z góry dziękuję.

 1. Tak, oczywiście można regulować ceny biletów. Przy planowaniu tras na jakich ma latać samolot dla każdej z nich w ustawieniach można ustalić cenę.

  • Praentius on 2012-05-13 at 13:12

  jak moge użyć sabotażu? Do którego pokoju wejść?

 2. Kwiaciarnia Krystiana w przewodniku po lotnisku lub po prostu klawisz X prowadzą do pokoju gdzie możliwy jest sabotaż 🙂

  • Marcos on 2012-05-15 at 16:00

  Panowie, wie ktoś gdzie można sprzedać samolot?

 3. „Złom i stare samoloty” – przycisk G. Tam można sprzedać swój używany samolot.

  • paula on 2012-05-27 at 11:31

  hej a jak sie daje przedmioty ? np czapke barmanowi? jestem w 3 misji i jakos nie moge tego dac… a pozniej co dac sabotazyscie?

  • Misiek on 2012-08-30 at 17:18

  Jak najlepiej umieszczać przeglądy w rozkładzie lotów, by samolot przez cały czas był w miarę sprawny?

 4. Grając tak układam plan lotów, żeby między lotami była chociaż półgodzinna przerwa, a najlepiej godzina (warto przyjrzeć się kiedy pasażerowie najchętniej latają). A co do naprawy to trzeba je tak planować, żeby po naprawie samolot miał blisko 100% sprawności. Ważne jest to, żeby stan samolotu nie spadł do poziomu, który spowoduje negatywne zdarzenia. Ważne jest też zatrudnianie personelu o najwyższych kwalifikacjach i przede wszystkim obsadzenie wszystkich miejsc załogi. Czym więcej załogi na najwyższym poziomie tym mniejsze ryzyko zachwiania wykonalności planu lotów.

  • Justyna on 2012-09-24 at 21:32

  Napisz coś wiecej o swojej rozgrywce i ciekawostkach o airline tycoon 2. Wczoraj zakupiłam te grę i chciała bym wiedziec przede wszystkim czy można się kontaktować z konkurencją? Jak przekazywać przedmioty innym postaciom w grze? Czy w sklepie zmienia się towar?

  • Justyna on 2012-09-24 at 22:09

  Podaj dokadnie jak i gdzie zmienic ceny biletów

 5. Teraz niestety nie mam zbyt wiele czasu na rozszerzenia poradnika, ale dzięki za sugestie. Postaram się je dodać, bo mogą pomóc początkujący graczom.

  • michał on 2012-11-27 at 22:39

  A ja mam takie pytanko, w statystykach mam zarobki 2,6mln. Jestem na misji 3, więc NY-FRA latam cały czas, gdy klikam na lot z NY-FRA mam zysk 2,6mln, gdy z FRA-NY 2,4mln. Czy to możliwe, że gra nie liczy mi zarobków ze wszystkich tras, tylko z tego który jest pierwszy na liście? Miał tak ktoś?

  • krzyku on 2012-11-29 at 12:01

  Dokładnie, też to zauważyłem, że nie nalicza wszystkich lotów…głownie przez noc. Co więcej miałem dziwną sytuację w, której to podczas rozpoczęcia dnia przy podsumowaniu statystyk miałem określoną sumę pieniędzy…natomiast po wyjściu z biura na część biznesową miałem już o 4mln mniej.

  • Marek on 2013-02-03 at 00:32

  Co trzeba zrobić by dokonać sabotażu? Bo nie wiem co dać sabotażyście. Dzięki 😉

  • adam on 2013-02-13 at 21:24

  O co chodzi mam polecenie kliknąć w statystyki klikam i dalej nie zalicza zadania?

  • Daniel on 2013-10-08 at 16:50

  Jak wchodzę do kwiaciarni to nie mogę nic zrobić jestem tam niechciany co trzeba zrobić?

  • Zdzichu on 2013-10-24 at 20:08

  :Przeszłem misje próbną i pierwszą. Jak mam teraz odblokowac misje 2 bo dalej jest zablokowana

  • rehenek on 2014-04-30 at 17:19

  gdy przyciskam klawisz tylda to nie przywołuje konsoli a powinien

 1. […] to, że w sieci jest bardzo mało materiałów na temat gry zdecydowałem się przygotować mały poradnik do gry Airline Tycoon 2. Lotnisko w Airline Tycoon […]

 2. […] airline tycoon 2 poradnik – dość specyficzny symulator firmy lotnicznej. Gra dość niszowa, ale mająca sporo oddanych fanów. […]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.